Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Gennip: conflict Midden-Oosten niet naar hier 'importeren'

Van Gennip: conflict Midden-Oosten niet naar hier 'importeren'

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Karien van Gennip vindt dat voorkomen moet worden dat het conflict tussen Israël en Hamas naar Nederland wordt geïmporteerd. Ze ziet dat het conflict ook in Nederland "grote emoties" losmaakt. "Daar moet ruimte voor zijn én begrip van beide zijden", zei ze tijdens de wekelijkse persconferentie van het kabinet.

Emoties kunnen leiden tot boosheid en onbegrip, zei de bewindsvrouw, maar ze heeft deze week gemerkt dat mensen "juist bereid waren elkaar de hand te geven, de hand naar elkaar uit te steken". Het is belangrijk dat mensen verbinding blijven zoeken, zei Van Gennip.

Ze vindt het daarom goed dat er veel lokale initiatieven zijn, gericht op verbondenheid. Dat helpt om te voorkomen dat "conflicten, het aanhoudende geweld daar, hier tussen ons in komen te staan. We moeten de dialoog blijven zoeken, we moeten met elkaar in gesprek blijven. Of dat in schoollokalen is, in religieuze gemeenschappen of gewoon op straat tussen buren is."

Verbindende rol

Van Gennip vindt dat de koning en de koningin hierin een belangrijke verbindende rol kunnen en moeten spelen. Dat hoort volgens haar bij hun rol.

De bewindsvrouw vindt het "heel zorgelijk" dat eerder deze week demonstranten werden opgeroepen hun Israëlische vlag op te bergen, toen ze na afloop van de demonstratie naar huis gingen. "Je wilt niet alleen dat mensen voor welke zaak dan ook kunnen demonstreren, maar je wilt ook dat ze vervolgens veilig van die plek kunnen vertrekken. Op het moment dat dat niet kan, dan gaat het niet goed in Nederland." Het groeiende antisemitisme in Nederland is "heel pijnlijk".

De geopolitieke instabiliteit "die je aan alle kanten voelt", is eveneens een groot risico, zei de vicepremier. Ze doelde daarbij behalve op het recente bloedige conflict tussen Hamas en Israël en de oorlog tussen Rusland en Oekraïne ook op de spanningen met China en de onduidelijkheid over het leiderschap in het Huis van Afgevaardigden in de Verenigde Staten. Van Gennip: "De wereldorde siddert."

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

1 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

3 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

3 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

5 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

6 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

7 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

18 uur geleden