Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Huffelen: blijf in gesprek om te komen tot excuses slavernij

Van Huffelen: blijf in gesprek om te komen tot excuses slavernij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet blijft de komende tijd bezig "om met elkaar te komen tot de drieslag" rond het slavernijverleden: "het erkennen, de excuses en het komen tot een proces van herstel". Dat zegt staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Koninkrijksrelaties). "Slavernij is natuurlijk een misdaad tegen de menselijkheid en het is om die reden dat we met elkaar heel goed moeten kijken hoe we ons kunnen verzoenen op dit thema."

Het is volgens haar dan ook belangrijk dat het kabinet goed in gesprek is en blijft hierover met vertegenwoordigers van Suriname en de Caribische delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Donderdag nam zij deel aan het gesprek in het Catshuis, waar zij samen met premier Mark Rutte en enkele andere kabinetsleden sprak met organisaties en personen uit binnen- en buitenland die zich bezighouden met het slavernijverleden.

Van Huffelen zegt dat het "echt een heel goed gesprek" was over een "onderwerp dat ongelofelijk groot is, zwaar is". Ze heeft er eerder ook al over gesproken op CuraƧao en de komende weken staan er nog meer gesprekken op het programma. Het kabinet wil dit "echt op een heel zorgvuldige manier doen", benadrukt ze.

Officieel excuses

Of dat al op 19 december tot excuses zal leiden, zoals was uitgelekt, of pas later, wil zij nog niet zeggen. Verschillende organisaties hebben het kabinet gevraagd om op 1 juli officieel excuses aan te bieden, op de dag dat het 160 jaar geleden is dat de slavernij officieel werd afgeschaft - en het liefst door de koning.

Ook staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) was donderdag bij het gesprek op het Catshuis aanwezig. Hij vond het overleg "intens en intensief" maar ook "fundamenteel en af en toe emotioneel". Hij heeft altijd wel geweten hoe gevoelig dit onderwerp ligt, maar het is "nog steviger en heftiger" dan hij zich vooraf had gerealiseerd.

Meer uit Binnenland

Politie: weer meer en heftiger geweld tegen agenten vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.

1 uur geleden
Natuurbrand in Kessel onder controle, aldus veiligheidsregio

KESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.

4 uur geleden
Hulp bij natuurbranden komt uit Duitsland en Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.

7 uur geleden
Geen bijzonderheden gemeld bij herverkiezingen Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.

7 uur geleden
Natuurmonumenten maakt zich 'ernstig zorgen' om natuur na branden

AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.

8 uur geleden
Heidebrand Oirschot breidt zich niet meer uit

OIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.

8 uur geleden
Toestand burgemeester Roosendaal licht verbeterd, lang herstel

ROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.

8 uur geleden