Van Gaal viert zijn rentree bij Oranje op een pijnlijke datum
ZEIST (ANP) - Op de dag af 20 jaar na de meest pijnlijke nederlaag uit zijn trainersloopbaan, begint Louis van Gaal in het Ullevaal-stadion van Oslo aan zijn derde termijn als bondscoach van het Nederlands elftal. De opdracht voor de inmiddels 70-jarige oefenmeester is duidelijk. Hij moet het Nederlands elftal naar het WK in Qatar brengen.
Zo'n afgang als op 1 september 2001 op Lansdowne Road kan het bijna niet worden in Noorwegen. Daar stond Van Gaal, in een kolkend stadion met uitzinnige Ieren. Zijn spelers, uitkomend voor topclubs als FC Barcelona, Manchester United, Chelsea en Arsenal, hadden zojuist verloren door een treffer van Jason McAteer (1-0). Weg WK in Japan en Zuid-Korea. Het was voorbij.
Noorwegen heeft met Erling Haaland ook een potentiële beul van Oranje rondlopen. "Een heel bijzondere speler", zei Van Gaal over de spits die in drie competitiewedstrijden van Borussia Dortmund alweer drie doelpunten en drie assists heeft geleverd. Maar de opvolger van Frank de Boer heeft alle vertrouwen in Virgil van Dijk en Stefan de Vrij.
Noorwegen
Noorwegen is nog geen vaste gast op WK's en EK's, maar zo slecht als op 1 november 1972 zijn ze allang niet meer. Het werd maar liefst 9-0 in De Kuip. Johan Neeskens maakte er drie. Johan Cruijff en Willy Brokamp troffen tweemaal doel. Ook Piet Keizer en en Theo de Jong droegen bij aan het schuttersfestijn.
Martin Ødegaard (Arsenal) kennen we nog van zijn periode bij Heerenveen en Vitesse. Marten Thorsby (Sampdoria) en Alexander Sørloth (Trabzonspor) speelden voor Heerenveen en FC Groningen. Bondscoach Stale Solbakken heeft zo veel keuze dat hij Fredrik Midtsjø (AZ) en Fredrik Aursnes (Feyenoord) niet nodig heeft. Ook Jørgen Strand Larsen (FC Groningen) en Sondre Tronstad (Vitesse) zijn niet opgeroepen. Marcus Holmgren Pedersen, de nieuwe rechtsback van Feyenoord, debuteert mogelijk tegen Oranje.
Drie aanvallers
Veel internationals van het Nederlands elftal hebben aangeven dat ze het liefst met drie aanvallers voetballen. Van Gaal is een trainer die luistert naar zijn spelers, maar twijfelt ook of het klassieke systeem met buitenspelers wel de beste speelwijze voor Oranje is. Hij heeft slechts twee trainingen om zijn ploeg op de clash met de Noren voor te bereiden.
De afloop van het duel met Noorwegen zal veel zeggen over de kansen voor Oranje op deelname aan het WK van eind volgend jaar in Qatar. Zo goed staat Nederland er niet voor, met een achterstand van 1 punt op Turkije en evenveel punten als de Noorwegen en Montenegro, dat zaterdag naar Eindhoven komt. Drie dagen later is Turkije te gast in Amsterdam. Alleen de poulewinnaar kwalificeert zich rechtstreeks, de nummer 2 wacht lastige play-offs.
Van Gaal heeft voor het belangrijke drieluik vooral naar speeltijd gekeken. Hij wapperde vrijdag tijdens de presentatie van zijn selectie vrolijk met een lijstje waarop stond hoeveel minuten zijn spelers in actie waren gekomen. Zijn internationals snakken naar duidelijkheid, zegt hij. En de bondscoach wil aan een team bouwen, dat net als op het WK van 2014 onder zijn leiding kan verrassen. Hoewel hij zich eerst nog moet kwalificeren is zijn doel duidelijk. "Ik wil wereldkampioen worden", zei hij.
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Ajax is uitgeschakeld in de Champions League. De Amsterdamse club verloor van Olympiakos in de Johan Cruijff ArenA (1-2).
4 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV is uitgeschakeld in de Champions League. De Eindhovenaren gingen in de laatste wedstrijd van het hoofdtoernooi onderuit tegen Bayern München: 1-2. PSV belandde zo op de ranglijst buiten de top 24 en is voor dit seizoen klaar in Europa.
9 minuten geledenSEVILLA (ANP) - Feyenoord treedt donderdagavond tegen Real Betis aan zonder de geblesseerden Anel Ahmedhodzic, Tsuyoshi Watanabe, Sem Steijn en Ayase Ueda. Dat heeft coach Robin van Persie in een persconferentie laten weten. De Rotterdammers staan op de 26e plaats in de competitiefase van de Europa League. Feyenoord moet winnen om door te kunnen gaan.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Guus Til is op tijd fit om woensdag vanaf het begin mee te doen in de beslissende thuiswedstrijd tegen Bayern München in de Champions League. De aanvallende middenvelder, die opnieuw als spits gaat spelen, viel vorige week bij Newcastle United uit met een blessure en deed zaterdag niet mee tegen NAC Breda.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oscar Gloukh begint met Ajax aan de thuiswedstrijd tegen Olympiakos in de Champions League. De Israëliër krijgt de voorkeur boven Rayane Bounida, die zaterdag twee doelpunten voorbereidde tegen FC Volendam (2-0).
2 uur geledenZÜRICH (ANP) - In 2025 is er met 86.158 internationale voetbaltransfers een nieuw record gevestigd. Dat staat in het Global Transfer Report dat wereldvoetbalbond FIFA woensdag publiceerde. Het gaat om internationale transfers in het mannen- en vrouwenprofvoetbal en om transfers bij de amateurs.
7 uur geledenALMELO (ANP) - Ajax-doelman Remko Pasveer staat voor een terugkeer bij Heracles Almelo. De hekkensluiter van de Eredivisie verwacht zijn komst woensdag te kunnen afronden, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Voetbal International en De Telegraaf. "Het is in een dusdanig stadium dat we ervan uitgaan dat het rondkomt."
12 uur geleden