Van Mulligen: gebrek arbeidskrachten grootste probleem industrie
DEN HAAG (ANP) - Het grootste probleem voor de Nederlandse industrie momenteel is een gebrek aan arbeidskrachten. "De industrie heeft niet genoeg mensen om al het werk uit te voeren. Dat is het grootste probleem, meer nog dan een gebrek aan vraag." Dat zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), nu duidelijk is dat de Nederlandse economie begin dit jaar veel sterker is gekrompen dan eerder werd gedacht.
Volgens een nieuw cijfer bedroeg de algehele economische krimp in het eerste kwartaal 0,5 procent in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Eerder werd een krimp van 0,1 procent gemeld door het statistiekbureau. Die fikse bijstelling komt vooral doordat uit nieuwe gegevens blijkt dat impact van de industrie op de export groter was dan eerder geraamd, legt Van Mulligen uit.
Doordat de industriesector "al langer kwakkelt" werden er minder producten uitgevoerd. De situatie op de arbeidsmarkt speelt hierbij waarschijnlijk een grote rol. "Er is nog steeds veel krapte op de arbeidsmarkt. Er zijn meer vacatures dan werklozen. Dat zet druk op de economie", aldus Van Mulligen.
Hij schetst de situatie waarin de Nederlandse economie nu verkeert als een periode van "stagnatie tot lichte achteruitgang". Maar dat was voor het naar buiten komen van het nieuwe cijfer ook al zo, benadrukt de econoom. Het algehele beeld is volgens hem niet veranderd.
Groeiverwachting economie
Voorlopig ziet het er ook niet naar uit dat dit beeld snel zal veranderen. Zo is het vertrouwen van consumenten volgens het CBS de laatste maanden juist weer wat afgenomen. Van Mulligen sluit overigens niet uit dat de economie dit jaar als geheel nog wel groei zal laten zien. "Maar heel uitbundig zal het niet zijn."
Bij de negatieve bijstelling van maandag speelt ook mee dat het CBS onder meer zijn methode voor het corrigeren van seizoenseffecten heeft herzien. Dat gebeurt eens in de vijf jaar en dit keer viel het precies tussen de eerste en tweede raming van de kwartaalcijfers in.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.
5 uur geledenDEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
11 uur geleden