Van Gennip: er is geen plan om Franse jeugdwerklozen op te halen
DEN HAAG (ANP) - Er bestaat geen plan om jongeren uit bijvoorbeeld Franse achterstandswijken naar Nederland te halen, zodat zij kunnen werken in sectoren zoals de horeca of tuinbouw. Dat zegt minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) tijdens het wekelijkse vragenuur, nadat verontwaardiging was ontstaan over haar uitlatingen daarover in het AD.
Tegen de krant zei ze zich "te kunnen voorstellen dat we investeren in die Franse of ook bijvoorbeeld Spaanse schoolverlaters" zodat zij hier kunnen werken. Ze wees op de hoge jongerenwerkloosheid in die landen, "en werk helpt mensen ook op het goede pad te komen".
Achter die uitspraken staat zij nog steeds, zegt ze in de Tweede Kamer. Bovendien staat het Fransen of Spanjaarden als Europeanen vrij om naar Nederland te komen, vanwege het vrije verkeer binnen de EU. Verder wil ze vooral benadrukken dat de arbeidsomstandigheden voor arbeidsmigranten verbeteren. Maar dat er een plan klaarligt om ze halen, is volgens haar niet zo.
Vooral rechtse partijen reageerden woedend op de uitspraken van Van Gennip. PVV-Kamerlid Léon de Jong noemt het "een wereldvreemd en gevaarlijk idee om ze uit de getto's te halen". Hoewel de minister zegt dat er geen plan ligt, zou ze het idee wel steunen, denkt JA21-leider Joost Eerdmans. VVD'er Zohair El Yassini vindt dat het kabinet eerst aandacht moet hebben voor "Rachid uit Utrecht in plaats van Rachid uit Parijs". Ook de linkse SP vindt het een "bespottelijk idee" om Franse arbeidsmigranten naar Nederland te halen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
16 uur geleden