Van Huffelen: RT en Sputnik moeten voorlopig geblokkeerd blijven
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Alexandra van Huffelen vindt dat de blokkade van RT en Sputnik "voorlopig" nog gerechtvaardigd is. "Het zijn een soort marketingtools van de Russische staat en niet zomaar onafhankelijke journalistieke platforms", zegt zij in gesprek met het ANP. Volgens haar moet een afweging gemaakt worden tussen "haatzaaien, desinformatie en polariserende teksten" tegenover de vrijheid van meningsuiting.
Van Huffelen zegt de berichtgeving van RT en Sputnik tijdens de Russische invasie in Oekraïne te volgen. De organisaties doen zich voor als nieuwsplatforms, maar worden betaald door het Kremlin. Brussel ziet ze als een spreekbuis van de Russische president Vladimir Poetin. Om die reden heeft de Europese Commissie besloten om de platforms waar mogelijk uit de EU te weren.
"Zolang ze het verhaal vertellen dat het een 'speciale militaire operatie' is en dus daarmee alleen vertellen wat Poetin vindt, denk ik dat het goed is dat we ons er toch aan houden", zegt Van Huffelen daarover.
Socialemediaprofielen
Overigens waren de websites van de media vanuit Nederland tot dinsdag nog gewoon bereikbaar omdat het Commissariaat voor de Media helemaal geen mogelijkheden heeft om die te blokkeren. Dat veranderde voor een groot deel van de Nederlandse internetgebruikers toen zes providers de pagina's afsloten. Socialemediaprofielen werden afgeschermd door die platforms zelf.
Verschillende organisaties maakten bezwaar tegen de Europese blokkade van Sputnik en RT, waaronder de Nederlandse Vereniging van Journalisten. "Het is een onverstandige zet en hiermee verlaag je je tot het niveau van Rusland", zo zei secretaris Thomas Bruning eerder. "Ik zie dit wel echt als directe marketingmachines van de Russische staat. Dat is iets anders dan journalistieke platforms of kranten waarin sprake is van veel genuanceerdere boodschappen", brengt Van Huffelen daar tegenin.
Desinformatie
De D66'er is de eerste bewindspersoon die formeel Digitalisering in haar portefeuille heeft. Ze zal in die rol op allerlei manieren optreden tegen desinformatie, heeft het kabinet aangekondigd. Er is Europese regelgeving in de maak, en de hoop is dat de bedrijven ook meer aan zelfregulering zullen doen.
Van Huffelen zegt dat het "in heel veel gevallen" de bedoeling is dat content ("bijvoorbeeld podcasts waarin beweerd wordt dat Covid onzin is") niet verwijderd wordt, maar wel "gelabeld". Dan zouden mediagebruikers worden verwezen naar andere pagina's waar "informatie onafhankelijk, of in ieder geval gebalanceerd" is. Dat gebeurt al op platforms als YouTube en Twitter.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
5 uur geleden