Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Gaal neemt voor derde keer zonder trofee afscheid bij Oranje

Van Gaal neemt voor derde keer zonder trofee afscheid bij Oranje

DOHA (ANP) - Het is Louis van Gaal niet gelukt het Nederlands elftal wereldkampioen te maken. Na drie matige groepswedstrijden en een zege op de Verenigde Staten in de achtste finales struikelde Oranje opnieuw via strafschoppen over Argentinië, de tweevoudig wereldkampioen die de nationale voetbalploeg acht jaar geleden na penalty's ook al uit de WK-finale hield.

Voor de derde keer neemt Van Gaal zonder hoofdprijs afscheid van Oranje. De bondscoach wist zijn ploeg niet naar het WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea te brengen. Hij was wel succesvol op de mondiale eindronde van 2014 in Brazilië, waar Oranje tegen alle verwachtingen in als derde eindigde.

Die prestatie wilde hij in Qatar verbeteren. Alles moest wijken voor dat ene doel, de wereldtitel. Van Gaal hield zelfs lange tijd geheim dat hij aan een agressieve vorm van prostaatkanker lijdt. Hij wilde zijn internationals niet afleiden. Op trainingskampen vertrok hij daarom pas laat in de avond naar een ziekenhuis voor behandeling, als zijn spelers al op bed lagen.

Imagineren

Geschrokken internationals stuurden Van Gaal berichtjes toen ze hoorden dat hij ziek was. Ze kregen allemaal hetzelfde antwoord via WhatsApp: zorg dat je wereldkampioen wordt. De bondscoach wilde in het hoofd van de spelers zitten. 'Imagineren', noemt hij dat. Als je ergens in gelooft, dan kan je dat ook waarmaken.

Van Gaal schepte veel duidelijkheid op weg naar het WK. Het spelsysteem met drie centrale verdedigers en twee vleugelverdedigers stond al snel vast. Alleen zo had Oranje volgens de bondscoach een kans tegen de beste ploegen van de wereld. Op de eindronde in Qatar liet hij Oranje regelmatig op de counter spelen. Inmiddels is een schoonheidsprijs voor Van Gaal niet meer dan een troostprijs.

Sober

"We can come an end", zei Van Gaal over de kansen van Oranje op het WK in Qatar. Niet de beste spelers, maar de beste ploeg heeft volgens hem vaak succes. Oranje begon het WK met een moeizame zege op Senegal (2-0). Daarna volgde een teleurstellend gelijkspel tegen Ecuador (1-1) en een sobere zege op het al uitgeschakelde Qatar (2-0).

De winst in de achtste finales op de Verenigde Staten (3-1) bood enige hoop. Memphis Depay, niet helemaal fit begonnen aan het toernooi, liet van zich horen. En Andries Noppert maakte zijn uitverkiezing als eerste doelman waar. Nu gaat het WK pas echt beginnen, zei Van Gaal over de kwartfinale tegen Argentinië. Niet wetende dat het einde nabij was.

Oranje speelde lang een kansloze wedstrijd tegen Argentinië, totdat Van Gaal succesvol wisselde en Wout Weghorst tweemaal zag scoren. In de strafschoppenserie ging het alsnog fout. Opnieuw. Met Van Gaal verliest het WK in Qatar een markante bondscoach. Waarschijnlijk gaat de oud-trainer van Ajax, FC Barcelona, AZ, Bayern München en Manchester United met pensioen. "Maar je weet maar nooit", zei hij al. "Misschien komt er wel een aanbieding die ik niet wil weigeren."

Meer uit Voetbal

Voetbalster Putellas verlaat FC Barcelona na veertien jaar

BARCELONA (ANP/AFP) - De Spaanse sterspeelster Alèxia Putellas verlaat FC Barcelona na veertien seizoenen. De 32-jarige voetbalster speelde 507 wedstrijden voor de club en heeft het clubrecord met 232 doelpunten.

5 uur geleden
KNVB werkt alleen toekomstplan voor Campus in Zeist verder uit

ZEIST (ANP) - De KNVB gaat alleen de toekomstplannen voor de KNVB Campus in Zeist verder uitwerken. De voetbalbond meldt dat het uitwerken van een uitbreiding in Zeist de voorkeur heeft gekregen boven een mogelijke nieuwe campuslocatie in Almere.

6 uur geleden
Marokko met Saibari en Salah-Eddine naar WK voetbal

RABAT (ANP) - Marokko gaat naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico met de PSV'ers Ismael Saibari en Anass Salah-Eddine. Bondscoach Mohamed Ouahbi heeft geen plek in de selectie voor Rayane Bounida (Ajax), Ismaël Baouf (Cambuur), Souffian El Karouani (FC Utrecht) en Oussama Targhalline (Feyenoord).

6 uur geleden
Aanvoerster Janssen keert terug bij Oranjevrouwen

ZEIST (ANP) - Oranje-aanvoerster Dominique Janssen keert terug in de selectie van bondscoach Arjan Veurink voor de WK-kwalificatieduels met Ierland en Polen van komende maand. Naast Janssen keren ook Daniëlle van de Donk, Jackie Groenen, Kerstin Casparij en Caitlin Dijkstra terug van blessures, meldt de KNVB. Vivianne Miedema ontbreekt nog "vanwege een combinatie van factoren", aldus een woordvoerder van de voetbalbond.

7 uur geleden
Vitesse seizoen lang zeker van deelname aan eerste divisie

ZEIST (ANP) - Vitesse mag volgend seizoen deelnemen aan de eerste divisie en mag de voetbaljaargang 2026-2027 sowieso afmaken. Dat heeft de KNVB aan het ANP verzekerd. Dit vloeit voort uit een besluit van de algemene vergadering betaald voetbal (AVBV) om de voortgang van competities beter te waarborgen als er juridische procedures over het intrekken van licenties lopen. De licentie wordt in de toekomst pas ingetrokken nadat het dan lopende seizoen voorbij is.

9 uur geleden
AS Roma neemt Malen definitief over van Aston Villa

ROME (ANP) - AS Roma heeft Donyell Malen definitief overgenomen van Aston Villa. De 27-jarige international heeft in de Italiaanse hoofdstad een contract getekend tot 30 juni 2030.

9 uur geleden
Assistent-trainer Lijnders na één seizoen weg bij Manchester City

MANCHESTER (ANP) - Assistent-trainer Pepijn Lijnders vertrekt na één seizoen bij Manchester City. Dat meldt de nummer 2 van de Premier League, nadat vorige week bekend was geworden dat trainer Pep Guardiola na tien seizoenen afscheid neemt van City.

10 uur geleden