Van Rij: het gaat er niet om of excuses aanvaard worden
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit), die maandag op Sint Eustatius is om te praten over het Nederlandse slavernijverleden, verwacht niet dat de excuses van het kabinet meteen door iedereen aanvaard worden. Het kabinet moet daarin wat hem betreft bescheiden zijn. "De aanvaarding die komt wel of niet, maar degene die excuses doet kan dat nooit van de ander vragen."
Van Rij ziet uit naar het "heel belangrijke moment" maandag op het eiland waar hij eerder werkzaam is geweest als regeringscommissaris. "Wij doen als Nederland wat wij misschien wel veel eerder hadden moeten doen." De bewindsman benadrukt dat het slechts een eerste stap is.
Rutte houdt maandag een toespraak in het Nationaal Archief over het Nederlandse slavernijverleden. Op die dag is op alle Caribische eilanden van het koninkrijk (en ook in Suriname) een bewindspersoon van het kabinet aanwezig. Het is volgens Van Rij goed dat per eiland "rekenschap" wordt gegeven, ook omdat de verschillen tussen de eilanden groot zijn.
Een lang proces
"Je moet echt heel goed weten wat dit betekent. Daar moet je het gesprek over aangaan, daar moet je je bescheiden in opstellen en dan moet je gezamenlijk het proces in", zegt Van Rij over de gebeurtenissen maandag. En het zal een lang proces zijn, verwacht de staatssecretaris.
Er was afgelopen weken veel discussie over de aanstaande excuses. Op de vraag of Van Rij verwacht dat excuses op Sint Eustatius zullen worden aanvaard, zegt hij dat het daar niet om gaat. "Ik verwacht niet maandagmiddag dat daar collectief gezegd wordt: dat hebben wij aanvaard. Dat zou ook arrogant zijn."
Benoeming
Van Rij denkt dat veel mensen op de Caribische eilanden ook vooral kijken naar wat excuses betekenen. Of het een plaats krijgt, hoe ermee wordt omgegaan en hoe er verder met elkaar wordt omgegaan, zegt hij. "Het wordt eindelijk nu benoemd, maar benoeming is nog geen aanvaarding van excuses."
Het is een publiek geheim dat het kabinet maandag excuses gaat aanbieden. Meerdere aanwezigen bij de Catshuissessie over dit moment hebben dat gezegd, bronnen hebben het bevestigd en inmiddels hebben ook bewindspersonen hun mond voorbijgepraat.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
5 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."
5 uur geleden