Van Gaal neemt voor derde keer zonder trofee afscheid bij Oranje
DOHA (ANP) - Het is Louis van Gaal niet gelukt het Nederlands elftal wereldkampioen te maken. Na drie matige groepswedstrijden en een zege op de Verenigde Staten in de achtste finales struikelde Oranje opnieuw via strafschoppen over Argentinië, de tweevoudig wereldkampioen die de nationale voetbalploeg acht jaar geleden na penalty's ook al uit de WK-finale hield.
Voor de derde keer neemt Van Gaal zonder hoofdprijs afscheid van Oranje. De bondscoach wist zijn ploeg niet naar het WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea te brengen. Hij was wel succesvol op de mondiale eindronde van 2014 in Brazilië, waar Oranje tegen alle verwachtingen in als derde eindigde.
Die prestatie wilde hij in Qatar verbeteren. Alles moest wijken voor dat ene doel, de wereldtitel. Van Gaal hield zelfs lange tijd geheim dat hij aan een agressieve vorm van prostaatkanker lijdt. Hij wilde zijn internationals niet afleiden. Op trainingskampen vertrok hij daarom pas laat in de avond naar een ziekenhuis voor behandeling, als zijn spelers al op bed lagen.
Imagineren
Geschrokken internationals stuurden Van Gaal berichtjes toen ze hoorden dat hij ziek was. Ze kregen allemaal hetzelfde antwoord via WhatsApp: zorg dat je wereldkampioen wordt. De bondscoach wilde in het hoofd van de spelers zitten. 'Imagineren', noemt hij dat. Als je ergens in gelooft, dan kan je dat ook waarmaken.
Van Gaal schepte veel duidelijkheid op weg naar het WK. Het spelsysteem met drie centrale verdedigers en twee vleugelverdedigers stond al snel vast. Alleen zo had Oranje volgens de bondscoach een kans tegen de beste ploegen van de wereld. Op de eindronde in Qatar liet hij Oranje regelmatig op de counter spelen. Inmiddels is een schoonheidsprijs voor Van Gaal niet meer dan een troostprijs.
Sober
"We can come an end", zei Van Gaal over de kansen van Oranje op het WK in Qatar. Niet de beste spelers, maar de beste ploeg heeft volgens hem vaak succes. Oranje begon het WK met een moeizame zege op Senegal (2-0). Daarna volgde een teleurstellend gelijkspel tegen Ecuador (1-1) en een sobere zege op het al uitgeschakelde Qatar (2-0).
De winst in de achtste finales op de Verenigde Staten (3-1) bood enige hoop. Memphis Depay, niet helemaal fit begonnen aan het toernooi, liet van zich horen. En Andries Noppert maakte zijn uitverkiezing als eerste doelman waar. Nu gaat het WK pas echt beginnen, zei Van Gaal over de kwartfinale tegen Argentinië. Niet wetende dat het einde nabij was.
Oranje speelde lang een kansloze wedstrijd tegen Argentinië, totdat Van Gaal succesvol wisselde en Wout Weghorst tweemaal zag scoren. In de strafschoppenserie ging het alsnog fout. Opnieuw. Met Van Gaal verliest het WK in Qatar een markante bondscoach. Waarschijnlijk gaat de oud-trainer van Ajax, FC Barcelona, AZ, Bayern München en Manchester United met pensioen. "Maar je weet maar nooit", zei hij al. "Misschien komt er wel een aanbieding die ik niet wil weigeren."
Meer uit Voetbal
MILAAN (ANP) - Internazionale blijft aan de leiding gaan in de Italiaanse Serie A. De club uit Milaan speelde zondagavond in eigen huis met 2-2 gelijk tegen Napoli. Inter heeft na negentien wedstrijden 3 punten voorsprong op stadsgenoot AC Milan. Napoli volgt op 4 punten van de koploper.
1 uur geledenPORTO (ANP) - De Italiaan Francesco Farioli (36) blijft langer bij FC Porto. De voormalige trainer van Ajax verlengde zijn contract in de Portugese stad tot medio 2028 bij de koploper van Portugal. Farioli maakte vorig seizoen na één jaar de overstap van de Amsterdamse club naar FC Porto.
1 uur geledenJEDDAH (ANP) - Frenkie de Jong mocht zondag niet als captain van FC Barcelona de Spaanse Supercup als eerste omhooghouden. Hij kreeg in de blessuretijd een rode kaart waarna de aanvoerdersband vlak voor tijd naar Ronald Araújo ging. De Jong stond op de achtergrond toen de Uruguayaanse verdediger de beker na de 3-2-overwinning op Real Madrid als eerste in handen kreeg.
1 uur geledenJEDDAH (ANP) - FC Barcelona heeft voor de zestiende keer de Spaanse Supercup gewonnen. Het elftal van aanvoerder Frenkie de Jong, die in de slotfase met een rode kaart van het veld moest, versloeg aartsrivaal Real Madrid in het King Abdullah Sports City Stadium van Jeddah met 3-2. De Catalaanse topclub krijgt in totaal circa 9 miljoen euro als winnaar van het voetbaltoernooi, waarvan Saudi-Arabië opnieuw het gastland was.
1 uur geledenVERONA (ANP) - Met oud-Ajacied Kenneth Taylor in de basis heeft Lazio in de Serie A een nipte overwinning geboekt bij Hellas Verona. De middenmoter uit Rome won dankzij een laat eigen doelpunt van de thuisploeg met 1-0.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Bayern München heeft in de eerste competitiewedstrijd van 2026 de grootste zege van het seizoen geboekt. De Duitse koploper van coach Vincent Kompany versloeg in eigen huis VfL Wolfsburg met 8-1 en verstevigde daarmee de koppositie.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Sparta Rotterdam is na een overwinning tegen Heracles Almelo gestegen naar de achtste plaats in de Eredivisie. Het elftal van coach Maurice Steijn won zondag op Het Kasteel met 2-0. Heracles zakte met coach Ernest Faber naar de laatste plaats.
5 uur geleden