Van Ooijen: twee HPV-prikken is genoeg voor mensen boven 15 jaar
DEN HAAG (ANP) - Jongeren ouder dan 15 jaar die zich laten vaccineren tegen het humaan papillomavirus (HPV) hoeven binnenkort maar twee prikken te halen in plaats van drie. Dat heeft staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) besloten op advies van de Gezondheidsraad. Bij jongeren tot 15 jaar waren twee prikken al de norm.
HPV is een virus dat zeer besmettelijk is en onder meer baarmoederhalskanker kan veroorzaken, hoewel mensen er meestal weinig van merken als ze besmet zijn.
Meisjes van 13 jaar en ouder konden zich hier al langer tegen laten vaccineren. Vanaf dit jaar wordt dat ook bij jongens gedaan en is de leeftijd omlaag gegaan naar 10. Omdat veel jongeren het vaccin nog niet hebben gekregen, is op dit moment een inhaalcampagne gaande voor jongeren onder de 18 jaar.
Zo spoedig mogelijk
Van Ooijen kan nog niet zeggen wanneer de jongvolwassenen overgaan op twee prikken, maar wil dit wel "zo spoedig mogelijk" doen. Op dit moment is de campagne waarin ze drie prikken krijgen namelijk al gaande. De staatssecretaris vraagt RIVM, de Jeugdgezondheidszorg en andere betrokkenen om hier een advies over uit te brengen.
De Gezondheidsraad vindt het effect van twee HPV-doses bij jongeren boven de 15 jaar "voldoende robuust en overtuigend" en stelt daarom het aanbevolen aantal prikken bij naar twee. Aanleiding voor de raad om de tot nu toe geldende richtlijn van drie prikken te heroverwegen waren adviezen hierover van het Engelse vaccinatiecomité JCVI en de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Er zijn intussen ook onderzoeken naar het effect van slechts één prik, maar voor conclusies daarover is het de raad te vroeg.
Voorbereidingen
Van Ooijen zegt ook voorbereidingen te treffen voor een vaccinatiecampagne voor jongvolwassenen tussen de 19 en 26 jaar vanaf 2023. Jonge vrouwen die eerder zijn uitgenodigd om de HPV-prikken te halen, maar dat nog niet hebben gedaan, krijgen de kans dat alsnog te doen. Ook kunnen jonge mannen zich laten vaccineren die hier voorheen nog niet voor in aanmerking kwamen.
Eerder deze maand werd bekend dat minder dan de helft van de kinderen die zich dit jaar kunnen laten vaccineren, de prik heeft gehaald. De opkomst ligt volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) lager dan in andere jaren. Ongeveer 800.000 tieners waren uitgenodigd. Zo'n 400.000 kinderen die nog niet zijn ingeënt, krijgen nogmaals een uitnodiging.
Meer uit Gezond
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn getroffen door de zwaarste uitbraak van de mazelen in 35 jaar. Nieuwszender CNN bericht dat in de laatste achttien maanden meer besmettingen zijn gemeld dan in de voorgaande 25 jaar samen.
4 dagen geledenZWOLLE (ANP) - Twee psychiaters en twee gz-psychologen hebben van het Regionaal Tuchtcollege Zwolle (RTG) een waarschuwing gekregen omdat ze hun beroepsgeheim hebben geschonden. Een voormalig verpleegkundige die werd verdacht van betrokkenheid bij ongeveer twintig sterfgevallen in het Wilhelmina Ziekenhuis Assen, had een klacht tegen ze ingediend.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale expertisecentra waarin mensen met postcovid kunnen worden behandeld, blijven zeker een jaar langer open. Zorgminister Sophie Hermans (VVD) meldt in een Kamerbrief dat geld dat hiervoor is vrijgemaakt nog niet op is, waardoor de centra in 2027 open kunnen blijven.
1 week geledenKAMPALA (ANP/RTR) - In Oeganda is de laatst bekende ebolapatiënt ontslagen uit het ziekenhuis. De persoon is hersteld na het oplopen van de ziekte die dodelijk kan aflopen. In het Oost-Afrikaanse land zijn sinds 22 juni geen nieuwe besmettingen meer gemeld.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Vorige week gingen meer kinderen met krentenbaard naar de huisarts dan gebruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat meldt kenniscentrum Nivel op basis van het aantal meldingen van impetigo, ook wel krentenbaard genoemd, bij Nederlandse huisartsen. Per 100.000 kinderen van 0 tot 14 jaar gingen er 74 met klachten naar de huisarts. Een jaar eerder waren dat in dezelfde week nog 60 kinderen, in 2024 waren dat er 45.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - In de week van 29 juni tot 5 juli, vlak nadat er een hittegolf was geweest in Nederland, overleden naar schatting 325 meer mensen dan verwacht. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spreekt van een "na-ijleffect" dat kan optreden na een periode van hitte. "Ook in de week na de recente hittegolf zien we dus een sterke verhoging van de sterfte", aldus het instituut woensdag.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het RIVM heeft tijdens de extreem warme dagen van eind juni een recordaantal tekenbeten geregistreerd op het monitorsysteem Tekenradar. Wekelijks vraagt het RIVM aan meer dan 700 mensen of zij in die week door een teek zijn gebeten. Voor het eerst sinds de oprichting van de Tekenradar in 2022 had meer dan 30 procent van de 673 mensen die antwoordden, daadwerkelijk een tekenbeet. Dat is nog niet eerder voorgekomen, zegt onderzoeker Kees van den Wijngaard.
1 week geleden