Van Oostenbruggen ziet persoonlijk af van compensatie box 3
DEN HAAG (ANP) - De pas aangetreden staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Fiscaliteit en Belastingdienst) zal persoonlijk geen gebruikmaken van de compensatieregeling voor overheidsfouten met de belasting op vermogensrendement (box 3). Minister-president Dick Schoof vermeldt dat in een Kamerbrief zonder uit te weiden over de reden.
Het ligt voor de hand dat de vermogende Van Oostenbruggen de schijn van belangenverstrengeling wil voorkomen omdat hij in zijn nieuwe functie de compensatieregeling moet uitvoeren.
Van Oostenbruggens voorganger Folkert Idsinga is begin deze maand afgetreden na ophef over zijn zakelijke belangen. RTL Nieuws berichtte dat hij hier geen openheid van zaken over had gegeven. Daarop eiste de leider van de grootste coalitiepartij, PVV-voorman Geert Wilders, op scherpe toon om dat alsnog te doen. Die ruwe omgang was reden voor Idsinga om uit het kabinet te stappen. Kort daarna maakte hij zijn zakelijke belangen alsnog openbaar. Idsinga neemt binnenkort namens NSC zitting in de Tweede Kamer, waar hij de vrijgekomen plek van Van Oostenbruggen inneemt.
Van Oostenbruggen heeft ervoor gekozen om meteen bij zijn aanstelling open kaart te spelen over zijn financiële belangen. Zo heeft hij een belang van 1,85 procent in het uitzendbureau Magnit Global. Ook heeft hij een hypothecaire lening verstrekt aan woon- en gebedsgemeenschap 24-7 Prayer in Rotterdam. Het grootste deel van zijn financiële belangen is ondergebracht bij een onafhankelijk beheerde holding. Daardoor kan de staatssecretaris hier geen invloed op uitoefenen, om de schijn van belangenverstrengeling te voorkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
11 uur geleden