Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Huffelen: lekken gevoelige info nooit helemáál uit te sluiten

Van Huffelen: lekken gevoelige info nooit helemáál uit te sluiten

DEN HAAG (ANP) - Door bewindspersonen en ambtenaren vaak hun wachtwoorden te laten veranderen en hier strenge eisen aan te stellen, hoopt het kabinet te voorkomen dat gevoelige informatie uitlekt wanneer inloggegevens op straat komen te liggen. Maar dat is nooit helemaal uit te sluiten, zegt staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering) in reactie op onderzoek van BNR.

De zakenzender meldt dat van de helft van de ministersploeg "binnen enkele minuten" online een wachtwoord te vinden is. "We willen natuurlijk dat wachtwoorden van mensen niet op straat liggen", aldus Van Huffelen. "Maar vooral ook dat ze niet bruikbaar zijn, omdat ze zo vaak worden veranderd dat je er niets meer mee kan."

Ministers en staatssecretarissen worden eens in de zoveel tijd verplicht hun wachtwoord van accounts die aan de overheid verbonden zijn te veranderen. Bovendien kan dit niet een makkelijk te achterhalen wachtwoord zijn. Alexandra123 is dus geen optie, noemt Van Huffelen als voorbeeld. Om op sommige accounts in te kunnen loggen, bijvoorbeeld voor de videovergaderdienst van het Rijk, is tweestapsverificatie nodig. Dan moeten personen zowel hun telefoon als hun laptop gebruiken.

Beschermen

"We hopen daarmee iedereen zo goed mogelijk te beschermen", aldus Van Huffelen. Hoewel het Rijk zulke strenge eisen stelt, bleek eerder dit jaar dat het merendeel van de ministers soms hun privémail gebruiken voor werkzaken.

"Je moet hier gewoon zorgvuldig mee omgaan en zorgen dat je sterke wachtwoorden hebt", zegt minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken). Volgens haar moet iedereen zich aangesproken voelen en hier goed op letten.

Op orde

Veel Nederlanders denken volgen justitieminister Dilan Yeşilgöz dat zij hun digitale veiligheid op orde hebben, terwijl het toch echt scherper zou kunnen. Ministers vormen daarop geen uitzondering. Yeşilgöz vindt het wel belangrijk dat zij hun gegevens goed beschermen. "Ik zal daar straks aandacht voor vragen", zegt zij voorafgaand aan de ministerraad.

"Ik probeer daar altijd heel netjes mee om te gaan, dus regelmatig wisselen en niet al te bekende formules", zegt minister voor Langdurige Zorg Conny Helder over de wachtwoorden. Of het op haar ministerie altijd goed gaat, is niet met zekerheid te zeggen. "Er werken een aantal duizend mensen bij VWS dus ik heb niet vanmorgen nog gecheckt of iedereen z'n wachtwoord nog gewisseld heeft."

Meer uit Binnenland

Militair VS opgepakt om weddenschap met voorkennis op val Maduro

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.

3 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

10 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

13 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

14 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

14 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

14 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

14 uur geleden