Van Oostenbruggen weet niet of hij zelf box 3-geld terugkrijgt
DEN HAAG (ANP) - Aankomend staatssecretaris van Financiën Tjebbe van Oostenbruggen weet niet of hij zelf geld terugkrijgt als gevolg van uitspraken van de Hoge Raad over de belasting op vermogensrendement (box 3). Dat zei de NSC'er, die in zijn nieuwe functie belast wordt met de uitvoering van een compensatieregeling, in een hoorzitting in de Tweede Kamer.
Beleggers en spaarders betaalden jarenlang belasting over een verondersteld rendement. Een groep vermogenden stapte naar de rechter na een reeks magere jaren waarin zij dat rendement helemaal niet haalden, en kreeg tot aan de Hoge Raad gelijk. De komende jaren worden naar verwachting vele miljarden euro's aan compensatie betaald.
D66-Kamerlid Hans Vijlbrief vroeg Van Oostenbruggen, van wie bekend is dat hij als succesvol ondernemer miljoenen heeft vergaard, of hij zelf ook geld tegoed heeft en hoe hij daar in zijn nieuwe rol mee zou omgaan. "Niet om te pesten", verzekerde Vijlbrief, die erkende als oud-staatssecretaris op deze post voor hetzelfde dilemma te hebben gestaan.
Eigen beleggingen
Van Oostenbruggen zei niet te weten of hij zelf tot de doelgroep behoort. "Dat zou ik even moeten navragen aan mijn accountant." Wel zei hij dat hij "niet zo heel veel" vermogen in box 3 heeft. Zijn geld zit "grotendeels in box 2", waarin bijvoorbeeld het aandelenbelang in een eigen onderneming of familiebedrijf wordt belast.
De beoogde staatssecretaris kreeg de nodige vragen over zijn beleggingen. Zijn voorganger Folkert Idsinga stapte op omdat de Kamer aandrong op meer openheid over zijn aandelenportefeuille. Van Oostenbruggen verzekerde dat hij "100 procent transparantie" heeft betracht tegen premier Dick Schoof en de landsadvocaat, die nu moeten bepalen wat relevant is om aan de Kamer te melden.
Belangen op afstand
Zijn zakelijke belangen staan al langer op afstand, benadrukte Van Oostenbruggen, omdat die ook in zijn rol als Tweede Kamerlid al "tot vraagtekens konden leiden". En in overleg met de landsadvocaat is nagelopen wat er nog meer gemeld moet worden. "Die regels zijn glashelder en je moet vooral niet proberen daar als bewindspersoon een loopje mee te nemen."
Het kabinet kijkt nog of de regels voor transparantie over zakelijke belangen aanscherping behoeven. Mocht dat tot "zwaardere transparantievereisten" leiden, dan zal Van Oostenbruggen daar ook aan voldoen, beloofde hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dat ook deze jaarwisseling hulpverleners zijn belaagd en daarbij gewond zijn geraakt, is "onbegrijpelijk en onacceptabel", vindt justitieminister Foort van Oosten (VVD). "Zij zetten hun eigen viering opzij en verlaten huis en haard om te zorgen voor onze veiligheid. Dat verdient respect", schrijft de demissionaire bewindsman op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De explosie in de Zwitserse bar waarbij vermoedelijk tientallen mensen om het leven zijn gekomen, heeft minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "geschokt en bedroefd". Op X deelt de demissionair bewindsman zijn condoleances "aan iedereen die geraakt is" door de ramp in het skioord Crans-Montana.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De brand in de Vondelkerk in Amsterdam is een "groot verlies voor Nederland", vindt demissionair cultuurminister Gouke Moes (BBB). "Gelukkig zijn er voor zover bekend geen slachtoffers. Ik leef mee met de omwonenden", schrijft hij op X.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook deze nieuwjaarsnacht hadden hulpverleners te maken met geweld en dat wordt veroordeeld door verschillende partijleiders. "Dat juist zij te maken krijgen met ongekend geweld, is pijnlijk en onacceptabel", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA op X. Bij VVD-leider Dilan Yeşilgöz "overheerst helaas vooral verdriet en woede" door zulk geweld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakt zich zorgen over de dreigende vergunningsstop van hulporganisaties die onder andere actief zijn in Gaza. Daarover heeft de demissionaire bewindsman woensdag contact gehad met zijn Israëlische evenknie Gideon Saar, meldt een ministeriewoordvoerder.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel heeft in een bericht op X laten weten dat de "inzet van de Verenigde Staten" bij de onderhandeling over vrede tussen Rusland en Oekraïne wordt gewaardeerd, maar dat de "druk op Rusland" opgevoerd moet blijven worden "zodat zij hun oorlog stoppen".
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is diep geschokt door de dodelijke steekpartij in Suriname, waar volgens Surinaamse media negen mensen bij zijn omgekomen. Een man heeft in Meerzorg zijn eigen kinderen en buren doodgestoken. De politie schoot hem in zijn benen en wist hem te overmeesteren.
5 dagen geleden