Van Hijum opgelucht na vroegpensioendeal: polder werkt nog steeds
DEN HAAG (ANP) - De deal met vakbonden en werkgevers over vroegpensioen voor mensen met zwaar werk toont volgens minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) aan "dat de polder nog steeds werkt", en daar is hij blij mee. "De tegenstellingen waren toch behoorlijk", zegt hij, en toch lukte het in onderling overleg "een stap vooruit te zetten".
Wie precies een zwaar beroep uitoefent en dus in aanmerking komt voor de regeling om eerder te stoppen, wordt per bedrijfstak in de cao-onderhandelingen verder besproken. Van Hijum zegt er vertrouwen in te hebben dat daar een afbakening uitkomt die scherp genoeg is om ongelukken op de toch al krappe arbeidsmarkt te voorkomen.
"Omdat ik merk, en dat is denk ik ook een van de sleutels geweest voor de onderlinge toenadering, dat werkgevers, vakbonden en het kabinet alle drie willen dat deze regeling gericht wordt", zegt Van Hijum. "Gerichter dan in de huidige praktijk, voor mensen met zwaar werk." Bovendien is afgesproken dat iedere drie jaar bekeken wordt of de regeling nog doet wat die moet doen.
Wat de nieuwe regeling betekent voor de staatskas, wil Van Hijum nog niet zeggen. Maar hij verwacht niet dat de kosten heel veel zullen afwijken van die van de huidige praktijk. Werkgevers mogen een iets hoger bedrag zonder fiscale boete uitkeren aan werknemers die eerder stoppen. Daar staat tegenover dat door de "grotere gerichtheid" waarschijnlijk minder mensen in aanmerking komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
16 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden