Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Haga op 2 en Jansen op 7 voor nieuwe lijst FVD

Van Haga op 2 en Jansen op 7 voor nieuwe lijst FVD

DEN HAAG (ANP) - Op de nieuwe concept-kandidatenlijst van Forum voor Democratie staat Wybren van Haga op plek 2. Op plek 7 staat Freek Jansen, de omstreden voorzitter van de Forum-jongerentak JFVD. Vorige maand was er grote commotie om hem, omdat antisemitisme en homofobie welig zouden tieren binnen de JFVD onder zijn voorzitterschap. Huidig Forum-leider en oprichter Thierry Baudet voert de lijst aan.

Op plek 3 staat FVD-penningmeester Olaf Ephraïm en op plek 4 staat Hans Smolders. Die was eerder onder meer chauffeur van de vermoorde Pim Fortuyn. Eind november zei hij nog zich terug te trekken uit FVD "op dezelfde wijze zoals eerder Paul Cliteur en Theo Hiddema dat ook hebben gedaan".

In de laatste peiling van Kantar van afgelopen woensdag staat FVD op twee zetels. In maart vorig jaar stond FVD nog op ongeveer 26 zetels in de peilingen. Sinds de zomer van 2019 zwakt de positie van de partij in de peilingen steeds verder af, onder meer door interne ruzie met Henk Otten en door onvrede over het partijleiderschap van Baudet.

Lijstduwer

Hiddema staat als lijstduwer op de lijst. Eerder was hij de nummer twee, maar hij verliet in november de Tweede Kamer na alle ophef binnen de partij. Zijn motivatie is "trots op de schoonheid van ons programma", zei hij donderdag in de Volkskrant. "En de wetenschap dat Baudet een deugdzaam mens is. Als ik hem weer zie, word ik zo week als was."

Op de eerdere lijst stonden Nicki Pouw-Verweij, Joost Eerdmans en Eva Vlaardingerbroek op respectievelijk plek 3, 4 en 5. Zij vertrokken de afgelopen weken met een groot aantal andere volksvertegenwoordigers uit de partij. Dat deden ze onder meer omdat partijleider Baudet zich antisemitisch had uitgelaten tijdens een etentje met meerdere kandidaat-Tweede Kamerleden. Ook zou hij te weinig hebben gedaan aan de radicale opvattingen binnen de JFVD.

VVD

Van Haga werd vorig jaar september uit de fractie van de VVD gezet en ging als eenmanspartij verder. Eind vorige maand sloot hij zich officieel aan bij FVD, nadat hij al langer samen met Baudet optrok in de Tweede Kamer. Voor de leegloop van de partij afgelopen maand stond hij op plek 8.

De lijst wordt op 9 januari ter goedkeuring voorgelegd aan de leden tijdens een algemene ledenvergadering.

Meer uit Politiek

Rekenkamer: begroting verbouwing Binnenhof 'onrealistisch laag'

DEN HAAG (ANP) - Het oorspronkelijke budget van 475 miljoen euro voor de verbouwing van het historische Binnenhof was "onrealistisch laag" in 2015. Dat oordeelt de Rekenkamer in de verantwoordingsstukken. De renovatie wordt naar verwachting nu vier keer duurder, ruim 2 miljard euro.

1 uur geleden
Milieuorganisaties kondigen groot aantal nieuwe stikstofzaken aan

NIJMEGEN (ANP) - Mobilisation for the Environment (MOB) en Vereniging Leefmilieu zeggen op korte termijn veel nieuwe zaken te beginnen over de stikstofuitstoot van "megastallen, piekbelasters en PAS-melders". Ze hadden landbouwminister Femke Wiersma (BBB) voorgesteld om in gesprek te gaan over "realistische oplossingen", maar kregen geen reactie. Daarom zien ze "geen andere keuze" dan nog meer juridische procedures voeren. Daarvan hebben ze er al veel gewonnen.

1 uur geleden
Aedes en woningcorporaties starten kort geding om huurbevriezing

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporatiekoepel Aedes en 230 corporaties starten een kort geding vanwege de huurbevriezing. Ze willen bij de rechtbank in Den Haag afdwingen dat het kabinet de afspraken voor meer woningbouw nakomt. Eerder deze maand sommeerde Aedes woonminister Mona Keijzer om de afspraken na te komen en de huurbevriezing voor dit en volgend jaar terug te draaien. Maar de minister gaat door met haar wetsvoorstel.

2 uur geleden
Raad van State: minister Faber moet zich aan beslistermijn houden

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber moet zich aan de wettelijke beslistermijn voor nareisaanvragen houden, oordeelt de Raad van State woensdag. De hoogste bestuursrechter erkent dat de PVV-minister haar best doet om efficiënter te beslissen in deze asielzaken. Dit is echter geen excuus om de beslistermijn te verlengen of om een lagere dwangsom op te leggen als de minister de termijn heeft overschreden.

2 uur geleden
Resultaten kabinetsbeleid vaak onduidelijk, vindt Rekenkamer

DEN HAAG (ANP) - Het is voor de Tweede Kamer vaak moeilijk te volgen wat maatregelen die ministers nemen precies bijdragen aan het halen van kabinetsdoelen. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. De controleur van de rijksoverheid spreekt van "een zoekplaatje", en tekent daarbij ook aan dat de doelstellingen van het kabinet-Schoof vaak niet duidelijk omschreven zijn.

2 uur geleden
Rekenkamer ziet bij drie ministeries ernstige onvolkomenheden

DEN HAAG (ANP) - De Algemene Rekenkamer ziet bij veel ministeries onvolkomenheden in de bedrijfsvoering, "waarvan sommige zeer ernstig". Dat heeft president Pieter Duisenberg gezegd bij de aanbieding van het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek in de Tweede Kamer.

2 uur geleden
NSC wil dat Nederland 3,5 procent van bbp aan defensie uitgeeft

DEN HAAG (ANP) - NSC wil dat Nederland 3,5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie uitgeeft. Dat bevestigt Kamerlid Olger van Dijk na berichtgeving door SBS-programma Nieuws van de Dag. Naar nog eens 1,5 procent voor ondersteunende uitgaven aan bijvoorbeeld infrastructuur wil Van Dijk "goed kijken".

17 uur geleden