Van Huffelen tegen eilanden: sta homohuwelijk of partnerschap toe
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties) vindt samen met de Tweede Kamer dat partners van het zelfde geslacht moeten kunnen trouwen op Curaçao, Sint Maarten en Aruba. Ze gaat hierover in gesprek en vindt dat deze eilanden op zijn minst een alternatief moeten bieden, bijvoorbeeld in de vorm van een geregistreerd partnerschap. Op Aruba kan dit al.
De landen in het Koninkrijk zijn vorig jaar op de vingers getikt door de rechter, die oordeelde dat het homohuwelijk hier mogelijk moet zijn. Maar de eilanden zijn in cassatie gegaan bij de hoogste rechter.
Het gesprek met de eilanden is volgens de staatssecretaris niet vrijblijvend. "Uit het oogpunt van het borgen van de mensenrechten, waar het Koninkrijk voor verantwoordelijk is, vind ik wel dat de landen zich op zijn minst moeten houden aan de verplichting om een alternatief voor het huwelijk voor partners van gelijk geslacht te bieden", zegt ze via haar woordvoerder. Het geregistreerd partnerschap zou zo'n alternatief kunnen zijn.
Op de Caribische eilanden is de maatschappelijke discussie over partners van hetzelfde geslacht "nog niet zover" als in Nederland, ziet Van Huffelen. Ze vindt dat het in het Koninkrijk niet moet uitmaken "van wie je houdt en met wie je wilt trouwen".
Vrijdag schreef RTL Nieuws dat een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat Curaçao, Aruba en Sint Maarten hun verzet tegen het homohuwelijk moeten staken. Daarmee doelen ze op de cassatie die zal worden behandeld door de Hoge Raad in Nederland. De Kamer wil ook dat de staatssecretaris hun boodschap neerlegt bij de eilanden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij de pro-Israëlmanifestatie op de Dam zijn woensdagavond vier personen aangehouden, meldt de politie. Ze zijn aangehouden voor het verstoren van de demonstratie en het afsteken van een "rookpot", aldus een woordvoerder. De personen zitten vast.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Choreograaf Hans van Manen is op 93-jarige leeftijd overleden. Dat laat het Nationale Opera & Ballet weten aan het ANP. Van Manen stierf woensdagavond in zijn huis in Amsterdam een natuurlijke dood. De details over de uitvaart worden op een later moment bekendgemaakt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onder Amsterdamse studenten gaat een seksistisch sinterklaasgedicht rond waarin respectloos en met naam en toenaam wordt gerijmd over vrouwelijke leden van de corporale studentenvereniging ASC/AVSV. De verantwoordelijke leden zijn daarvoor geschorst, laat rector Quirine Postma van ASC/AVSV woensdagavond weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam waar om 19.30 uur een pro-Israëlmanifestatie is begonnen, is veel politie aanwezig. Volgens een agent zijn er zo'n 2000 mensen aanwezig. Zij dragen Israëlische vlaggen bij zich en hebben zich om een podium verzameld waar onder meer SGP-leider Chris Stoffer en opperrabijn Binyomin Jacobs spreken. Veel aanwezigen hebben een Israëlische vlag bij zich.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Cornald Maas verzorgt volgend jaar niet het commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival. Omdat AVROTROS zich uit het evenement heeft teruggetrokken, vindt de omroep het "niet passend" om dat door een gezicht van de omroep te laten doen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet volgt de wens van de Tweede Kamer en laat een besluit over de opening van Lelystad Airport voor passagiersvluchten aan zijn opvolger. Op de luchthaven worden wel F-35-gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Dat besluit ligt vrijdag voor in de ministerraad, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op NS-stations is momenteel geen of verkeerde roisinformatie te zien op de borden. Dat komt door een technische storing. Ook komen vertragingen en wijzigingen niet goed door in de NS-reisplanner-app.
10 uur geleden