Van Klinken levert 'clean' twee na verste discusworp van de eeuw
TEMPE (ANP) - Toen Jorinde van Klinken 70,22 meter op het bord zag staan, liet de discuswerpster zich op de grond vallen en barstte ze in huilen uit. Ze besefte meteen dat ze op 21-jarige leeftijd iets onvoorstelbaars had gedaan. "Ik ben waarschijnlijk een van de vier vrouwen ooit die clean over de 70 meter heeft geworpen. Het is nog steeds onbegrijpelijk voor mij. Ik had dit nooit zien aankomen en zeker niet als je zo jong bent als ik. Als je met deze sport begint, is 70 meter eerder een gedroomd einddoel van je carrière, maar ik heb nog zeker tien jaar te gaan en heb die magische afstand nu al gegooid.’’
Van Klinken, geboren in Assen maar verknocht aan Groningen, siert met die majestueuze 70,22 meter de eerste plaats op de wereldranglijst. Op zich is dat al bijzonder, maar de wetenschap dat in deze eeuw slechts twee vrouwen iets verder wierpen (de Kroatische Sandra Perkovic en de Cubaanse Denia Caballero) maakt de prestatie buitengewoon.
De koninklijke worp leverde Van Klinken op 22 mei bij een wedstrijd in Tucson in de Amerikaanse staat Arizona, waar de Nederlandse atlete sinds januari traint en studeert. "De omstandigheden waren ideaal, de wind een beetje rechts van voren, zodat de discus op de wind kan drijven en nog verder doorvliegt. Maar zelfs met deze optimale wind is 70 meter heel ver, want de schijf weegt maar 1 kilo en kan heel gemakkelijk afzwaaien."
Geen doping
Ze beklemtoont het woord clean bij haar prestaties, dat wil zeggen: geen doping. Er kleeft nogal een dopingverleden aan het discuswerpen. In de jaren 80 en 90 van de vorige eeuw kwamen worpen van over de 70 meter heel wat vaker voor. Inmiddels is duidelijk dat vrijwel al die atleten prestatiebevorderende middelen gebruikten.
"Er is een tijdperk voor 2000 en na 2000 en ik zie dat als twee verschillende sporten haast. Als je ook de foto’s ziet van de discuswerpsters uit de periode van voor 2000, die zagen er zo mannelijk uit en zo onvoorstelbaar gespierd. Ik weet ook niet of het wereldrecord ooit verbeterd wordt (76,80 van de Oost-Duitse Gabriele Reinsch), want dat is in mijn ogen gevestigd met mannenkracht.’’
Eigen kracht
Na 2000 is de sport totaal gekanteld, zegt Van Klinken. "De discuswerpsters van nu willen met hun eigen lichaam en eigen kracht en hun eigen zware werk fantastische prestaties leveren. Misschien ben ik naïef, maar de tijden zijn echt veranderd en ik denk dat er bijna geen sporters zijn die doping gebruiken of doping willen gebruiken. Ria Stalman (de olympisch kampioene van 1984, wier Nederlands record van 71,22 is geschrapt vanwege doping), koos ervoor het te bekennen en dat houdt in dat zij denkt dat het haar heeft geholpen en liever een Nederlands record wil zien van iemand die geen doping heeft gebruikt."
Van Klinken weet aan wie ze haar ongekende progressie dankt. De Amerikaanse coach Brian Blutreich heeft haar in een tijdsbestek van 5,5 maand 9 meter verder laten werpen. "Hij ziet oplossingen die meteen werken bij mij. Door hem ben ik mijn techniek gaan veranderen. Ik maak nu een sprong bij de afworp, een extra pirouette zeg maar, terwijl ik voorheen bleef staan. Die techniek werkt heel natuurlijk bij mij. Mijn beenkracht en explosiviteit komen er veel beter uit. Als je al je kracht en snelheid in die discus kan leggen en de schijf zo ver weg ziet gaan, dat is zo’n gaaf gevoel.’’
Meer uit Sport
AMSTELVEEN (ANP) - Bondscoach Jeroen Delmee heeft genoeg positieve dingen gezien in de eerste wedstrijd van de Nederlandse hockeyers op het WK. "Je moet winnen en ik ben tevreden met hoe de ploeg rustig is gebleven en is gegroeid in de wedstrijd", zei hij na de 5-1-zege op Nieuw-Zeeland. "We hebben een lekkere start van het toernooi."
20 minuten geledenZAGREB (ANP) - De Nederlandse turnsters hebben de EK in Zagreb afgesloten met de zesde plek in de teamfinale. Naomi Visser, Sanna Veerman, Floor Slooff en Vera Ubbink kwamen tot een totaal van 152,995 punten.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse hockeyers hebben hun eerste wedstrijd op het wereldkampioenschap in eigen land na een moeizame start gewonnen. De ploeg van bondscoach Jeroen Delmee moest tegen Nieuw-Zeeland terugkomen van een 1-0-achterstand en won met 5-1.
1 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - De Finse atlete Alisa Vainio heeft op indrukwekkende wijze de Europese titel op de marathon veroverd. De 28-jarige atlete nam in Birmingham vanaf de start het initiatief, liep al vrij snel in haar eentje vooraan en bouwde vervolgens een enorme voorsprong op. Vainio rondde haar solo na 42,195 kilometer af in een kampioenschapsrecord van 2.22,26.
7 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Brons is ook een medaille en Lieke Klaver was er best wel een beetje blij mee, maar de Nederlandse sprintvedette mopperde flink na de finale van de 400 meter op de EK atletiek in Birmingham. "Mijn tijd was slecht, mijn race was raar. Ik werd afgeleid door de wind. Normaal heb ik daar geen probleem mee, maar er stond zoveel wind in het stadion, dat ik helemaal geen gevoel had voor tempo. Ik had geen idee of ik hard of langzaam ging", zei ze na afloop.
17 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Stefan Nillessen voelde zich de 'underdog' in de finale van de 1500 meter op de EK atletiek in Birmingham. De 23-jarige Groesbeker verraste dan ook zichzelf door het goud te veroveren. Met een indrukwekkende eindsprint liep hij zijn concurrenten voorbij. "Het was een heerlijk gevoel om zo makkelijk lopers in te halen. Het geeft zoveel energie, dan ruik je bloed en wil je maar één ding: gaan!", zei hij na de race in het Alexander Stadium.
19 uur geledenBIRMINGHAM (ANP) - Emma Oosterwegel kon amper geloven dat ze zilver had gewonnen op de zevenkamp bij de EK atletiek in Birmingham. "Dit betekent heel veel. Het was een spannende meerkamp en ik was zo zenuwachtig dat ik twee nachten niet heb kunnen slapen, omdat ik wist dat ik een medaillekandidate was. Ik wilde het zo goed doen", zei ze na afloop.
19 uur geleden