Van Huffelen: overheid mag commerciële clouddiensten gebruiken
DEN HAAG (ANP) - Overheidsinstanties mogen onder strikte voorwaarden gebruik gaan maken van clouddiensten van commerciële bedrijven. Dat schrijft staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) in een brief aan de Tweede Kamer. Tot nu toe was dat niet toegestaan vanwege risico's op het gebied van privacy en beveiliging.
Clouddiensten als WeTransfer en OneDrive worden door bedrijven, maar ook privé, veel gebruikt om gegevens zoals foto's en tekstdocumenten online op te slaan en uit te wisselen. Ambtenaren mochten hier tijdens hun werk nog geen gebruik van maken en moesten zich wenden tot door de overheid ontwikkelde alternatieven. De vrees was dat vertrouwelijke gegevens niet veilig waren voor bijvoorbeeld diefstal of spionage als ze zijn opgeslagen op een online harde schijf.
"Anders dan een paar jaar geleden winnen de voordelen het nu van de risico’s", motiveert Van Huffelen haar besluit. Met voordelen bedoelt de staatssecretaris bijvoorbeeld de kosten van de clouddiensten, die vanwege de grote klantenkring lager zijn dan zelf ontwikkelde diensten van de overheid. Ook telt mee dat commerciële cloudbedrijven flink hebben geïnvesteerd in de beveiliging.
Strikte voorwaarden
Overheidsorganisaties die gebruik willen maken van commerciële clouddiensten moeten voldoen aan "strikte voorwaarden", vooral op het gebied van beveiliging en privacy. Zo mogen ambtenaren geen staatsgeheimen opslaan in de cloud. Bovendien mogen ze geen gebruik maken van diensten uit landen met "een actief cyberprogramma dat gericht is tegen Nederlandse belangen", zoals Rusland en China. Ook mag het ministerie van Defensie hier nog steeds geen gebruik van maken.
Toch zitten er nog risico's aan, bijvoorbeeld als een Amerikaanse clouddienst wordt overgenomen door een Chinees staatsbedrijf. In zo'n geval moet het contractueel mogelijk worden om meteen uit de dienst te stappen, zo luidt het plan. "De digitale wereld is niet geheel zonder risico's", zegt Van Huffelen daarover. "Ook niet als we een volledig zelf beheerde cloud zouden hebben."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
12 uur geleden