
Van Lienden bij aanvang rechtszaak: dit is trial by media
ROTTERDAM (ANP) - Sywert van Lienden gaf donderdagochtend bij aanvang van de rechtszaak tegen hem en twee zakenpartners aan dat hij dit "een trial by media" vindt. "Ik ben de kop van jut. Mijn gezin en ik lijden daaronder", zei hij in de rechtbank in Rotterdam. De advocaat van compagnon Camille van Gestel sprak van een "volkskruistocht".
Van Lienden, Van Gestel en Bernd Damme staan terecht in een strafzaak over een omstreden mondkapjesdeal tijdens de coronacrisis waarmee ze miljoenen winst maakten. De compagnons worden verdacht van oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en witwassen. Het Openbaar Ministerie vervolgt ook hun persoonlijke holdings en gezamenlijke bedrijf Relief Goods Alliance.
De drie mannen sloten aan het begin van de coronapandemie in het voorjaar van 2020 een overeenkomst met het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) voor de levering van 40 miljoen mondkapjes uit China. Van Lienden had vooraf publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat de compagnons de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Via deze weg hebben zij miljoenen euro's winst gemaakt.
Niet de eerse keer
"Voor de zoveelste keer moet ik weer bij het begin beginnen", zei Van Lienden tegen de strafrechter. "U bent niet de eerste aan wie ik mijn verhaal moet vertellen." De strafzaak kan lang duren, maar Van Lienden noemde het "in de kern een simpele zaak". "Ik denk dat deze zaak in principe in een middag beslecht zou kunnen zijn."
De rechtbankvoorzitter zei de vaart erin te willen houden. "In deze zaak is niet de vraag aan de orde of het moreel verwerpelijk is om met een kletsverhaal 100 miljoen te verdienen. Die vraag wil de rechtbank niet beantwoorden." Die vraag is namelijk - volgens de rechter - "al vele malen met volmondig ja beantwoord".
Van Gestel en Damme zeiden vertrouwen te hebben in het proces. "Ik hoop dat dit het begin is van echte waarheidsvinding, dat feit en fictie voor eens en altijd van elkaar gescheiden worden", zei Damme.
Meer uit Binnenland
KATWIJK (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Katwijk twee mensen aangehouden tijdens de ongeregeldheden die plaatsvonden rond een pro-Palestijns protest. Volgens de politie verstoorde een groep van ongeveer driehonderd personen de openbare orde en gooiden meerderen daarbij met stenen en bierflessen naar demonstranten en de politie.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De bekende militair Marco Kroon maakt zich niet druk om de aangifte die er tegen hem ligt, dat zei hij in het televisieprogramma Bar Laat. Hij greep in bij een demonstratie tijdens een toespraak van minister Ruben Brekelmans op Bevrijdingsdag in Wageningen. De demonstranten hebben aangifte gedaan.
1 uur geledenKATWIJK (ANP) - De pro-Palestijnse groep die in Katwijk protesteerde tegen een pro-Israëlviering van Christenen voor Israël is door de politie het dorp uitgeleid. Het ging om ongeveer vijftien tot twintig mensen. Zij werden door tegendemonstranten die op het protest waren afgekomen uitgejoeld en kregen leuzen te horen als "oprotten naar je eigen land".
5 uur geledenKATWIJK (ANP) - Een groep mensen die in Katwijk demonstreerde tegen een pro-Israëlviering van Christenen voor Israël is door een andere groep belaagd, meldt Omroep West. De politie heeft daarop ingegrepen en de burgemeester heeft een noodbevel afgekondigd. Ook is er met stenen en bierflessen naar de politie gegooid.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het absurdistische programma Jiskefet krijgt dit jaar de Ere Zilveren Nipkowschijf. Dat werd woensdagavond bekendgemaakt door de organisatie achter de televisieprijs. In talkshow Eva werden ook de drie genomineerden bekendgemaakt voor de Zilveren Nipkowschijf, de oudste en meest gezaghebbende televisieprijs van Nederland.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het weekend van zaterdag 24 en zondag 25 mei rijden er geen treinen van en naar Rotterdam Centraal. Dit komt doordat het treinbeveiligingssysteem tussen Rotterdam Centraal, Delft Campus, Nieuwerkerk aan den IJssel en Barendrecht wordt vervangen, meldt ProRail.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om natuurbranden snel te kunnen opsporen, voert de brandweer in een aantal regio's surveillances uit vanuit de lucht. Dat zegt Edwin Kok, coördinator van de Taskforce Natuurbranden bij Brandweer Nederland. Ook staat er sinds dinsdag een blushelikopter klaar bij Defensie, zodat die sneller inzetbaar is bij een natuurbrand.
10 uur geleden