Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Hijum: mensen met migratieachtergrond in hoek gezet

Van Hijum: mensen met migratieachtergrond in hoek gezet

DEN HAAG (ANP) - Woorden doen ertoe, dat is de conclusie die vicepremier en minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) trekt na de rellen in Amsterdam, de politieke reacties daarop en de crisis die vervolgens ontstond binnen de coalitie. "Mensen met een migratieachtergrond voelen zich af en toe in een hoek gezet waar zij niet thuis willen horen. Ik vind dat we daar in onze aanpak serieus op moeten letten", aldus Van Hijum vrijdag bij de inloop van de ministerraad. "Ja, de Joodse gemeenschap verdient bescherming, beter dan we de afgelopen jaren hebben geleverd. Maar dat mag er niet toe leiden dat andere mensen zich onveilig voelen."

De verhoudingen binnen het kabinet leidden tot het opstappen van staatssecretaris Nora Achahbar en Kamerleden Rosanne Hertzberger en Femke Zeedijk, allen van de partij NSC van Van Hijum. "Het gaat over de manier waarop we over problemen spreken. Je moet kunnen benoemen wat oorzaken zijn, je moet kunnen benoemen waar we met elkaar een streep moeten trekken", vindt de vicepremier. "Maar laten we ook proberen de verbinding te zoeken, de polarisatie tegen te gaan. Dat is ook wat Nora Achahbar in haar statement heeft aangegeven."

Zeedijk zei bij haar vertrek dat ze in het kabinet de zelfreflectie miste over het feit dat met Nora Achahbar de enige Marokkaans-Nederlandse vrouw uit het kabinet is vertrokken. Dat "schetst het beeld alsof iemand met die achtergrond niet welkom is of niet zou kunnen functioneren in dit team", zei het vertrokken Kamerlid.

Vicepremiers Fleur Agema (PVV) en Mona Keijzer (BBB) hadden voor de ministerraad geen behoefte om te reflecteren op deze kritiek. Keijzer vindt de woorden die Zeedijk en Hertzberger hebben gesproken bij hun vertrek "niet kunnen", maar hield het daarbij. Agema zei het vertrek van Achahbar te betreuren, maar ging niet in op vragen over de omgangsvormen tijdens de ministerraad. "Ik kan u niets vertellen over de ministerraad, want die is geheim."

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

12 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

19 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

19 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

19 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

23 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

1 dag geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

1 dag geleden