Van Gennip: geschenk om gouden medailles Schouten mee te beleven
BEIJING (ANP) - Zelf was ze in 1988 met drie gouden olympische medailles de 'Koningin van Calgary'. Over een bijnaam voor Irene Schouten, die hard op weg is die prestatie minimaal te evenaren, hoeft Yvonne van Gennip niet lang na te denken. "Dat wordt 'The Queen of Beijing', dat rijmt wel lekker", zegt de oud-schaatsster vrijdag na de training van de langebaanrijders in de National Speed Skating Oval.
Van Gennip is in China aanwezig als teammanager. "Het is alsof het zo moet zijn", zegt ze. "Na de Spelen van Calgary ben ik nooit als begeleider bij de Olympische Spelen geweest. Nu ik er wel ben, lijkt mijn scenario zich te herhalen. Het voelt als een geschenk, een cadeautje, dat ik de prestaties van Irene nu vanaf de zijkant van zo dichtbij mee mag beleven."
De 29-jarige Schouten begon haar olympische toernooi met winst van de 3 kilometer, donderdag gevolgd door haar tweede gouden plak op de 5 kilometer. Met de ploegenachtervolging en de massastart op het programma, denkt Van Gennip dat het reëel is dat ze drie of misschien zelfs wel vier keer goud pakt. "Ik roep het altijd nooit te hard, dan is de kans er dat het niet uitkomt. Als je één keer goud hebt, is dat al hartstikke mooi. Alles wat er dan nog bijkomt, is mooi meegenomen. Maar haar karakter kennende komt dat wel goed. Ze laat zich niet gauw van de wijs brengen."
Toen Van Gennip 34 jaar geleden drie keer olympisch goud won in Calgary, maakte de 5000 meter pas voor het eerst deel uit van het programma bij de vrouwen. Inmiddels zijn daar de ploegenachtervolging en massastart aan toegevoegd. Helemaal te vergelijken met de situatie van toen, is het dus niet. "Maar dat geldt voor de sport in z'n geheel", vindt de 57-jarige Van Gennip. "Je had nog geen klapschaats, geen commerciële teams. Maar zo gaat dat. Als je Ard Schenk deze vraag zou stellen, zegt hij waarschijnlijk dat het in zijn tijd weer heel anders was dan in mijn tijd."
Als teammanager heeft Van Gennip het met Schouten wel eens over haar historische prestatie. "Nog ééntje", riep de schaatsster van Team Zaanlander donderdag na haar zege naar Van Gennip, die verder qua begeleiding niets van doen heeft met Schouten. "Dat is ook niet nodig, ze heeft haar eigen coaches hier. Ik vind het knap hoe Jillert Anema en Arjan Samplonius het doen, hoe zij het managen met Schouten. Het is haar verdienste zelf ook, maar het is ook voor de coaches belangrijk ervoor te zorgen dat ze zich niet gek laat maken. Het zou fantastisch zijn als ze hier weggaat met vier gouden medailles."
Meer uit Sport
PREDAZZO (ANP/DPA) - De Duitse skibond is woedend over het afbreken van de derde en laatste ronde van het schansspringen voor landenteams op de Winterspelen van Milaan en Cortina. De organisatie besloot maandagavond de wedstrijd na enkele vertragingen af te breken door hevige sneeuwval. Er moesten toen nog drie skispringers van de schans. Het resultaat van de eerste twee ronden bepaalde de einduitslag.
1 uur geledenLIVIGNO (ANP/AFP) - De Chinese freestyleskiester Eileen Gu heeft bij de Olympische Spelen genoegen moeten nemen met de zilveren medaille op het onderdeel big air. Megan Oldham veroverde goud namens Canada, de Italiaanse Flora Tabanelli pakte brons. De finale in Livigno werd met meer dan een uur uitgesteld vanwege zware sneeuwval.
12 uur geledenBORMIO (ANP) - Skiër Atle Lie McGrath vluchtte het bos in na zijn mislukte optreden op de slalom bij de Winterspelen. De Noor was de snelste in de eerste run en had zicht op goud, maar hij botste in de tweede manche tegen een poortje en viel uit.
15 uur geledenMILAAN (ANP) - Xandra Velzeboer heeft in aanloop naar de olympische 1000 meter veel gehad aan de gouden medaille van ploeggenoot Jens van 't Wout op de 1500 meter. "Twee keer goud. Het kan gewoon, dacht ik toen ik hem dat zag doen", sprak Velzeboer, die vorige week op de 500 meter al goud won. Van 't Wout schreef naast de 1500 meter de 1000 meter op zijn naam, waardoor de Nederlandse shorttrackploeg deze Spelen op een recordaantal van vier olympische titels staat.
18 uur geledenMILAAN (ANP) - De shorttrackers vinden het "super" dat ze na twaalf jaar weer in de olympische finale van de aflossing staan. "Op die relay bij de mannen heerste toch een beetje een vloek, zeker voor mij, omdat ik als enige hier onderdeel was van die twaalf jaar", zei Itzhak de Laat nadat het team zich had gekwalificeerd.
19 uur geledenMILAAN (ANP) - De Amerikaanse kunstrijder Ilia Malinin zal nog een keer te zien zijn op de Winterspelen in Milaan. Hij doet mee aan de traditionele afsluitende demonstratie op 21 februari. Normaal gesproken treden alleen de medaillewinnaars daar op, maar voor de gevallen superster wordt een uitzondering gemaakt.
19 uur geledenBORMIO (ANP) - De Zwitserse alpineskiër Loïc Meillard heeft de gouden medaille gewonnen op de slalom. Het zilver ging naar Fabio Gstrein uit Oostenrijk en het brons was voor de Noor Henrik Kristoffersen. Het is het vierde goud voor de Zwitserse alpineskiërs op de Winterspelen van Milaan en Cortina.
20 uur geleden