Van Gaal neemt voor derde keer zonder trofee afscheid bij Oranje
DOHA (ANP) - Het is Louis van Gaal niet gelukt het Nederlands elftal wereldkampioen te maken. Na drie matige groepswedstrijden en een zege op de Verenigde Staten in de achtste finales struikelde Oranje opnieuw via strafschoppen over Argentinië, de tweevoudig wereldkampioen die de nationale voetbalploeg acht jaar geleden na penalty's ook al uit de WK-finale hield.
Voor de derde keer neemt Van Gaal zonder hoofdprijs afscheid van Oranje. De bondscoach wist zijn ploeg niet naar het WK van 2002 in Japan en Zuid-Korea te brengen. Hij was wel succesvol op de mondiale eindronde van 2014 in Brazilië, waar Oranje tegen alle verwachtingen in als derde eindigde.
Die prestatie wilde hij in Qatar verbeteren. Alles moest wijken voor dat ene doel, de wereldtitel. Van Gaal hield zelfs lange tijd geheim dat hij aan een agressieve vorm van prostaatkanker lijdt. Hij wilde zijn internationals niet afleiden. Op trainingskampen vertrok hij daarom pas laat in de avond naar een ziekenhuis voor behandeling, als zijn spelers al op bed lagen.
Imagineren
Geschrokken internationals stuurden Van Gaal berichtjes toen ze hoorden dat hij ziek was. Ze kregen allemaal hetzelfde antwoord via WhatsApp: zorg dat je wereldkampioen wordt. De bondscoach wilde in het hoofd van de spelers zitten. 'Imagineren', noemt hij dat. Als je ergens in gelooft, dan kan je dat ook waarmaken.
Van Gaal schepte veel duidelijkheid op weg naar het WK. Het spelsysteem met drie centrale verdedigers en twee vleugelverdedigers stond al snel vast. Alleen zo had Oranje volgens de bondscoach een kans tegen de beste ploegen van de wereld. Op de eindronde in Qatar liet hij Oranje regelmatig op de counter spelen. Inmiddels is een schoonheidsprijs voor Van Gaal niet meer dan een troostprijs.
Sober
"We can come an end", zei Van Gaal over de kansen van Oranje op het WK in Qatar. Niet de beste spelers, maar de beste ploeg heeft volgens hem vaak succes. Oranje begon het WK met een moeizame zege op Senegal (2-0). Daarna volgde een teleurstellend gelijkspel tegen Ecuador (1-1) en een sobere zege op het al uitgeschakelde Qatar (2-0).
De winst in de achtste finales op de Verenigde Staten (3-1) bood enige hoop. Memphis Depay, niet helemaal fit begonnen aan het toernooi, liet van zich horen. En Andries Noppert maakte zijn uitverkiezing als eerste doelman waar. Nu gaat het WK pas echt beginnen, zei Van Gaal over de kwartfinale tegen Argentinië. Niet wetende dat het einde nabij was.
Oranje speelde lang een kansloze wedstrijd tegen Argentinië, totdat Van Gaal succesvol wisselde en Wout Weghorst tweemaal zag scoren. In de strafschoppenserie ging het alsnog fout. Opnieuw. Met Van Gaal verliest het WK in Qatar een markante bondscoach. Waarschijnlijk gaat de oud-trainer van Ajax, FC Barcelona, AZ, Bayern München en Manchester United met pensioen. "Maar je weet maar nooit", zei hij al. "Misschien komt er wel een aanbieding die ik niet wil weigeren."
Meer uit Voetbal
BOEDAPEST (ANP) - Paris Saint-Germain heeft voor de tweede keer op rij de Champions League gewonnen. De club uit Parijs van coach Luis Enrique versloeg Arsenal met invaller Jurriën Timber in de finale in de Puskás Arena in Boedapest na strafschoppen, na 1-1 in de verlenging. Gabriel schoot de laatste strafschop van Arsenal over.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Arsenal begint aan de finale van de Champions League in Boedapest tegen Paris Saint-Germain met Jurriën Timber op de bank. De 24-jarige verdediger zit voor het eerst sinds half maart in de selectie van coach Mikel Arteta.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse voetbalbond FFIRI heeft de FIFA in een officiële brief om "transparantie en opheldering" gevraagd over de nog lopende visumprocedure voor het Iraanse elftal en stafleden. Het team wacht een kleine twee weken voor de start van het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico nog altijd op geldige visa, meldt de FFIRI.
5 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft trainer Arne Slot ontslagen. De Nederlandse coach was sinds de zomer van 2024 werkzaam bij de Engelse club. Hij had nog een contract voor een seizoen op Anfield. Bij Liverpool spelen Oranje-internationals Virgil van Dijk, Ryan Gravenberch, Jeremie Frimpong en Cody Gakpo.
8 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Oranje-tegenstander Zweden moet het op het WK voetbal doen zonder rechtsback Emil Holm. De 26-jarige speler van Bologna, die het afgelopen halfjaar op huurbasis uitkwam voor Juventus, heeft een spierblessure opgelopen en heeft daardoor het trainingskamp van de ploeg verlaten. Herman Johansson van het Amerikaanse FC Dallas is opgeroepen als zijn vervanger.
10 uur geledenTORONTO (ANP/RTR) - Verdediger Alphonso Davies is na zijn hamstringblessure op tijd fit om met medegastland Canada mee te doen aan het WK voetbal. Bondscoach Jesse Marsch heeft de 25-jarige speler van Bayern München opgenomen in zijn definitieve selectie van 26 spelers, die weinig verrassingen kent. Andere bekende namen zijn aanvallers Jonathan David van het Italiaanse Juventus en Promise David van het Belgische Union.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - Voetballer Raheem Sterling is volgens de Britse krant The Sun opgepakt na een auto-ongeluk even ten zuidwesten van Londen donderdag. De 31-jarige Sterling, die de afgelopen maanden uitkwam voor Feyenoord, wordt verdacht van rijden onder invloed.
18 uur geleden