Van Ooijen: twee HPV-prikken is genoeg voor mensen boven 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Jongeren ouder dan 15 jaar die zich laten vaccineren tegen het humaan papillomavirus (HPV) hoeven binnenkort maar twee prikken te halen in plaats van drie. Dat heeft staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) besloten op advies van de Gezondheidsraad. Bij jongeren tot 15 jaar waren twee prikken al de norm.
HPV is een virus dat zeer besmettelijk is en onder meer baarmoederhalskanker kan veroorzaken, hoewel mensen er meestal weinig van merken als ze besmet zijn.
Meisjes van 13 jaar en ouder konden zich hier al langer tegen laten vaccineren. Vanaf dit jaar wordt dat ook bij jongens gedaan en is de leeftijd omlaag gegaan naar 10. Omdat veel jongeren het vaccin nog niet hebben gekregen, is op dit moment een inhaalcampagne gaande voor jongeren onder de 18 jaar.
Zo spoedig mogelijk
Van Ooijen kan nog niet zeggen wanneer de jongvolwassenen overgaan op twee prikken, maar wil dit wel "zo spoedig mogelijk" doen. Op dit moment is de campagne waarin ze drie prikken krijgen namelijk al gaande. De staatssecretaris vraagt RIVM, de Jeugdgezondheidszorg en andere betrokkenen om hier een advies over uit te brengen.
De Gezondheidsraad vindt het effect van twee HPV-doses bij jongeren boven de 15 jaar "voldoende robuust en overtuigend" en stelt daarom het aanbevolen aantal prikken bij naar twee. Aanleiding voor de raad om de tot nu toe geldende richtlijn van drie prikken te heroverwegen waren adviezen hierover van het Engelse vaccinatiecomité JCVI en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Er zijn intussen ook onderzoeken naar het effect van slechts één prik, maar voor conclusies daarover is het de raad te vroeg.
Voorbereidingen
Van Ooijen zegt ook voorbereidingen te treffen voor een vaccinatiecampagne voor jongvolwassenen tussen de 19 en 26 jaar vanaf 2023. Jonge vrouwen die eerder zijn uitgenodigd om de HPV-prikken te halen, maar dat nog niet hebben gedaan, krijgen de kans dat alsnog te doen. Ook kunnen jonge mannen zich laten vaccineren die hier voorheen nog niet voor in aanmerking kwamen.
Eerder deze maand werd bekend dat minder dan de helft van de kinderen die zich dit jaar kunnen laten vaccineren, de prik heeft gehaald. De opkomst ligt volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) lager dan in andere jaren. Ongeveer 800.000 tieners waren uitgenodigd. Zo'n 400.000 kinderen die nog niet zijn ingeënt, krijgen nogmaals een uitnodiging.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor 25 kinderen die zorg krijgen in zorgvilla's van Villa ExpertCare is nog geen vervangende zorg gevonden en de mogelijkheid bestaat dat dit voor het einde van het jaar ook niet gebeurt. Het zorgbedrijf had eerder beloofd de zorg voort te zetten tot er voor ieder kind een oplossing was, maar heeft die belofte verbroken en stopt de zorg vanaf volgend jaar, schrijft minister Mirjam Sterk (Jeugd) in een brief aan de Tweede Kamer.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad adviseert tegen het structureel invoeren van de 13 wekenecho, een prenatale screening die bedoeld is om ernstige afwijkingen onder ongeboren kinderen op te sporen. Uit onderzoek van de raad blijkt dat de uitslagen van een echo na 13 weken vaak niet kloppen. Volgens de raad wegen de voordelen daarom niet op tegen de nadelen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) is het met Greenpeace eens dat de hoeveelheid PFAS in kraanwater omlaag moet. Dat laat zijn woordvoerder weten na een analyse van Greenpeace, waarin de milieuorganisatie concludeert dat in grote delen van West-Nederland meer PFAS in het kraanwater zit dan het RIVM adviseert.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kraanwater in grote delen van West-Nederland bevat meer PFAS dan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) adviseert. Dat concludeert Greenpeace in een analyse van data van de tien Nederlandse drinkwaterbedrijven. Met name in Noord-Holland komen hoge PFAS-waarden voor, aldus Greenpeace. Onder PFAS vallen chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mensen en het milieu.
17 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse autobouwer Volvo Cars heeft een nieuwe topman benoemd die overstapt van Skoda. De topman van het Tsjechische automerk, Klaus Zellmer, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter van Volvo Cars en opvolger van vertrekkend topman Håkan Samuelsson.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bloedbank Sanquin test donoren vanaf vrijdag in negen provincies individueel op het westnijlvirus. Het gaat om alle provincies behalve Groningen, Friesland en Drenthe. Een woordvoerder van Sanquin bevestigde donderdag berichtgeving hierover door de NOS.
5 dagen geledenSCHIEDAM (ANP) - Zorgverzekeraar DSW gaat later dan normaal zijn zorgpremie bekendmaken. De zorgverzekeraar breekt met de "jarenlange traditie" om op de vierde dinsdag van september de nieuwe premie te presenteren. Dat doet DSW omdat er onduidelijkheid is over de haalbaarheid van het kabinetsplan om het eigen risico te verhogen. Hierdoor beschikt DSW niet over de noodzakelijke informatie om de zorgpremie te kunnen berekenen, legt de zorgverzekeraar uit.
5 dagen geleden