Van Rij: het gaat er niet om of excuses aanvaard worden
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit), die maandag op Sint Eustatius is om te praten over het Nederlandse slavernijverleden, verwacht niet dat de excuses van het kabinet meteen door iedereen aanvaard worden. Het kabinet moet daarin wat hem betreft bescheiden zijn. "De aanvaarding die komt wel of niet, maar degene die excuses doet kan dat nooit van de ander vragen."
Van Rij ziet uit naar het "heel belangrijke moment" maandag op het eiland waar hij eerder werkzaam is geweest als regeringscommissaris. "Wij doen als Nederland wat wij misschien wel veel eerder hadden moeten doen." De bewindsman benadrukt dat het slechts een eerste stap is.
Rutte houdt maandag een toespraak in het Nationaal Archief over het Nederlandse slavernijverleden. Op die dag is op alle Caribische eilanden van het koninkrijk (en ook in Suriname) een bewindspersoon van het kabinet aanwezig. Het is volgens Van Rij goed dat per eiland "rekenschap" wordt gegeven, ook omdat de verschillen tussen de eilanden groot zijn.
Een lang proces
"Je moet echt heel goed weten wat dit betekent. Daar moet je het gesprek over aangaan, daar moet je je bescheiden in opstellen en dan moet je gezamenlijk het proces in", zegt Van Rij over de gebeurtenissen maandag. En het zal een lang proces zijn, verwacht de staatssecretaris.
Er was afgelopen weken veel discussie over de aanstaande excuses. Op de vraag of Van Rij verwacht dat excuses op Sint Eustatius zullen worden aanvaard, zegt hij dat het daar niet om gaat. "Ik verwacht niet maandagmiddag dat daar collectief gezegd wordt: dat hebben wij aanvaard. Dat zou ook arrogant zijn."
Benoeming
Van Rij denkt dat veel mensen op de Caribische eilanden ook vooral kijken naar wat excuses betekenen. Of het een plaats krijgt, hoe ermee wordt omgegaan en hoe er verder met elkaar wordt omgegaan, zegt hij. "Het wordt eindelijk nu benoemd, maar benoeming is nog geen aanvaarding van excuses."
Het is een publiek geheim dat het kabinet maandag excuses gaat aanbieden. Meerdere aanwezigen bij de Catshuissessie over dit moment hebben dat gezegd, bronnen hebben het bevestigd en inmiddels hebben ook bewindspersonen hun mond voorbijgepraat.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.
44 minuten geledenGENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliƫnten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
7 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
11 uur geleden