Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Lienden bij aanvang rechtszaak: dit is trial by media

Van Lienden bij aanvang rechtszaak: dit is trial by media

ROTTERDAM (ANP) - Sywert van Lienden gaf donderdagochtend bij aanvang van de rechtszaak tegen hem en twee zakenpartners aan dat hij dit "een trial by media" vindt. "Ik ben de kop van jut. Mijn gezin en ik lijden daaronder", zei hij in de rechtbank in Rotterdam. De advocaat van compagnon Camille van Gestel sprak van een "volkskruistocht".

Van Lienden, Van Gestel en Bernd Damme staan terecht in een strafzaak over een omstreden mondkapjesdeal tijdens de coronacrisis waarmee ze miljoenen winst maakten. De compagnons worden verdacht van oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en witwassen. Het Openbaar Ministerie vervolgt ook hun persoonlijke holdings en gezamenlijke bedrijf Relief Goods Alliance.

De drie mannen sloten aan het begin van de coronapandemie in het voorjaar van 2020 een overeenkomst met het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) voor de levering van 40 miljoen mondkapjes uit China. Van Lienden had vooraf publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat de compagnons de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Via deze weg hebben zij miljoenen euro's winst gemaakt.

Niet de eerse keer

"Voor de zoveelste keer moet ik weer bij het begin beginnen", zei Van Lienden tegen de strafrechter. "U bent niet de eerste aan wie ik mijn verhaal moet vertellen." De strafzaak kan lang duren, maar Van Lienden noemde het "in de kern een simpele zaak". "Ik denk dat deze zaak in principe in een middag beslecht zou kunnen zijn."

De rechtbankvoorzitter zei de vaart erin te willen houden. "In deze zaak is niet de vraag aan de orde of het moreel verwerpelijk is om met een kletsverhaal 100 miljoen te verdienen. Die vraag wil de rechtbank niet beantwoorden." Die vraag is namelijk - volgens de rechter - "al vele malen met volmondig ja beantwoord".

Van Gestel en Damme zeiden vertrouwen te hebben in het proces. "Ik hoop dat dit het begin is van echte waarheidsvinding, dat feit en fictie voor eens en altijd van elkaar gescheiden worden", zei Damme.

Meer uit Binnenland

Vuur bij natuurbrand Weert gaat via boomtoppen

WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.

58 minuten geleden
Brandweer: natuurbrand op Oirschotse Hei nog niet onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.

1 uur geleden
Nu al meer natuurbranden met NL-Alerts dan heel 2025

DEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.

1 uur geleden
Brand Oirschotse Heide aan één kant onder controle

WINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.

1 uur geleden
Meerdere grote branden in natuurgebieden

WEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.

1 uur geleden
Generaal: stoppen met militaire oefeningen niet nodig na branden

HILVERSUM (ANP) - Ondanks drie grote natuurbranden in twee dagen op militaire terreinen, vindt generaal Onno Eichelsheim het niet nodig oefeningen van Defensie te pauzeren zolang het droog is. Hij vindt het onder meer "heel vervelend voor omstanders, campings en de natuur zelf", zo zei hij tijdens een persmoment in Hilversum, "maar we moeten blijven oefenen om klaar te zijn voor crises en het opleiden van onze mensen".

1 uur geleden
Asielzoekerscentrum Budel volledig ontruimd om natuurbrand

BUDEL (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Budel wordt donderdag volledig ontruimd omdat in het gebied een grote natuurbrand woedt. In de voormalige kazerne zitten 1500 asielzoekers. Opvangorgaan COA weet nog niet waar zij naartoe worden gebracht en hoe lang ze daar moeten blijven. Ook de vele tientallen medewerkers moeten het terrein verlaten.

1 uur geleden