Van Hijum: mogelijk tienduizenden uitkeringen onjuist vastgesteld
DEN HAAG (ANP) - In de afgelopen vier jaar is een "substantieel aantal onjuistheden aangetroffen" bij uitkeringsinstantie UWV waardoor arbeidsongeschiktheidsuitkeringen van mensen te hoog of te laag zijn uitgevallen. "Ondanks de kanttekening dat het beeld nog niet volledig is kan niet uitgesloten worden dat tienduizenden uitkeringen niet correct zijn vastgesteld", meldt minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) aan de Tweede Kamer. Dit moet rechtgezet worden, waardoor mensen alsnog geld ontvangen of mogelijk juist geld terug moeten betalen.
De hoogte van de WIA-uitkering die mensen ontvangen, is afhankelijk van de mate waarin zij arbeidsongeschikt zijn. Door de onjuiste vaststelling is in sommige gevallen slechts een klein bedrag misgelopen of te veel ontvangen. "Maar er zijn ook situaties aangetroffen waar het om een aanzienlijk bedrag per maand gaat", erkent Van Hijum (NSC) in zijn Kamerbrief. "Dit kan mensen treffen in hun bestaanszekerheid."
In ongeveer de helft van de gevallen viel een uitkering door de onjuiste vaststelling te hoog uit, in de andere helft van de gevallen te laag. Van Hijum kan mensen die een arbeidsongeschiktheidsuitkering ontvangen nu nog geen duidelijkheid geven. Het UWV "onderzoekt met spoed diepgaander" wat de gevolgen zijn, maar zal pas in december een completer beeld hebben. Dan zal ook duidelijk zijn wat de nodige ingrepen zijn. Als mensen geld moeten terugbetalen zal de terugvordering "zorgvuldig en op individuele basis met oog voor de menselijke maat zijn", benadrukt Van Hijum. Het UWV voegt daaraan toe dat het uitgangspunt is dat er niet wordt teruggevorderd.
Steekproeven
In de jaren voor de coronapandemie deed UWV jaarlijks meer dan 2000 steekproeven om te controleren of bij de vaststelling van arbeidsongeschiktheidsuitkeringen fouten waren gemaakt. In 2020 kon de uitkeringsinstantie "in verband met corona" hier minder medewerkers voor inzetten, schrijft Van Hijum. Toen werden maar zevenhonderd steekproeven gedaan. Ook in de jaren daarna lag het aantal steekproeven "structureel op een lager niveau" van enkele honderden. De minister geeft een extern bureau de opdracht om onderzoek te doen naar de kwaliteitscontrole.
Dat dit juist is misgegaan bij een groep mensen "die in een kwetsbare positie verkeert en afhankelijk is van de overheid voor hun bestaanszekerheid", noemt Van Hijum "pijnlijk". Bestaanszekerheid is juist een kernthema bij zijn partij, evenals goed bestuur bij de overheid én haar uitvoeringsorganisaties.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.
20 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.
42 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
5 uur geleden