Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Leeuwenhoek: nieuwe test vindt meer voorstadia van darmkanker

Van Leeuwenhoek: nieuwe test vindt meer voorstadia van darmkanker

AMSTERDAM (ANP) - De uitkomsten van een groot onderzoek naar een nauwkeurigere darmkankerscreening zijn veelbelovend. De nieuwe test spoort veel meer voorstadia van kanker op in de ontlasting, concludeert het onderzoek dat werd uitgevoerd onder leiding van het Antoni van Leeuwenhoek. De wetenschappers hopen dat daarmee minder mensen uiteindelijk darmkanker ontwikkelen en dus ook minder mensen overlijden aan de ziekte.

De nieuwe test meet drie eiwitten in ontlasting die mensen opsturen voor het bevolkingsonderzoek. De huidige test die gebruikt wordt, meet slechts een eiwit. Het onderzoek vergelijkt de twee met elkaar bij ruim 13.000 mensen. Met de nieuwe test werden bij 299 mensen afwijkingen gesignaleerd, tegenover 159 bij de huidige test.

"De nieuwe test ontdekt meer grote poliepen", legt onderzoeker Gerrit Meijer van het Nederlands Kanker Instituut uit. "Dat is zonder veel meer 'fout positieve' uitslagen, waardoor je ten onrechte een kijkonderzoek van de darm zou krijgen." Als artsen er eerder bij zijn, kunnen ze poliepen weghalen voordat het kanker wordt.

Grotere aantallen

In Nederland kan deze nieuwe test ervoor zorgen dat 21 procent minder mensen darmkanker krijgen, hebben de onderzoekers berekend. Ook zou dan 18 procent minder mensen aan de ziekte sterven. Ondertussen hoeft er niets wezenlijks te veranderen aan het huidige bevolkingsonderzoek: voor de nieuwe test er niet meer ontlasting nodig dan in het kleine buisje past dat deelnemers momenteel via de post opsturen in Nederland.

Voordat de test ingezet kan worden, moet die eerst in grotere aantallen geproduceerd worden volgens Europese richtlijnen. Ook zullen bijvoorbeeld het Rijksinstituut van Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en de Gezondheidsraad een advies moeten uitbrengen over de nieuwe test. Vervolgens moet het ministerie van Volksgezondheid de uiteindelijke beslissing nemen.

Meer uit Gezond

NU'91: zorgmedewerkers werken minder door hoge brandstofprijzen

NIEUWEGEIN (ANP) - Mensen die in de zorg werken, doen minder extra diensten nu de brandstofprijzen zo hoog zijn. Volgens beroepsorganisatie NU'91 krijgen ze de kosten niet genoeg vergoed en leggen ze er geld op toe. "Het kan niet zo zijn dat zorgprofessionals moeten betalen om hun werk te kunnen doen", zegt voorzitter Femke Merel van Kooten.

6 uur geleden
Meerderheid vapende jongeren gebruikt nog steeds smaakjesvapes

UTRECHT (ANP) - Van jongeren die recent hebben gevapet, gebruikt nog steeds een meerderheid de verboden vapes met een smaakje. Dat concludeert het Trimbos-instituut uit cijfers verzameld in 2025. Bijna alle ondervraagde jongeren die vapen, weten dat de verkoop van vapes met een smaakje verboden is in Nederland.

2 dagen geleden
Elk jaar 38 kinderen op spoedeisende hulp door inslikken batterij

AMSTERDAM (ANP) - Elk jaar komen minstens 38 kinderen op de spoedeisende hulp terecht doordat ze een batterij hebben ingeslikt, meldt het Emma Kinderbuikcentrum van het Amsterdam UMC op basis van eigen onderzoek. Vooral bij jonge kinderen kan dit ernstige gevolgen hebben en zelfs leiden tot overlijden, melden de onderzoekers.

3 dagen geleden
IKNL: Kanker bij jongvolwassenen heeft langdurige gevolgen

UTRECHT (ANP) - Er leven bijna 70.000 mensen in Nederland die de afgelopen twintig jaar op jongvolwassen leeftijd te horen kregen dat ze kanker hadden. Zij kampen nog lange tijd met de gevolgen van kanker en de behandeling, zoals vruchtbaarheidsproblemen, verminderd inkomen en impact op relaties. Dat meldt het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).

3 dagen geleden
RIVM verwacht weinig overlast door paasvuren vanwege wind

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) verwacht weinig overlast van paasvuren die dit weekend worden aangestoken. Grote delen van het land krijgen niet of beperkt te maken met slechte luchtkwaliteit. Alleen in gebieden met paasvuren, met name in het oosten en noorden, kan de luchtkwaliteit lokaal korte tijd slechter zijn.

1 week geleden
Patiënten krijgen nauwelijks informatie over kwaliteit van zorg

UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.

1 week geleden
Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

1 week geleden