Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Gennip: conflict Midden-Oosten niet naar hier 'importeren'

Van Gennip: conflict Midden-Oosten niet naar hier 'importeren'

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Karien van Gennip vindt dat voorkomen moet worden dat het conflict tussen Israël en Hamas naar Nederland wordt geïmporteerd. Ze ziet dat het conflict ook in Nederland "grote emoties" losmaakt. "Daar moet ruimte voor zijn én begrip van beide zijden", zei ze tijdens de wekelijkse persconferentie van het kabinet.

Emoties kunnen leiden tot boosheid en onbegrip, zei de bewindsvrouw, maar ze heeft deze week gemerkt dat mensen "juist bereid waren elkaar de hand te geven, de hand naar elkaar uit te steken". Het is belangrijk dat mensen verbinding blijven zoeken, zei Van Gennip.

Ze vindt het daarom goed dat er veel lokale initiatieven zijn, gericht op verbondenheid. Dat helpt om te voorkomen dat "conflicten, het aanhoudende geweld daar, hier tussen ons in komen te staan. We moeten de dialoog blijven zoeken, we moeten met elkaar in gesprek blijven. Of dat in schoollokalen is, in religieuze gemeenschappen of gewoon op straat tussen buren is."

Verbindende rol

Van Gennip vindt dat de koning en de koningin hierin een belangrijke verbindende rol kunnen en moeten spelen. Dat hoort volgens haar bij hun rol.

De bewindsvrouw vindt het "heel zorgelijk" dat eerder deze week demonstranten werden opgeroepen hun Israëlische vlag op te bergen, toen ze na afloop van de demonstratie naar huis gingen. "Je wilt niet alleen dat mensen voor welke zaak dan ook kunnen demonstreren, maar je wilt ook dat ze vervolgens veilig van die plek kunnen vertrekken. Op het moment dat dat niet kan, dan gaat het niet goed in Nederland." Het groeiende antisemitisme in Nederland is "heel pijnlijk".

De geopolitieke instabiliteit "die je aan alle kanten voelt", is eveneens een groot risico, zei de vicepremier. Ze doelde daarbij behalve op het recente bloedige conflict tussen Hamas en Israël en de oorlog tussen Rusland en Oekraïne ook op de spanningen met China en de onduidelijkheid over het leiderschap in het Huis van Afgevaardigden in de Verenigde Staten. Van Gennip: "De wereldorde siddert."

Meer uit Politiek

Van den Brink: wegstemmen asielwetten 'gemiste kans'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.

5 minuten geleden
Senatoren D66 willen nieuw wetsvoorstel voor strenger asielbeleid

DEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.

9 minuten geleden
Ook asielnoodmaatregelenwet verworpen na tegenstem CDA en SGP

DEN HAAG (ANP) - De asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer, nadat de aanpassing van de strafbaarstelling van illegaliteit daarvoor ook al was verworpen. CDA, SGP, de partijloze Robert van Gasteren en Bart Kroon van de BBB stemden tegen de wet, waardoor er geen meerderheid voor was.

49 minuten geleden
Aanpassing asielnoodmaatregelenwet verworpen na tegenstem OPNL

DEN HAAG (ANP) - De aanpassing van de asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer. Alleen de stem van Auke van der Goot van OPNL was nog niet bekend en hij stemde tegen. De aanpassing kreeg 37 stemmen voor en 38 tegen. De aanpassing was nodig voor het CDA en de SGP om de asielnoodmaatregelenwet te steunen.

56 minuten geleden
Berendsen: druk op Israël moet worden vergroot

LUXEMBURG (ANP) - Minister Tom Berendsen vindt het belangrijk dat de EU de druk op Israël vergroot. "Het doel is niet het opschorten van het handelsdeel, het doel is gedragsverandering bij Israël. En daar werken we aan", zei hij dinsdagochtend in Luxemburg voor aanvang van een overleg tussen EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft hem gevraagd er in Europa voor te pleiten om het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

3 uur geleden
PvdD Den Haag 'overvallen' door bericht 'op zijspoor gezet'

DEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren in de gemeente Den Haag is "overvallen" door een bericht dat de partij "op een zijspoor is gezet" binnen de Haagse minderheidscoalitie. Dat laat PvdD-raadslid Diego Demaree dinsdag weten in reactie op een artikel van Omroep West, dat meldt dat de partij uit de Haagse coalitie is gezet.

3 uur geleden
Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

18 uur geleden