Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Ooijen: elke bezuinigingsoptie jeugdzorg is onverantwoord

Van Ooijen: elke bezuinigingsoptie jeugdzorg is onverantwoord

DEN HAAG (ANP) - De ingrepen die het demissionaire kabinet oppert om een half miljard op de jeugdzorg te bezuinigen, zijn "draconische", onverantwoorde maatregelen. Dat zegt staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg). In een brief heeft hij de mogelijkheden om de bezuiniging in te vullen aan de Kamer gestuurd. Maar, legt hij uit op NPO Radio 1, dat betekent niet dat hij voorstander is van die maatregelen.

"Ik heb alleen laten weten wat deze opties zijn", aldus de demissionaire bewindsman in het radio-interview. "Ik heb mijn huiswerk gemaakt. Maar als je het mij vraagt, dan zou ik zeggen: elk van deze opties is eigenlijk onverantwoord voor de meest kwetsbare kinderen in Nederland." Hoe de bezuiniging wordt ingevuld is vervolgens aan een nieuw kabinet, stelt hij, of aan de Tweede Kamer.

Een van de mogelijke ingrepen is een inkomensafhankelijke eigen bijdrage, tot 1500 euro per jaar. Daarmee wordt ruim de helft van het benodigde geld opgehaald. Anders kan het niet meer vergoeden van ernstige dyslexiezorg worden overwogen, of het schrappen van jeugdhulpvergoeding vanaf 18 jaar, of ingrepen als het schrappen van "bovenregionale expertisecentra".

'Passende oplossing'

In zijn brief, voorafgaand aan een naar verwachting politiek beladen jeugdzorgdebat op maandag, benadrukt Van Ooijen dat de besparing voor dit jaar is geschrapt. Voor volgend jaar staat het wel in de boeken, voor een bedrag van 500 miljoen voor volgend jaar en het jaar erna, en 511 miljoen per jaar vanaf 2027. In principe moet het kabinet deze bezuiniging regelen of ergens anders geld vandaan halen als het de besparing wil schrappen.

Als de formatie van een nieuw kabinet te lang op zich laat wachten zal het huidige demissionaire kabinet "verantwoordelijkheid nemen om een passende oplossing te zoeken voor de ingeboekte besparingen op korte termijn". Of Van Ooijen indien nodig dus zelf deze "draconische maatregelen" zal doorvoeren, wordt naar verwachting pas tijdens het debat duidelijk.

Meer uit Politiek

Becking: één landelijke doorstroomtoets vóór 2029 niet haalbaar

DEN HAAG (ANP) - De overstap naar één landelijke doorstroomtoets voor alle basisschoolleerlingen in plaats van zes verschillende, kan niet worden gemaakt voor het schooljaar 2029-2030. Dat herhaalde demissionair staatssecretaris Koen Becking (VVD) donderdagavond in een Kamerdebat. Becking zei "bereid" te zijn om te kijken of dit sneller kan, maar gaf aan niet te weten hoe.

8 uur geleden
Eerste gesprek met nieuwe informateur 'in goede sfeer' verlopen

DEN HAAG (ANP) - Het eerste gesprek tussen informateur Rianne Letschert en de leiders van D66, CDA en VVD donderdag had een "goede sfeer". Dat vertelden Rob Jetten (D66) en Letschert na afloop van het onderhoud. De bijeenkomst was vooral bedoeld om kennis te maken met de nieuwe informateur en een agenda voor de komende dagen vast te stellen.

10 uur geleden
Schoof: geen beslissing over Oekraïne zonder de Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Oekraïne staat onder zware druk van de Verenigde Staten om tot een deal te komen met Rusland. De Amerikanen spraken daarover al met de Russen. Het is cruciaal dat er geen besluiten achter de rug om van Oekraïne worden genomen, laat demissionair premier Dick Schoof donderdag weten na een video-overleg met de Coalition of the Willing en president Volodymyr Zelensky van Oekraïne.

12 uur geleden
Hermans ziet geen mogelijkheden om gaswinning Warffum te stoppen

DEN HAAG (ANP) - Energieminister Sophie Hermans ziet nu geen mogelijkheden om de gaswinning in Warffum te beëindigen. Dat zegt ze in een debat over Groningen. Deze week sprak de Kamer opnieuw de wens uit om de gaswinning bij het Groningse dorp te stoppen; daar geeft de VVD-minister nu geen vervolg aan. "Dat kán ik niet uitvoeren, omdat ik daarmee buiten de wet ga," zegt Hermans.

12 uur geleden
Hoog opgelopen conflict in kabinet om mestregels

DEN HAAG (ANP) - Binnen het demissionaire kabinet speelt een hoog opgelopen conflict over mestregels en waterkwaliteit. BBB-minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) heeft tevergeefs geprobeerd zijn partijgenoot Femke Wiersma (Landbouw) te overtuigen om strengere mestregels in te voeren om de waterkwaliteit te verbeteren, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van de NOS.

12 uur geleden
Eerste overleg Letschert met leiders D66, CDA en VVD begonnen

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is donderdag aan het eind van de middag het eerste overleg van de nieuwe informateur Rianne Letschert met de leiders van D66, CDA en VVD begonnen. De bijeenkomst is vooral bedoeld om de agenda voor de komende dagen vast te stellen. Letschert heeft tot eind januari om haar opdracht af te ronden.

14 uur geleden
Kabinet besteedt 750.000 euro aan Holocaustles middelbare school

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.

15 uur geleden