Van Huffelen: veel fouten en fraude bij uitgifte paspoorten
DEN HAAG (ANP) - Er zijn "structurele problemen" met de manier waarop in Nederland paspoorten uitgegeven worden, met "fouten en fraude" tot gevolg. Dat schrijft staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) aan de Tweede Kamer. De regels en systemen die zijn opgetuigd om de uitgifte goed te laten verlopen, werken niet altijd zoals bedoeld. Bovendien zijn er al tientallen voorbeelden bekend van officiƫle paspoorten met vervalste gegevens erin, aangemaakt door corrupte ambtenaren.
Er zijn "meerdere gemeenten" waar ambtenaren werken die "in ruil voor geld paspoorten op bestelling" leveren. Ze maken zo bijvoorbeeld een document met een nepnaam erin, of een vervalste foto. "Met een op deze manier verkregen paspoort kan een crimineel bijvoorbeeld de grens over en buiten het bereik van politie en justitie doorgaan met criminele activiteiten." Er zijn "tientallen gevallen" bekend, aldus de staatssecretaris, "en het vermoeden is dat dit aantal waarschijnlijk nog zal oplopen".
Het kabinet zegt hard op te willen treden tegen de vervalste paspoorten, maar Van Huffelen legt in haar brief niet uit wat ze concreet kan doen. De corruptie komt aan het licht in strafzaken en daar wil ze geen uitspraken over doen. Zo is ook onduidelijk of die corrupte ambtenaren geconcentreerd zijn in bepaalde gemeenten.
Steekproef
Wel merkt de staatssecretaris op dat de manier waarop de paspoorten uitgegeven worden sowieso onvoldoende op orde is. Bij een steekproef onder 8,7 miljoen paspoortaanvragen uit 2010 tot en met 2019 zijn 2,6 miljoen fouten aan het licht gekomen.
Meestal (2,4 miljoen keer) werd het paspoort toegekend door dezelfde ambtenaar die ook de aanvraag behandelde. Dat is niet de bedoeling. Dit kwam vooral veel voor in kleine gemeenten. Ook werd 181.500 keer vastgesteld dat de ambtenaar de pasfoto goedkeurde terwijl het programma de foto had afgekeurd. De ambtenaar moet dan een goede reden opgeven om het systeem te negeren, maar dat blijkt niet te gebeuren.
Van Huffelen zegt gemeenten aan te gaan spreken op het grote aantal fouten dat wordt gemaakt. Volgens een woordvoerder wordt daarbij "heel duidelijk uitgesproken wat van de gemeenten verwacht wordt" en is daarbij duidelijk gemaakt dat er "geen vrijblijvendheid" is in de naleving van de paspoortregels. Uiteindelijk wil zij ook de regels en de werkwijze aanscherpen om de problemen te verhelpen. Dat zal meer tijd kosten omdat de wet daarvoor aangepast moet worden.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De Roemeense kunstschatten die in januari vorig jaar zijn gestolen uit het Drents Museum in Assen, zijn terug na "tussenkomst van de verdediging" van de verdachten die eerder zijn opgepakt. Dit werd bekend tijdens een persconferentie donderdag in Assen.
7 minuten geledenASSEN (ANP) - Twee van de drie gouden armbanden die in de nacht van 24 op 25 januari vorig jaar werden gestolen uit het Drents Museum zijn terecht. Dat maakte het Openbaar Ministerie bekend tijdens de persconferentie over de teruggevonden objecten van de kunstroof. Naast de armbanden werd de beroemde gouden helm van Cotofenesti, die ongeveer 2500 jaar oud is, gestolen. Ook deze helm is teruggevonden en getoond bij de persconferentie in Assen.
16 minuten geledenENSCHEDE (ANP) - Zes mensen zijn in een week tijd beboet voor het overtreden van het nieuwe fatbikeverbod in de binnenstad van Enschede. Het verbod geldt sinds 11 maart, maar in de eerste twee weken na het ingaan kregen overtreders eerst een waarschuwing. Sinds vorige week donderdag niet meer.
21 minuten geledenHOORN (ANP) - De drie verdachten die zijn aangehouden na de dodelijke geweldsuitbarsting in Hoorn zaterdagavond blijven veertien dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Noord-Holland. Het gaat om twee minderjarigen en een 18-jarige.
24 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De verdediging van Inez Weski meent dat belangrijke ontlastende berichten ontbreken in het dossier van de strafzaak tegen de voormalige advocaat. Zo zouden de ontbrekende berichten juist aantonen dat Weski geen berichten heeft uitgewisseld met Taghi, aldus de verdediging.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski (71) en haar advocaat Carry Knoops hebben donderdag uitgehaald naar het Openbaar Ministerie in een discussie over het voorlezen van notities uit het dossier. "Wat de officier van justitie nu zegt, dat is...", zei de voormalige advocaat. Haar raadsvrouw Carry Knoops brak in en vulde aan: "bullshit!" De opmerking kwam beiden te staan op een vermaning van de voorzitter.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kunstdetective Arthur Brand zegt dat de gestolen Roemeense gouden helm uit het Drents Museum terecht is. Hij heeft dit gehoord in zijn netwerk, maar wil niet zeggen van wie. Brand spreekt van een "fantastisch resultaat". Hij vermoedt dat dit is gelukt via onderhandelingen.
3 uur geleden