Van Gennip roept op: regel gesprek Israël-Hamas op werkvloer
DEN HAAG (ANP) - Mensen in Nederland moeten over de oorlog tussen Israël en Hamas praten om "daarna weer met elkaar verder te kunnen", vindt demissionair minister van Sociale Zaken Karien van Gennip. Ze nodigt werkgevers uit "om dat gesprek op de werkvloer ook te faciliteren". Mensen hoeven het niet met elkaar eens te zijn, maar er moet ruimte zijn voor een gesprek vindt zij.
Weinig gebeurtenissen leveren zoveel spanning op in de samenleving als de oorlog in Israël en de Palestijnse gebieden, erkent Van Gennip. "Ik denk dat dit wel een van de moeilijkste onderwerpen is."
De bewindsvrouw krijgt "heel veel signalen" van mensen die door een "uitgesprokener achterban" onder druk worden gezet. Ook neemt antisemitisme en islamofobie toe, ziet zij. Ze hoopt vooral dat werkgevers de tijd nemen met werknemers te praten over het onderwerp. Dat betekent niet dat iedereen het ermee eens hoeft te zijn, benadrukt ze.
Goed gevallen
"Ga zitten, geef mensen de ruimte voor emoties, in respect, luister naar elkaar", is de oproep van de bewindsvrouw. Bedrijven hoeven zelf geen standpunt in te nemen, maar het is belangrijk om ook verhalen te horen van buiten ieders eigen bubbel.
Van Gennip heeft eerder deze week de oproep al bij werkgeversorganisaties neergelegd. Dat is goed gevallen, zegt ze: bedrijven zien ook dat ze het gesprek moeten faciliteren.
Werkgeversorganisaties
Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland laten weten dat gesprekken over grote maatschappelijke onderwerpen zoals de oorlog in Israël en de Gazastrook "ook tussen collega's op het werk" plaatsvinden. "Net als eerder met covid of de oorlog in Oekraïne. Dat is logisch en ook goed, want op een respectvolle manier met elkaar praten over dit soort grote onderwerpen zorgt voor meer onderling begrip en rust."
Volgens de organisaties heeft de werkgever hier ook een rol, "want emoties kunnen in dit soort discussies hoog oplopen". VNO-NCW en MKB-Nederland geven aan hun leden handvatten te bieden om deze gesprekken goed te laten verlopen.
ING
ING, een voorbeeld van een grote werkgever in Nederland, stelt "geschokt en verdrietig" te zijn door het geweld in het Midden-Oosten. "We besteden ook veel aandacht aan het welzijn van onze medewerkers, zeker ook bij grote impactvolle gebeurtenissen die individuele medewerkers kunnen raken. Ze kunnen dan rekenen op onze support, zoals vitality coaches die benaderd kunnen worden."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Bart Swier heeft voor zijn cliënt Ali B ook om vrijspraak gevraagd voor het verkrachten van zangeres Ellen ten Damme. De advocaat stelde onder meer dat een verklaring van haar toenmalige partner niet als steunbewijs kan worden gebruikt.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Woningbouw vergt veel grondstoffen en veroorzaakt daarmee veel CO2-uitstoot en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) ziet veel mogelijkheden om het anders aan te pakken. Als in plaats van nieuwbouw meer bestaande gebouwen worden opgetopt, gesplitst of getransformeerd tot appartementen, kan dat tienduizenden woningen én klimaatwinst opleveren, schetst de raad in een rapport.
22 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg wil 4 miljoen euro uittrekken voor onderzoek naar het uitbreiden van de ETpathfinder in Maastricht, een soort prototype van de Einstein Telescoop. De komende vier jaar moet het complex uitgroeien tot een topinstituut voor het meten van laagfrequente zwaartekrachtgolven. Om dat zogenoemde Einstein Telescope Low Frequency Centre (ET-LFC) te realiseren is zo'n 52 miljoen euro nodig, schat de provincie.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De advocaat van Ali B heeft donderdag betoogd dat de rapper moet worden vrijgesproken van het aanranden van Jill Helena. Eerder op de dag zei het Openbaar Ministerie het hof ook te vragen om vrijspraak voor dit punt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisatie Save the Children Nederland wil dat kinderen die in onveilige situaties in noodopvanglocaties wonen zo snel mogelijk een nieuwe plek krijgen. Volgens de organisatie verblijven er zo'n 750 kinderen in opvanglocaties voor asielzoekers "die uitermate onveilig en schadelijk voor hen zijn".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) onderzoekt of provider Odido gegevens van klanten te lang bewaart. Daarnaast kijkt de privacytoezichthouder samen met de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) of het bedrijf informatie van klanten goed heeft beveiligd. Bij de recente datadiefstal bij Odido werden ook gegevens buitgemaakt van mensen die al jaren geen klant meer zijn.
4 uur geledenHENGELO (ANP) - De eerste eikenprocessierupsen van dit voorjaar zijn al gesignaleerd, vroeger dan ooit eerder in Nederland. Kenniscentrum Eikenprocessierups laat weten dat de beestjes, die later in het seizoen voor veel hinder kunnen zorgen, begin deze week in Hengelo (Overijssel) zijn waargenomen.
4 uur geleden