Van Gennip: geschenk om gouden medailles Schouten mee te beleven
BEIJING (ANP) - Zelf was ze in 1988 met drie gouden olympische medailles de 'Koningin van Calgary'. Over een bijnaam voor Irene Schouten, die hard op weg is die prestatie minimaal te evenaren, hoeft Yvonne van Gennip niet lang na te denken. "Dat wordt 'The Queen of Beijing', dat rijmt wel lekker", zegt de oud-schaatsster vrijdag na de training van de langebaanrijders in de National Speed Skating Oval.
Van Gennip is in China aanwezig als teammanager. "Het is alsof het zo moet zijn", zegt ze. "Na de Spelen van Calgary ben ik nooit als begeleider bij de Olympische Spelen geweest. Nu ik er wel ben, lijkt mijn scenario zich te herhalen. Het voelt als een geschenk, een cadeautje, dat ik de prestaties van Irene nu vanaf de zijkant van zo dichtbij mee mag beleven."
De 29-jarige Schouten begon haar olympische toernooi met winst van de 3 kilometer, donderdag gevolgd door haar tweede gouden plak op de 5 kilometer. Met de ploegenachtervolging en de massastart op het programma, denkt Van Gennip dat het reëel is dat ze drie of misschien zelfs wel vier keer goud pakt. "Ik roep het altijd nooit te hard, dan is de kans er dat het niet uitkomt. Als je één keer goud hebt, is dat al hartstikke mooi. Alles wat er dan nog bijkomt, is mooi meegenomen. Maar haar karakter kennende komt dat wel goed. Ze laat zich niet gauw van de wijs brengen."
Toen Van Gennip 34 jaar geleden drie keer olympisch goud won in Calgary, maakte de 5000 meter pas voor het eerst deel uit van het programma bij de vrouwen. Inmiddels zijn daar de ploegenachtervolging en massastart aan toegevoegd. Helemaal te vergelijken met de situatie van toen, is het dus niet. "Maar dat geldt voor de sport in z'n geheel", vindt de 57-jarige Van Gennip. "Je had nog geen klapschaats, geen commerciële teams. Maar zo gaat dat. Als je Ard Schenk deze vraag zou stellen, zegt hij waarschijnlijk dat het in zijn tijd weer heel anders was dan in mijn tijd."
Als teammanager heeft Van Gennip het met Schouten wel eens over haar historische prestatie. "Nog ééntje", riep de schaatsster van Team Zaanlander donderdag na haar zege naar Van Gennip, die verder qua begeleiding niets van doen heeft met Schouten. "Dat is ook niet nodig, ze heeft haar eigen coaches hier. Ik vind het knap hoe Jillert Anema en Arjan Samplonius het doen, hoe zij het managen met Schouten. Het is haar verdienste zelf ook, maar het is ook voor de coaches belangrijk ervoor te zorgen dat ze zich niet gek laat maken. Het zou fantastisch zijn als ze hier weggaat met vier gouden medailles."
Meer uit Sport
TOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - Schaatsster Chloé Hoogendoorn heeft bij de EK afstanden in Polen brons veroverd op de 1500 meter. De 21-jarige Zuid-Hollandse eindigde met 1.57,64 als derde. De Europese titel ging naar Ragne Wiklund uit Noorwegen. Met 1.56,24 bleef de Noorse de Tsjechische Nikola Zdrahalova voor, die tweede werd in 1.56,53.
52 minuten geledenTOMASZOW MAZOWIECKI (ANP) - De Nederlandse schaatsers hebben op de EK afstanden in Polen naast de medailles op de 5000 meter gegrepen. Kars Jansman was met 6.21,39 de beste Nederlander op de vierde plaats. De zege ging naar de van oorsprong Russische schaatser Vladimir Semirunniy, die uitkomt voor Polen. Hij schaatste met 6.11,13 een baanrecord.
1 uur geledenST. MORITZ (ANP) - Bobsleeër Dave Wesselink heeft bij de wereldbekerwedstrijd in het Zwitserse St. Moritz voldaan aan de kwalificatie-eis voor de Olympische Spelen van Milaan en Cortina d'Ampezzo en zich geplaatst voor de Spelen. Wesselink eindigde met remmer Jelen Franjic als achtste op de Zwitserse natuurijsbaan, het beste resultaat voor de Nederlandse tweemansbob. De wedstrijd gold ook meteen als EK. Daarin is Wesselink als zesde geëindigd.
1 uur geledenSYDNEY (ANP) - De tennissers uit Polen en Zwitserland hebben zich geplaatst voor de finale van de United Cup, het Australische toernooi voor gemengde landenteams. Zwitserland won in de halve finale met 2-1 van België, Polen versloeg de Verenigde Staten en staat zodoende voor de derde keer op rij in de finale van het toernooi. De afgelopen twee jaar was Polen verliezend finalist.
2 uur geledenEGMOND AAN ZEE (ANP) - Wielrenner Pepijn Veenings heeft de 25e editie van de strandrace Egmond-Pier-Egmond gewonnen. De 21-jarige Zaandammer had voor de 38 kilometer in de vrieskou iets minder dan een uur nodig en kwam solo over de streep. Hij hield Timothy Dupont van een record af. De Belgische titelverdediger had als eerste de jaarlijkse strandrace voor de vierde keer willen winnen, maar hij eindigde slechts als achtste.
2 uur geledenZAUCHENSEE (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een maand voor aanvang van de Winterspelen in Milaan en Cortina haar vorm onderstreept met een wereldbekerzege. De 41-jarige was in het Oostenrijkse Zauchensee de snelste op de afdaling.
4 uur geledenINCHEON (ANP) - Tennisser Carlos Alcaraz heeft zijn grote rivaal Jannik Sinner verslagen in een uitverkochte demonstratiewedstrijd in het Zuid-Koreaanse Incheon. Ongeveer 12.000 toeschouwers zagen de Spanjaard in twee sets winnen: 7-5 7-6 (6). Beide spelers zouden naar verluidt meer dan 2 miljoen euro hebben opgestreken voor hun optreden.
6 uur geleden