Van Rij: geen nieuwe feiten gehoord van klokkenluider over Uber
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit) staat nog altijd achter een intern onderzoek waarin de Belastingdienst vaststelt dat ambtenaren weliswaar te amicaal omgingen met techbedrijf Uber, maar dat van bevoordeling geen sprake was. In aantijgingen die klokkenluider Mark McGann eerder deze week uitte in een gesprek met de Tweede Kamer, heeft Van Rij "niet echt nieuwe feiten" gehoord.
Volgens McGann, die jaren als lobbyist voor Uber werkte, genoot het bedrijf achter de gelijknamige taxiapp een zeer gunstige fiscale behandeling. De fiscus zou bovendien zeer waardevolle informatie aan Uber hebben doorgespeeld over hoe de belastingdiensten van andere landen te werk gaan. "De rode loper voor ons was roder en langer dan voor de koninklijke familie", hield McGann de Kamer voor.
Van Rij stelt evenwel dat de klokkenluider hetzelfde verhaal hield als eerder in de media, en dat diens beweringen "haaks lijken te staan" op de bevindingen van de Belastingdienst. Met de belastingafspraken die de fiscus maakte met Uber, zogenoemde rulings, was volgens hem "niets mis". Wel zegt de staatssecretaris "zeer geïnteresseerd" te zijn in documenten waarnaar McGann tijdens de hoorzitting verwees.
Dat het onderzoek naar de aantijgingen werd overgelaten aan de Belastingdienst zelf, vindt Van Rij nog altijd te verdedigen. Hij wijst op de "validatie" van dat onderzoek door onafhankelijke experts. Wel erkent hij dat hij de Kamer van tevoren had moeten raadplegen over de manier waarop het onderzoek zou worden opgezet. Een extern onderzoek had ook gekund maar was niet per se nodig, vindt Van Rij.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
51 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
6 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
7 uur geleden