Van Oostenbruggen weet niet of hij zelf box 3-geld terugkrijgt
DEN HAAG (ANP) - Aankomend staatssecretaris van Financiën Tjebbe van Oostenbruggen weet niet of hij zelf geld terugkrijgt als gevolg van uitspraken van de Hoge Raad over de belasting op vermogensrendement (box 3). Dat zei de NSC'er, die in zijn nieuwe functie belast wordt met de uitvoering van een compensatieregeling, in een hoorzitting in de Tweede Kamer.
Beleggers en spaarders betaalden jarenlang belasting over een verondersteld rendement. Een groep vermogenden stapte naar de rechter na een reeks magere jaren waarin zij dat rendement helemaal niet haalden, en kreeg tot aan de Hoge Raad gelijk. De komende jaren worden naar verwachting vele miljarden euro's aan compensatie betaald.
D66-Kamerlid Hans Vijlbrief vroeg Van Oostenbruggen, van wie bekend is dat hij als succesvol ondernemer miljoenen heeft vergaard, of hij zelf ook geld tegoed heeft en hoe hij daar in zijn nieuwe rol mee zou omgaan. "Niet om te pesten", verzekerde Vijlbrief, die erkende als oud-staatssecretaris op deze post voor hetzelfde dilemma te hebben gestaan.
Eigen beleggingen
Van Oostenbruggen zei niet te weten of hij zelf tot de doelgroep behoort. "Dat zou ik even moeten navragen aan mijn accountant." Wel zei hij dat hij "niet zo heel veel" vermogen in box 3 heeft. Zijn geld zit "grotendeels in box 2", waarin bijvoorbeeld het aandelenbelang in een eigen onderneming of familiebedrijf wordt belast.
De beoogde staatssecretaris kreeg de nodige vragen over zijn beleggingen. Zijn voorganger Folkert Idsinga stapte op omdat de Kamer aandrong op meer openheid over zijn aandelenportefeuille. Van Oostenbruggen verzekerde dat hij "100 procent transparantie" heeft betracht tegen premier Dick Schoof en de landsadvocaat, die nu moeten bepalen wat relevant is om aan de Kamer te melden.
Belangen op afstand
Zijn zakelijke belangen staan al langer op afstand, benadrukte Van Oostenbruggen, omdat die ook in zijn rol als Tweede Kamerlid al "tot vraagtekens konden leiden". En in overleg met de landsadvocaat is nagelopen wat er nog meer gemeld moet worden. "Die regels zijn glashelder en je moet vooral niet proberen daar als bewindspersoon een loopje mee te nemen."
Het kabinet kijkt nog of de regels voor transparantie over zakelijke belangen aanscherping behoeven. Mocht dat tot "zwaardere transparantievereisten" leiden, dan zal Van Oostenbruggen daar ook aan voldoen, beloofde hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer inzetten op een cultuurverandering om geweld tegen vrouwen tegen te gaan, stelt Mariëtte Hamer. De Regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld ziet in het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "nog onvoldoende aanknopingspunten". Het gereserveerde bedrag van ongeveer 10 miljoen euro is volgens Hamer niet genoeg.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) wil een herbeoordeling van een rapport over discriminatie van moslimjongeren dat een aantal weken geleden verscheen. Reden is berichtgeving van Trouw, waaruit blijkt dat er mogelijk sprake was van belangenverstrengeling.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De StemWijzer die twee weken terug online ging, is inmiddels meer dan een miljoen keer ingevuld. Dat meldt ProDemos, initiatiefnemer van de StemWijzer. De stemhulp is op maat ontwikkeld voor 258 gemeenten en bestaat uit zo'n dertig stellingen over lokale thema's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inwoners van Moerdijk willen duidelijkheid over het lot van hun dorp en hulp bij het leefbaar houden van het dorp. Ook pleiten ze voor een vergoeding voor mensen die noodgedwongen moeten verhuizen. Die boodschap geven vier inwoners van het Brabantse dorp tijdens een gesprek in de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil dat het kabinet snel laat zien bereid te zijn de coalitieplannen voor de zorg aan te passen. Nog voor minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport, VVD) een vraag had kunnen beantwoorden tijdens het debat over de zorgbegroting, vroegen meerdere partijen al of ze openstaat voor ideeën.
3 uur geleden