Van Gennip wil wonen en werk arbeidsmigranten loskoppelen
DEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten die hun baan verliezen, zouden daardoor niet ook gelijk hun woning moeten kwijtraken. Minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) roept werkgevers daarom op niet te wachten op een wet die uitzendbureaus verplicht arbeidsmigranten onder goede werk- en woonomstandigheden te laten werken. De minister hoopt dat daarmee een einde komt aan de "ontzettend schrijnende" omstandigheden van arbeidsmigranten.
"Werkgevers kunnen nu al heel veel stappen zetten voordat de wet er is. Zij hoeven niet op de Arbeidsinspectie te wachten", zei Van Gennip voorafgaand aan de ministerraad.
Het wetsvoorstel verplichte certificering moet nog door Tweede en Eerste Kamer worden behandeld. In 2024 moeten alle uitzendbureaus een certificaat aanvragen. Daarmee hoopt het kabinet een einde te maken aan malafide uitzendbureaus. De Arbeidsinspectie gaat handhaven op de certificeringsplicht.
Omgang
Met de certificering wil het kabinet ook bereiken dat baan en huisvesting van elkaar worden losgekoppeld. "Als arbeidsmigranten hun baan verliezen, zijn ze vaak ook hun woning kwijt en gaan ze rondzwerven op straat. We moeten echt beter omgaan met arbeidsmigranten", zegt Van Gennip.
Er worden al stappen in de goede richting gezet, vindt de minister, maar er moet in haar ogen meer gebeuren. Als het werk in Nederland er voor arbeidsmigranten op zit, moeten ze terug gaan naar hun land van herkomst.
Discussie
Wezenlijker is dat de "discussie wordt gevoerd over wat voor economie we willen zijn en wat voor soort banen daarbij horen", zegt Van Gennip. Distributiecentra bijvoorbeeld hebben veel arbeidsmigranten in dienst omdat Nederlanders daar niet willen werken. Wat haar betreft moet ook de vraag worden gesteld of je in Nederland wel distributiecentra voor heel Noord-Europa wilt hebben.
Ook wil ze de discussie aanjagen of het niet beter is om te investeren in automatiseren en robotiseren, dan telkens arbeidskrachten naar Nederland te halen om het werk te doen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ongeveer tweeduizend mensen demonstreren zaterdagmiddag op het Malieveld in Den Haag tegen het Iraanse regime. Er klinkt muziek en ze dragen protestborden mee met teksten als 'Down with the islamic republic in Iran' en 'End the dictatorship in Iran'. Ook hebben de demonstranten de oude Iraanse vlag mee, een groen-wit-rode vlag met in het midden een leeuw met zwaard die tot 1979 werd gebruikt.
31 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
15 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
23 uur geleden