Van Huffelen: blijf in gesprek om te komen tot excuses slavernij
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft de komende tijd bezig "om met elkaar te komen tot de drieslag" rond het slavernijverleden: "het erkennen, de excuses en het komen tot een proces van herstel". Dat zegt staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties). "Slavernij is natuurlijk een misdaad tegen de menselijkheid en het is om die reden dat we met elkaar heel goed moeten kijken hoe we ons kunnen verzoenen op dit thema."
Het is volgens haar dan ook belangrijk dat het kabinet goed in gesprek is en blijft hierover met vertegenwoordigers van Suriname en de Caribische delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Donderdag nam zij deel aan het gesprek in het Catshuis, waar zij samen met premier Mark Rutte en enkele andere kabinetsleden sprak met organisaties en personen uit binnen- en buitenland die zich bezighouden met het slavernijverleden.
Van Huffelen zegt dat het "echt een heel goed gesprek" was over een "onderwerp dat ongelofelijk groot is, zwaar is". Ze heeft er eerder ook al over gesproken op Curaçao en de komende weken staan er nog meer gesprekken op het programma. Het kabinet wil dit "echt op een heel zorgvuldige manier doen", benadrukt ze.
Officieel excuses
Of dat al op 19 december tot excuses zal leiden, zoals was uitgelekt, of pas later, wil zij nog niet zeggen. Verschillende organisaties hebben het kabinet gevraagd om op 1 juli officieel excuses aan te bieden, op de dag dat het 160 jaar geleden is dat de slavernij officieel werd afgeschaft - en het liefst door de koning.
Ook staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) was donderdag bij het gesprek op het Catshuis aanwezig. Hij vond het overleg "intens en intensief" maar ook "fundamenteel en af en toe emotioneel". Hij heeft altijd wel geweten hoe gevoelig dit onderwerp ligt, maar het is "nog steviger en heftiger" dan hij zich vooraf had gerealiseerd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring in Amsterdam is na ongeveer anderhalf uur voorbij. Dat meldt een woordvoerder van Liander. Grote delen van Amsterdam zaten sinds ongeveer 16.00 uur zonder stroom.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring die woensdag kort na 16.00 uur begon in Amsterdam, treft daar 50.000 klanten. Dat zegt een woordvoerster van netbeheerder Liander.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben enkele honderden mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, met name Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De veiligheidsregio heeft een NL-Alert uitgegeven omdat de stroom in grote delen van Amsterdam is uitgevallen. Het is onbekend hoe lang dit gaat duren. "Gebruik geen lift en controleer of buren hulp nodig hebben", staat in de waarschuwing.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam hebben een kleine tweehonderd mensen zich verzameld voor een solidariteitsmars voor Iraniërs onder de naam 'United voor freedom'. De betogers, Joden en Iraniërs, willen zich solidair tonen met het Iraanse volk en zich uitspreken tegen het islamitische regime. Vanaf de Dam lopen ze rond 17.00 uur naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd mensen hebben woensdagmiddag aan de Koekamp in Den Haag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. De demonstranten droegen de voormalige vlag van Iran, uit de tijd van de sjah. Ook hadden ze foto's bij zich van de voormalige kroonprins Reza Pahlavi. Hij moet de leider van Iran worden, zei een demonstrant tegen een verslaggever van het ANP.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De politie is op zoek naar een verdachte van een schietincident in Eindhoven, meldt een politiewoordvoerder. De man was in een woning aan het Stationsplein waar woensdag is geschoten.
15 uur geleden