Van Oostenbruggen weet niet of hij zelf box 3-geld terugkrijgt
DEN HAAG (ANP) - Aankomend staatssecretaris van Financiën Tjebbe van Oostenbruggen weet niet of hij zelf geld terugkrijgt als gevolg van uitspraken van de Hoge Raad over de belasting op vermogensrendement (box 3). Dat zei de NSC'er, die in zijn nieuwe functie belast wordt met de uitvoering van een compensatieregeling, in een hoorzitting in de Tweede Kamer.
Beleggers en spaarders betaalden jarenlang belasting over een verondersteld rendement. Een groep vermogenden stapte naar de rechter na een reeks magere jaren waarin zij dat rendement helemaal niet haalden, en kreeg tot aan de Hoge Raad gelijk. De komende jaren worden naar verwachting vele miljarden euro's aan compensatie betaald.
D66-Kamerlid Hans Vijlbrief vroeg Van Oostenbruggen, van wie bekend is dat hij als succesvol ondernemer miljoenen heeft vergaard, of hij zelf ook geld tegoed heeft en hoe hij daar in zijn nieuwe rol mee zou omgaan. "Niet om te pesten", verzekerde Vijlbrief, die erkende als oud-staatssecretaris op deze post voor hetzelfde dilemma te hebben gestaan.
Eigen beleggingen
Van Oostenbruggen zei niet te weten of hij zelf tot de doelgroep behoort. "Dat zou ik even moeten navragen aan mijn accountant." Wel zei hij dat hij "niet zo heel veel" vermogen in box 3 heeft. Zijn geld zit "grotendeels in box 2", waarin bijvoorbeeld het aandelenbelang in een eigen onderneming of familiebedrijf wordt belast.
De beoogde staatssecretaris kreeg de nodige vragen over zijn beleggingen. Zijn voorganger Folkert Idsinga stapte op omdat de Kamer aandrong op meer openheid over zijn aandelenportefeuille. Van Oostenbruggen verzekerde dat hij "100 procent transparantie" heeft betracht tegen premier Dick Schoof en de landsadvocaat, die nu moeten bepalen wat relevant is om aan de Kamer te melden.
Belangen op afstand
Zijn zakelijke belangen staan al langer op afstand, benadrukte Van Oostenbruggen, omdat die ook in zijn rol als Tweede Kamerlid al "tot vraagtekens konden leiden". En in overleg met de landsadvocaat is nagelopen wat er nog meer gemeld moet worden. "Die regels zijn glashelder en je moet vooral niet proberen daar als bewindspersoon een loopje mee te nemen."
Het kabinet kijkt nog of de regels voor transparantie over zakelijke belangen aanscherping behoeven. Mocht dat tot "zwaardere transparantievereisten" leiden, dan zal Van Oostenbruggen daar ook aan voldoen, beloofde hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
23 uur geleden