Van Gennip positief over verruiming werkkansen voor asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is er groot voorstander van dat asielzoekers meer mogen werken. "Voor de samenleving en voor de asielzoekers zelf zou het heel goed zijn als ze aan het werk gaan", zei de bewindsvrouw. Besluiten over het verder wegnemen van belemmeringen laat ze echter aan een nieuw kabinet over.
SEO Economisch Onderzoek meldt vrijdag dat het de Nederlandse samenleving fors geld kan opleveren als asielzoekers dezelfde werkmogelijkheden krijgen als Oekraïense vluchtelingen. Ze dragen dan onder meer bij aan de kosten van opvang, integreren sneller en doen later als statushouder minder vaak een beroep op de bijstand. Ook zijn ze gezonder en gelukkiger. De onderzoekers adviseren een aantal van de huidige belemmeringen weg te nemen.
Dit onderzoek bevestigt het beeld uit eerdere onderzoeken, zei Van Gennip. "Er zijn veel zaken die asielzoekers tegenhouden om te werken. We willen graag dat asielzoekers en statushouders werken." De grootste belemmering, de zogeheten 24 wekeneis, is al geschrapt. Die hield in dat asielzoekers maar 24 van de 52 weken per jaar in Nederland mogen werken. "Dat helpt. Je ziet in de cijfers terug dat al meer asielzoekers werken dan voorheen, dus dat is goed nieuws."
Wachttermijn blijft 'nodig'
Een van de andere belemmeringen die SEO signaleert, is de wachttermijn voor asielzoekers. Nu moet de asielaanvraag minstens zes maanden in behandeling zijn voordat een asielzoeker aan het werk mag. "Dat vind ik best een redelijke termijn. Die kan een beetje korter, een beetje langer, maar je hebt wel een wachttermijn nodig."
Van Gennip wil de tewerkstellingsvergunning voor werkgevers handhaven, maar ze gaat wel kijken of die "lichter moet". Om zo'n vergunning te krijgen moet een werkgever nu checken of en hoe lang iemand in de asielprocedure zit en of de asielaanvraag is afgewezen. Afgewezen asielzoekers mogen niet werken, maar moeten Nederland verlaten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
16 uur geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
1 dag geleden