Van Hijum opgelucht na vroegpensioendeal: polder werkt nog steeds
DEN HAAG (ANP) - De deal met vakbonden en werkgevers over vroegpensioen voor mensen met zwaar werk toont volgens minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) aan "dat de polder nog steeds werkt", en daar is hij blij mee. "De tegenstellingen waren toch behoorlijk", zegt hij, en toch lukte het in onderling overleg "een stap vooruit te zetten".
Wie precies een zwaar beroep uitoefent en dus in aanmerking komt voor de regeling om eerder te stoppen, wordt per bedrijfstak in de cao-onderhandelingen verder besproken. Van Hijum zegt er vertrouwen in te hebben dat daar een afbakening uitkomt die scherp genoeg is om ongelukken op de toch al krappe arbeidsmarkt te voorkomen.
"Omdat ik merk, en dat is denk ik ook een van de sleutels geweest voor de onderlinge toenadering, dat werkgevers, vakbonden en het kabinet alle drie willen dat deze regeling gericht wordt", zegt Van Hijum. "Gerichter dan in de huidige praktijk, voor mensen met zwaar werk." Bovendien is afgesproken dat iedere drie jaar bekeken wordt of de regeling nog doet wat die moet doen.
Wat de nieuwe regeling betekent voor de staatskas, wil Van Hijum nog niet zeggen. Maar hij verwacht niet dat de kosten heel veel zullen afwijken van die van de huidige praktijk. Werkgevers mogen een iets hoger bedrag zonder fiscale boete uitkeren aan werknemers die eerder stoppen. Daar staat tegenover dat door de "grotere gerichtheid" waarschijnlijk minder mensen in aanmerking komen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "We staan naast de wereldwijde Joodse gemeenschap en blijven strijden tegen antisemitisme en haat", laat demissionair premier Dick Schoof op X weten in een nieuwe reactie op de aanslag op een chanoekaviering op het strand in de Australische stad Sydney. Bij de schietpartij vielen zondag twaalf doden, onder wie een van de daders. Een tweede dader raakte zwaargewond.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft de Australische ambtgenoot Anthony Albanese zijn steun betuigd na de schietpartij in Sydney. Dat gebeurde bij het populaire strand Bondi Beach. Daar vond ook een Chanoeka-viering plaats. Er vielen zeker tien doden en elf gewonden. Schoof spreekt van een "zwarte dag voor Australië".
17 uur geledenBUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een coalitie met D66, CDA, VVD en JA21 is momenteel het meest realistische scenario voor Henri Bontenbal. Dat zei de CDA-leider na besprekingen met D66, VVD en de nieuwe informateur Rianne Letschert. Hij benadrukte dat de gesprekken nog lopen, maar dat hij verwacht dat er eerst naar JA21 wordt gekeken en dus niet naar GroenLinks-PvdA.
2 dagen geleden