Van Gaal leidt Oranje over eerste horde en richt vizier nu op WK
ROTTERDAM (ANP) - Louis van Gaal heeft de eerste horde genomen met het Nederlands elftal. De nationale ploeg mag eind volgend jaar voor het eerst sinds 2014 weer naar een WK, na een zege van 2-0 op Noorwegen. Vanaf de volgende interlandperiode in maart gaat de 70-jarige bondscoach zijn grote droom najagen. Want de wereldtitel is nog steeds zijn grote ambitie.
Natuurlijk zijn er betere landenploegen dan het huidige Oranje. Maar wie had gedacht dat Van Gaal op het WK van 2014 als derde zou eindigen met het Nederlands elftal? "Zeker in de achterhoede en op het middenveld heb ik nu veel meer kwaliteit", vindt de bondscoach, die er voorin nog wel een aanvaller van het kaliber Arjen Robben bij zou willen hebben.
Van Gaal verkeerde in tijdnood toen hij begin september met Oranje aan een inhaalrace begon. De opvolger van de vertrokken Frank de Boer had slechts twee dagen om zijn ploeg voor te bereiden voor het uitduel met Noorwegen, dat in 1-1 eindigde. Vervolgens greep Oranje de macht met overwinningen op Montenegro (4-0), Turkije (6-1), Letland (0-1), Gibraltar (6-0). Oranje verzuimde zich zaterdag in Montenegro al te plaatsen (2-2).
Discipline
Van Gaal was na het gelijke spel kwetsbaar. Hij had plotseling het uiterlijk van een oude man. De bondscoach brak zondag ook nog een heup na een valpartij met zijn fiets. Maar hij wilde er koste wat kost bij zijn tegen de Noren, ook omdat zijn spelers dat wilden. Een betere pijnstiller als de zege op Noorwegen (2-0) had hij zich niet kunnen wensen.
Van Gaal moest eerst in het brein van zijn spelers komen. "Dat is al aardig gelukt", vindt hij. "Belangrijk is dat ze mij accepteren. Ik heb een visie en vraag om discipline. Maar deze groep wil zó graag. Ze zijn zo gretig. Dit is denk ik de leukste groep waar ik ooit mee heb gewerkt."
Veel oefening
Van Gaal liet Oranje de afgelopen maanden aanvallen in een klassiek systeem met een centrumspits en vleugelaanvallers. Veel internationals vertelden de bondscoach dat ze zich lekker voelen bij die speelwijze. Maar Van Gaal weet bijna zeker dat het Nederlands elftal op het WK in Qatar de meeste kans heeft als het met vijf verdedigers gaat spelen. Zeker zolang hij meer goede verdedigers dan vleugelaanvallers heeft.
"Maar die speelwijze vraagt om veel oefening", aldus Van Gaal. "In de aanloop naar het WK van 2014 heb ik daar zes weken op getraind. Nu zijn we volgend jaar november misschien een weekje bijeen voor het WK. Maar volgend jaar maart is er een interlandperiode en vervolgens spelen we in juni en september in de Nations League. Rond die duels kunnen we ook op een ander systeem oefenen. Ik denk dat we beide systemen moeten beheersen. Op het WK van 2014 begonnen we vaak met vijf verdedigers, maar eindigden we ook regelmatig met drie aanvallers als de situatie daar om vroeg."
Meer uit Voetbal
MILAAN (ANP) - AC Milan is nog verder achteropgeraakt op koploper Internazionale. De nummer 2 van de Serie A verloor voor eigen publiek van Parma (0-1). Mariano Troilo maakte in de slotfase het enige doelpunt van de wedstrijd.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal heeft de derby van Noord-Londen met 4-1 gewonnen bij Tottenham Hotspur. Door de overwinning is de voorsprong van koploper Arsenal weer 5 punten op nummer 2 Manchester City, dat een wedstrijd minder heeft gespeeld. Tottenham blijft 16e.
1 uur geledenALKMAAR (ANP) - Invallers Sven Mijnans en Kees Smit hebben AZ aan een thuiszege op Sparta Rotterdam geholpen (3-1). De invallers troffen in de tweede helft doel voor de club uit Alkmaar. Vervolgens maakte Milan Zonneveld het duel in de slotfase nog even spannend en bepaalde Troy Parrott de eindstand.
2 uur geledenBARCELONA (ANP) - FC Barcelona heeft de koppositie in La Liga overgenomen van Real Madrid. De Catalaanse grootmacht won zondag in Camp Nou met 3-0 van Levante. FC Barcelona heeft 61 punten uit 25 wedstrijden. Real Madrid, dat op zaterdagavond met 2-1 bij Osasuna verloor, volgt op 1 punt achterstand.
3 uur geledenBERGAMO (ANP) - Sam Beukema heeft Napoli met een doelpunt niet aan een resultaat in het uitduel met Atalanta kunnen helpen. De bezoekers uit Napels gingen met 2-1 onderuit in Bergamo.
3 uur geledenNOTTINGHAM (ANP) - Alexis Mac Allister heeft Liverpool aan een zwaarbevochten uitzege op Nottingham Forest geholpen. De Argentijn maakte in de 97e minuut het winnende doelpunt (0-1).
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft zondag met 1-1 gelijkgespeeld tegen PEC Zwolle. Het elftal van Ron Jans heeft al sinds 9 november niet meer in De Galgenwaard gewonnen. FC Utrecht staat op de achtste plaats van de Eredivisie. PEC Zwolle is de nummer 12.
4 uur geleden