Van Ooijen: elke bezuinigingsoptie jeugdzorg is onverantwoord
DEN HAAG (ANP) - De ingrepen die het demissionaire kabinet oppert om een half miljard op de jeugdzorg te bezuinigen, zijn "draconische", onverantwoorde maatregelen. Dat zegt staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg). In een brief heeft hij de mogelijkheden om de bezuiniging in te vullen aan de Kamer gestuurd. Maar, legt hij uit op NPO Radio 1, dat betekent niet dat hij voorstander is van die maatregelen.
"Ik heb alleen laten weten wat deze opties zijn", aldus de demissionaire bewindsman in het radio-interview. "Ik heb mijn huiswerk gemaakt. Maar als je het mij vraagt, dan zou ik zeggen: elk van deze opties is eigenlijk onverantwoord voor de meest kwetsbare kinderen in Nederland." Hoe de bezuiniging wordt ingevuld is vervolgens aan een nieuw kabinet, stelt hij, of aan de Tweede Kamer.
Een van de mogelijke ingrepen is een inkomensafhankelijke eigen bijdrage, tot 1500 euro per jaar. Daarmee wordt ruim de helft van het benodigde geld opgehaald. Anders kan het niet meer vergoeden van ernstige dyslexiezorg worden overwogen, of het schrappen van jeugdhulpvergoeding vanaf 18 jaar, of ingrepen als het schrappen van "bovenregionale expertisecentra".
'Passende oplossing'
In zijn brief, voorafgaand aan een naar verwachting politiek beladen jeugdzorgdebat op maandag, benadrukt Van Ooijen dat de besparing voor dit jaar is geschrapt. Voor volgend jaar staat het wel in de boeken, voor een bedrag van 500 miljoen voor volgend jaar en het jaar erna, en 511 miljoen per jaar vanaf 2027. In principe moet het kabinet deze bezuiniging regelen of ergens anders geld vandaan halen als het de besparing wil schrappen.
Als de formatie van een nieuw kabinet te lang op zich laat wachten zal het huidige demissionaire kabinet "verantwoordelijkheid nemen om een passende oplossing te zoeken voor de ingeboekte besparingen op korte termijn". Of Van Ooijen indien nodig dus zelf deze "draconische maatregelen" zal doorvoeren, wordt naar verwachting pas tijdens het debat duidelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het was "zeker nodig" dat defensieminister Dilan Yeşilgöz vorige week naar Cyprus vloog voor een bezoek aan het fregat Zr. Ms. Evertsen, dat in verband met de oorlog in het Midden-Oosten op missie is gestuurd in de Middellandse Zee. Dat zei de VVD-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
17 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
17 uur geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
18 uur geleden