Van Hijum: mensen met migratieachtergrond in hoek gezet
DEN HAAG (ANP) - Woorden doen ertoe, dat is de conclusie die vicepremier en minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) trekt na de rellen in Amsterdam, de politieke reacties daarop en de crisis die vervolgens ontstond binnen de coalitie. "Mensen met een migratieachtergrond voelen zich af en toe in een hoek gezet waar zij niet thuis willen horen. Ik vind dat we daar in onze aanpak serieus op moeten letten", aldus Van Hijum vrijdag bij de inloop van de ministerraad. "Ja, de Joodse gemeenschap verdient bescherming, beter dan we de afgelopen jaren hebben geleverd. Maar dat mag er niet toe leiden dat andere mensen zich onveilig voelen."
De verhoudingen binnen het kabinet leidden tot het opstappen van staatssecretaris Nora Achahbar en Kamerleden Rosanne Hertzberger en Femke Zeedijk, allen van de partij NSC van Van Hijum. "Het gaat over de manier waarop we over problemen spreken. Je moet kunnen benoemen wat oorzaken zijn, je moet kunnen benoemen waar we met elkaar een streep moeten trekken", vindt de vicepremier. "Maar laten we ook proberen de verbinding te zoeken, de polarisatie tegen te gaan. Dat is ook wat Nora Achahbar in haar statement heeft aangegeven."
Zeedijk zei bij haar vertrek dat ze in het kabinet de zelfreflectie miste over het feit dat met Nora Achahbar de enige Marokkaans-Nederlandse vrouw uit het kabinet is vertrokken. Dat "schetst het beeld alsof iemand met die achtergrond niet welkom is of niet zou kunnen functioneren in dit team", zei het vertrokken Kamerlid.
Vicepremiers Fleur Agema (PVV) en Mona Keijzer (BBB) hadden voor de ministerraad geen behoefte om te reflecteren op deze kritiek. Keijzer vindt de woorden die Zeedijk en Hertzberger hebben gesproken bij hun vertrek "niet kunnen", maar hield het daarbij. Agema zei het vertrek van Achahbar te betreuren, maar ging niet in op vragen over de omgangsvormen tijdens de ministerraad. "Ik kan u niets vertellen over de ministerraad, want die is geheim."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 dagen geleden