Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Ooijen koerst toch op eigen bijdrage in de jeugdzorg

Van Ooijen koerst toch op eigen bijdrage in de jeugdzorg

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet denkt dat de invoering van een eigen bijdrage in de jeugdzorg noodzakelijk is om een voorgenomen bezuiniging van een half miljard euro te kunnen halen. Als die bijdrage inkomensafhankelijk zou worden en maximaal 1500 euro per huishouden zal zijn, kan dat al de helft (270 miljoen euro) van de besparing opleveren. Dat schrijft staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) in een Kamerbrief, vlak voorafgaand aan een debat over de jeugdzorg.

Een eigen bijdrage stond al als optie in het regeerakkoord van Rutte-IV, maar was nog niet uitgewerkt. Daarnaast oppert Van Ooijen geld te besparen door ernstige dyslexiezorg niet meer te vergoeden (70 miljoen besparing), geen jeugdhulp meer te vergoeden na het 18e jaar (60 miljoen), het PGB af te schaffen en alleen zorg in natura te vergoeden (60 miljoen), bovenregionale expertisecentra af te schaffen (26 miljoen) en het stopzetten van de subsidie voor schippersinternaten (16 miljoen).

De Tweede Kamer debatteert maandag over de jeugdzorg en wilde vooraf opheldering van Van Ooijen over de manier waarop hij denkt te bezuinigingen. Een flink deel van de Tweede Kamer keerde zich in debatten al tegen de besparing en tegen een mogelijke eigen bijdrage. Onder meer GroenLinks-PvdA gaat opnieuw proberen de extra bezuiniging van tafel te krijgen, evenals de invoering van een eigen bijdrage, liet Kamerlid Lisa Westerveld weten.

Nieuw kabinet

Van Ooijen schrijft dat het gaat om 500 miljoen euro aan bezuinigingen in zowel 2025 als in 2026. Vanaf 2027 moet er 511 miljoen euro per jaar worden bespaard. Deze besparingen komen bovenop de structurele bezuiniging van 1 miljard euro die de sector sowieso moet halen door de maatregelen uit te voeren die zijn afgesproken in de zogeheten hervormingsagenda jeugd.

Deze afspraken kwamen er in april vorig jaar na langdurig en moeizaam overleg tussen het Rijk, gemeenten en zorgaanbieders. Vooral het geld was een obstakel. Wijzigingen zijn wel nodig, vindt iedereen, omdat er grote onvrede is over het stelsel, de hoge werkdruk en het grote personeelsverloop. Daardoor en door de grote vraag naar jeugdzorg zijn lange wachtlijsten ontstaan.

Het is volgens Van Ooijen aan een nieuw kabinet om te besluiten of de ruim 500 miljoen euro aan structurele bezuinigingen doorgaan of worden geschrapt. Het is dan wel nodig om een andere dekking voor dit bedrag te vinden.

Meer uit Politiek

VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

32 minuten geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

2 uur geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

3 uur geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

3 uur geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

9 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

9 uur geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

10 uur geleden