Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Ooijen: plannen coalitie 'complete kaalslag' voor preventie

Van Ooijen: plannen coalitie 'complete kaalslag' voor preventie

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) noemt de plannen van de nieuwe coalitie van PVV, VVD, NSC en BBB op het gebied van preventie "een complete kaalslag". Bij de inloop van de ministerraad rekent hij voor dat op dit beleidsterrein ongeveer "al het budget wordt weggesneden".

Hij las in het akkoord dat het om zeker een half miljard euro gaat, waaronder "incidentele middelen van zo'n 200 miljoen en op publieke gezondheidszorg wordt 300 miljoen euro weggehaald". Daarnaast gaan alle subsidies omlaag en worden de uitkeringen aan gemeenten met 10 procent gekort. Daar zit ook preventie bij.

Van Ooijen wijst erop dat er een tegenstelling zit in de tekst van het akkoord en het beoogde budget. "Het bizarre" is volgens hem dat in het akkoord een zin staat over "een effectieve vaccinatiestrategie en dat preventie meer in het centrum van het beleid komt te staan". Tegelijk blijkt uit de financiële pagina "dat ongeveer alles wordt weggehaald. Dus het is eigenlijk ongelooflijk".

Jeugdzorg

De bezuiniging op preventie leidt er volgens hem ook toe dat alle gezondheidswinst en financiële winst die wordt geboekt "als je gezondheid vooropzet" er ook niet meer is. "Dus het is penny wise, pound foolish".

Wel is Van Ooijen blij dat de bezuiniging van ruim 500 miljoen euro op de jeugdzorg die nog in de lucht hing, wordt geschrapt "als ik het goed begrijp. Dus dat lijkt me een goed plan". De staatssecretaris wilde daar zelf ook al van af, evenals de Tweede Kamer, maar hij liet het besluit over aan het volgende kabinet.

Meer uit Gezond

Aantal mensen met oogletsel door vuurwerk nog verder toegenomen

UTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.

2 dagen geleden
GGZ: kabinet raakt kwetsbaren hard, geeft extra druk op zorg

UTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.

6 dagen geleden
Zorgbezuiniging coalitie leidt niet automatisch tot efficiëntie

DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.

6 dagen geleden
SER: investeer in werkende mantelzorgers, geef ze betaald verlof

DEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.

1 week geleden
Aantal sterfgevallen door drugs in tien jaar verdrievoudigd

UTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.

1 week geleden
Veel minder baby's met RS-virus op ic dankzij inenting

BILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.

1 week geleden
Studie levensbeëindiging: 5800 mensen stoppen jaarlijks met eten

ROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.

1 week geleden