Van Lienden stopt hoger beroep om 'incidenten in privésfeer'
AMSTERDAM (ANP) - Wegens "incidenten in de privésfeer" heeft Sywert van Lienden zich teruggetrokken uit het hoger beroep over zijn ontslag als bestuurder van Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Dat zei zijn advocaat Sjef Bartels donderdag bij aanvang van de behandeling van het hoger beroep in het gerechtshof in Amsterdam.
"De afgelopen twee jaar heeft mijn cliënt in de pers alle klappen opgevangen. Iedere keer als er ontwikkelingen zijn dan leidt dat tot een enorme publiciteitsgolf en incidenten rond zijn gezin. Om die reden heeft hij zich in de aanloop naar deze zitting teruggetrokken", luidde de uitleg van Bartels.
De rechtbank in Amsterdam besloot in juli vorig jaar om Van Lienden en zijn compagnon Bernd Damme te ontslaan als bestuurders van de mondkapjesstichting. De rechtbank bepaalde eveneens dat beiden de komende vijf jaar geen bestuurder of commissaris van een stichting mogen worden. Van Lienden en zijn zakenpartner tekenden hoger beroep aan tegen het oordeel van de rechtbank. Ze zeiden in oktober dat daar "feitelijke en juridische gronden" voor zijn. Damme zet zijn hoger beroep wel door.
"Laffe afzegging"
De advocaat van de zeven medewerkers die zich op vrijwillige basis hebben ingezet voor de stichting, heeft geen goed woord over voor het besluit van Van Lienden om niet in het hof aanwezig te zijn. "Namens de medewerkers zeg ik dat het schandalig is en een laffe afzegging", zei advocaat Marcel Evers. "Van Lienden heeft hoog van de toren geblazen dat hij geschokt was in zijn rechtsgevoel door het vonnis van de rechtbank. Hij kon op 21 december wel een hele dag uittrekken om op de publieke tribune van de Tweede Kamer te zitten. Maar als het hem uitkomt zegt hij op het laatste moment af. De medewerkers voelen zich slachtoffer van Van Lienden."
Het Openbaar Ministerie had om het ontslag van Van Lienden en Damme gevraagd. Justitie denkt dat de bestuurders klanten vanuit de mondkapjesstichting, waarover ze beweerden er zonder winstoogmerk mee begonnen te zijn, doorgesluisd hebben naar een commerciële bv, die losstond van de stichting. Hiermee verdienden ze miljoenen.
Het hoger beroep staat los van het strafrechtelijk onderzoek naar Van Lienden, Damme en de derde zakenpartner Camille van Gestel in de mondkapjesaffaire. Ze worden verdacht van onder meer witwassen. Het strafrechtelijk onderzoek loopt nog. Er is nog geen vervolgingsbeslissing genomen, liet het OM weten in de civiele beroepsprocedure.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De zes bestuurders die nog vastzaten na de blokkade van de A12 op zaterdag, zijn maandag vrijgelaten. Dat laat de politie weten.
5 uur geledenDOKKUM (ANP) - Ongeveer 21.000 mensen waren maandag bij het bezoek van de koninklijke familie aan Dokkum. "Het was overal druk, gezellig druk, maar nergens te druk", zegt burgemeester Johannes Kramer van de gemeente Noardeast-Fryslân, waar de Friese vestingstad onder valt.
5 uur geledenGOES (ANP) - Asielzoekers kunnen vanaf dinsdag worden opgevangen in de Zeelandhallen in Goes. Het gebouw is goedgekeurd voor gebruik, laat opvangorgaan COA maandag weten.
5 uur geledenBREDA (ANP) - De Havermarkt in het centrum van Breda is vol. Dat meldt de gemeente Breda. Voor het plein geldt het principe: één persoon in, één persoon uit. Aan de Haven, Sint Janstraat, op het Kasteelplein en op het Kerkplein is nog wel ruimte om Koningsdag te vieren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Stadhuisplein en Oudkerkhof in de binnenstad van Utrecht zijn vol, meldt de gemeente. Er mogen geen nieuwe mensen de pleinen op. Ook op de Neude en het Janskerkhof wordt het erg druk.
5 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft de viering van Koningsdag in de Friese stad Dokkum afgesloten. Aan het einde van het programma sprak hij van een "onvergetelijke dag" en bedankte hij alle betrokkenen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de treinen is het maandagmiddag "druk maar beheersbaar", meldt een woordvoerder van de NS. Het wordt langzaamaan drukker in de hoofdstad en andere grote steden, vooral op de plekken waar grote evenementen zijn rond Koningsdag.
8 uur geleden