Van Lienden wijkt niet af van plannen met geld mondkapjes
DEN HAAG (ANP) - Sywert van Lienden zegt dat hij niet afwijkt van zijn plannen met het geld dat hij verdiende met de mondkapjesdeal. Hij wil de 9 miljoen euro beleggen en het rendement gebruiken voor onder meer kankeronderzoek bij jonge mensen. In een brief in de Volkskrant schrijven betrokkenen bij zijn non-profitorganisatie Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA) vrijdag dat ze willen dat Van Lienden en zijn compagnons de miljoenen terugstorten naar de overheid.
Op de vraag of hij gehoor gaat geven aan die oproep wil de opiniemaker niet ingaan. Wel zegt hij op dit moment niet van plan te zijn iets anders met het rendement op het geld te gaan doen dan investeren in kankeronderzoek. Hij heeft "niets toe te voegen" aan wat hij eerder over die plannen deelde. Naast de SHA wil ook de Tweede Kamer dat Van Lienden en zijn partners het geld terugbetalen.
Onder meer KWF Kankerbestrijding meldde eerder geen geld van Van Lienden aan te willen nemen. Volgens de voormalig CDA'er "leert de praktijk" dat zulke uitspraken in de media altijd groter worden gemaakt dan ze werkelijk zijn. Hij heeft naar eigen zeggen nog geen contact gehad met KWF of andere stichtingen. "Ik kan er dus ook niet zoveel mee. Het is een langetermijnplan, dus we zullen zien." Hij zegt ook eerder al geïnvesteerd te hebben in kankeronderzoek en "verwacht dan ook geen problemen" met komende investeringen.
Misleid, gemanipuleerd en voorgelogen
In de Volkskrant schrijven vrijwilligers, medewerkers en andere betrokkenen die zich vanaf maart 2020 hebben ingezet voor de SHA zich misleid, gemanipuleerd en voorgelogen te voelen over de hele gang van zaken rondom de mondkapjesdeal.
In de brief vertellen ze over de inzet van van vrijwilligers, medewerkers, partners en over gedoneerde middelen voor het halen van 40 miljoen mondkapjes naar Nederland. Daarbij handelden zij uit naam van de Stichting Hulptroepen Alliantie, inclusief mails en het logo van de stichting. Intern werd gecommuniceerd dat dit belangeloos en zonder winstoogmerk gebeurde.
Gesprek
De medewerkers en vrijwilligers lazen vervolgens in de Volkskrant dat Sywert van Lienden en zijn zakenpartners Bernd Damme en Camille van Gestel twee deals met de overheid ter waarde van 100,8 miljoen euro via een commercieel bedrijf Relief Goods Alliance hadden afgesloten, waarbij wel winst was gemaakt. "In de afgelopen weken is duidelijk geworden dat de oprichters misbruik hebben gemaakt van de legitimiteit van de Stichting om zichzelf te verrijken. Zij gebruikten de welwillendheid die de Stichting ten deel viel om meer dan 28 miljoen euro winst bij te schrijven op hun rekening", staat in de brief.
Van Lienden nodigt de briefschrijvers uit voor een gesprek. "Dit lijkt me iets om met elkaar te bespreken en niet in de media. Iedereen is welkom voor een gesprek." Volgens van Lienden zijn de briefschrijvers ook al eerder uitgenodigd geweest.
De 40 miljoen mondkapjes die de opiniemaker en zijn zakenpartners leverden, zijn overigens nooit gebruikt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
7 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
10 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
11 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.
11 uur geleden