Van Hijum: structureel geld voor vroegpensioenregeling
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is wel degelijk bereid te praten over een blijvende vroegpensioenregeling voor mensen met een zwaar beroep, en heeft daar ook "structureel geld voor gereserveerd". Dat schrijft minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer. Vakcentrale FNV stelde vorige week dat de bewindsman, die namens het kabinet meeonderhandelt over zo'n regeling, opnieuw een tijdelijke oplossing op tafel had gelegd. De bonden willen mede daarom nu niet verder praten.
Van Hijum zegt dat hij in nieuwe vroegpensioenregeling wel "ijkmomenten" wil inbouwen om te kijken of de regeling wel de mensen bereikt voor wie zij is bedoeld. Hij wil zo voorkomen dat mensen die met bijvoorbeeld omscholing of begeleiding naar lichter werk wel gezond hun pensioen kunnen halen, toch eerder stoppen met werken. Dat kost niet alleen werkgevers en de schatkist geld, maar zet ook extra druk op een toch al krappe arbeidsmarkt.
De minister spreekt eveneens tegen dat hij een maximum zou willen stellen aan het aantal mensen dat gebruik mag maken van de beoogde nieuwe vroegpensioenregeling. Wel wil hij in de gaten houden hoe snel het aantal mensen dat eerder stopt zich ontwikkelt, en een "signaalwaarde" afspreken waarbij eventueel kan worden bijgestuurd. "Dat is dus geen quotum."
Deze waarborgen moeten voorkomen dat vervroegd uittreden "gemeengoed wordt" en dat de regeling "de arbeidsmarktkrapte onverantwoord vergroot", schrijft Van Hijum. Hij denkt dat werknemers met zware beroepen uiteindelijk ook gebaat zijn bij verlichting van het werk, zodat zij wel gezond hun pensioen kunnen halen. Ook daar moeten werkgevers en bonden wat hem betreft samen aan werken.
Meer uit Politiek
VOORSCHOTEN (ANP) - Nederland zal de komende jaren hard werken om samen met Duitsland voorop te gaan naar een sterker en besluitvaardiger Europa. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de regeringslunch die deel uitmaakt van het driedaagse staatsbezoek van de Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier op Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-politicus Geert Dales (74) is woensdag door de Amsterdamse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van 80 uur, waarvan 40 uur voorwaardelijk, voor belediging van een taxichauffeur, smaad en doxing in november 2024. De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar de officiële fusie tussen GroenLinks en PvdA dit weekeinde verandert de naam van de fractie in de Tweede Kamer al in Progressief Nederland, kortweg PRO. Een meerderheid van de Kamer steunde dinsdag het voorstel tot naamswijziging van de grootste oppositiepartij.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De excuses voor misstanden in de zwaarste vorm van gesloten jeugdzorg laten te lang op zich wachten, erkent minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg, CDA). Ervaringsdeskundige Jason Bhugwandass vroeg in 2024 aandacht voor deze misstanden in een rapport en stelt nu dat de meeste aanbevelingen daaruit niet zijn opgevolgd. Gedupeerde jongeren wachten nog steeds op "erkenning, nazorg of financiële hulp", stelt hij in een nieuw rapport.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Om zorgfraude tegen te gaan, scherpt het kabinet een aantal regels aan. Zorgminister Mirjam Sterk werkt aan een wet die moet helpen voorkomen dat malafide zorgaanbieders beginnen of opnieuw aan de slag gaan. Ze verwacht dat de wet in 2028 naar de Tweede Kamer gaat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken wil dat overheden kijken naar mogelijke discriminatie bij hun eigen werk. Hij roept hen op om zich te melden voor de zogeheten discriminatietoets, een middel voor overheidsorganisaties om risico's op discriminatie op te sporen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat jonge kinderen niet meer voor commerciële klussen mogen worden ingezet op sociale media. Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) wil dat kinderen van 15 jaar en jonger hier niet meer aan mogen meedoen, laat hij aan de Tweede Kamer weten.
1 dag geleden