Van Gennip positief over verruiming werkkansen voor asielzoekers
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Karien van Gennip (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is er groot voorstander van dat asielzoekers meer mogen werken. "Voor de samenleving en voor de asielzoekers zelf zou het heel goed zijn als ze aan het werk gaan", zei de bewindsvrouw. Besluiten over het verder wegnemen van belemmeringen laat ze echter aan een nieuw kabinet over.
SEO Economisch Onderzoek meldt vrijdag dat het de Nederlandse samenleving fors geld kan opleveren als asielzoekers dezelfde werkmogelijkheden krijgen als Oekraïense vluchtelingen. Ze dragen dan onder meer bij aan de kosten van opvang, integreren sneller en doen later als statushouder minder vaak een beroep op de bijstand. Ook zijn ze gezonder en gelukkiger. De onderzoekers adviseren een aantal van de huidige belemmeringen weg te nemen.
Dit onderzoek bevestigt het beeld uit eerdere onderzoeken, zei Van Gennip. "Er zijn veel zaken die asielzoekers tegenhouden om te werken. We willen graag dat asielzoekers en statushouders werken." De grootste belemmering, de zogeheten 24 wekeneis, is al geschrapt. Die hield in dat asielzoekers maar 24 van de 52 weken per jaar in Nederland mogen werken. "Dat helpt. Je ziet in de cijfers terug dat al meer asielzoekers werken dan voorheen, dus dat is goed nieuws."
Wachttermijn blijft 'nodig'
Een van de andere belemmeringen die SEO signaleert, is de wachttermijn voor asielzoekers. Nu moet de asielaanvraag minstens zes maanden in behandeling zijn voordat een asielzoeker aan het werk mag. "Dat vind ik best een redelijke termijn. Die kan een beetje korter, een beetje langer, maar je hebt wel een wachttermijn nodig."
Van Gennip wil de tewerkstellingsvergunning voor werkgevers handhaven, maar ze gaat wel kijken of die "lichter moet". Om zo'n vergunning te krijgen moet een werkgever nu checken of en hoe lang iemand in de asielprocedure zit en of de asielaanvraag is afgewezen. Afgewezen asielzoekers mogen niet werken, maar moeten Nederland verlaten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
12 uur geleden