Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Gaal leidt Oranje over eerste horde en richt vizier nu op WK

Van Gaal leidt Oranje over eerste horde en richt vizier nu op WK

ROTTERDAM (ANP) - Louis van Gaal heeft de eerste horde genomen met het Nederlands elftal. De nationale ploeg mag eind volgend jaar voor het eerst sinds 2014 weer naar een WK, na een zege van 2-0 op Noorwegen. Vanaf de volgende interlandperiode in maart gaat de 70-jarige bondscoach zijn grote droom najagen. Want de wereldtitel is nog steeds zijn grote ambitie.

Natuurlijk zijn er betere landenploegen dan het huidige Oranje. Maar wie had gedacht dat Van Gaal op het WK van 2014 als derde zou eindigen met het Nederlands elftal? "Zeker in de achterhoede en op het middenveld heb ik nu veel meer kwaliteit", vindt de bondscoach, die er voorin nog wel een aanvaller van het kaliber Arjen Robben bij zou willen hebben.

Van Gaal verkeerde in tijdnood toen hij begin september met Oranje aan een inhaalrace begon. De opvolger van de vertrokken Frank de Boer had slechts twee dagen om zijn ploeg voor te bereiden voor het uitduel met Noorwegen, dat in 1-1 eindigde. Vervolgens greep Oranje de macht met overwinningen op Montenegro (4-0), Turkije (6-1), Letland (0-1), Gibraltar (6-0). Oranje verzuimde zich zaterdag in Montenegro al te plaatsen (2-2).

Discipline

Van Gaal was na het gelijke spel kwetsbaar. Hij had plotseling het uiterlijk van een oude man. De bondscoach brak zondag ook nog een heup na een valpartij met zijn fiets. Maar hij wilde er koste wat kost bij zijn tegen de Noren, ook omdat zijn spelers dat wilden. Een betere pijnstiller als de zege op Noorwegen (2-0) had hij zich niet kunnen wensen.

Van Gaal moest eerst in het brein van zijn spelers komen. "Dat is al aardig gelukt", vindt hij. "Belangrijk is dat ze mij accepteren. Ik heb een visie en vraag om discipline. Maar deze groep wil zó graag. Ze zijn zo gretig. Dit is denk ik de leukste groep waar ik ooit mee heb gewerkt."

Veel oefening

Van Gaal liet Oranje de afgelopen maanden aanvallen in een klassiek systeem met een centrumspits en vleugelaanvallers. Veel internationals vertelden de bondscoach dat ze zich lekker voelen bij die speelwijze. Maar Van Gaal weet bijna zeker dat het Nederlands elftal op het WK in Qatar de meeste kans heeft als het met vijf verdedigers gaat spelen. Zeker zolang hij meer goede verdedigers dan vleugelaanvallers heeft.

"Maar die speelwijze vraagt om veel oefening", aldus Van Gaal. "In de aanloop naar het WK van 2014 heb ik daar zes weken op getraind. Nu zijn we volgend jaar november misschien een weekje bijeen voor het WK. Maar volgend jaar maart is er een interlandperiode en vervolgens spelen we in juni en september in de Nations League. Rond die duels kunnen we ook op een ander systeem oefenen. Ik denk dat we beide systemen moeten beheersen. Op het WK van 2014 begonnen we vaak met vijf verdedigers, maar eindigden we ook regelmatig met drie aanvallers als de situatie daar om vroeg."

Meer uit Voetbal

Inter Miami verliest zonder afwezige Messi van Monterrey

MIAMI (ANP/AFP) - Inter Miami heeft in de nacht van zaterdag op zondag, zonder sterspeler Lionel Messi (39), in de Leagues Cup met 2-1 verloren van het Mexicaanse Monterrey. Messi ontbrak nadat zaterdag het overlijden van zijn vader Jorge (68) bekend was geworden. Hij overleed vrijdagavond (lokale tijd) in Argentinië, waar Messi zaterdagavond aankwam.

2 uur geleden
FIFA veroordeelt pogingen Infantino te 'ondermijnen'

ZÜRICH (ANP/RTR) - Wereldvoetbalbond FIFA heeft zaterdag de "gecoördineerde en aanhoudende pogingen" om de organisatie en voorzitter Gianni Infantino te "ondermijnen" veroordeeld. De bond benadrukte dat pogingen om Infantino's leiderschap aan te vechten volgens de procedures moeten verlopen zoals die zijn vastgelegd in de statuten.

10 uur geleden
Bosz zag 'slecht' PSV in openingsduel tegen Fortuna Sittard (2-2)

EINDHOVEN (ANP) - Trainer Peter Bosz zag een "slecht" PSV in de eerste Eredivisiewedstrijd van het seizoen. De landskampioen speelde, mede door een laat doelpunt van de bezoekers, thuis met 2-2 gelijk tegen Fortuna Sittard.

12 uur geleden
AZ wint thuis met 2-0 van gepromoveerd ADO Den Haag

ALKMAAR (ANP) - AZ is het nieuwe Eredivisieseizoen begonnen met een overwinning op het gepromoveerde ADO Den Haag. In Alkmaar werd het zaterdagavond 2-0 voor de winnaar van de KNVB Beker en de Johan Cruijff Schaal.

12 uur geleden
Ajax Vrouwen langs Rangers naar derde voorronde Champions League

GLASGOW (ANP) - De voetbalsters van Ajax hebben de derde voorronde van de Champions League bereikt. Zaterdagavond werd Rangers in Schotland met 2-1 verslagen in de finale van een mini-toernooi in de tweede voorronde. In dat toernooitje won Ajax woensdag, ook in Schotland, met 2-0 van het Deense Brøndby.

13 uur geleden
Landskampioen PSV begint Eredivisie met gelijkspel tegen Fortuna

EINDHOVEN (ANP) - Landskampioen PSV is de jacht op de vierde landstitel op rij begonnen met een teleurstellend gelijkspel tegen Fortuna Sittard. De ploeg van trainer Peter Bosz draaide in het eigen Philips Stadion een achterstand om in een 2-1-voorsprong, maar Edouard Michut bracht de ploeg uit Sittard in de blessuretijd op gelijke hoogte.

13 uur geleden
Voetbalsters PSV naar laatste voorronde Champions League

LUXEMBURG-STAD (ANP) - De voetbalsters van PSV hebben de derde en laatste voorronde van de Champions League bereikt. In Luxemburg versloeg de ploeg van trainer Kasper Kurland HJK Helsinki in de tweede ronde met 3-1, dankzij drie treffers van Liz Rijsbergen.

14 uur geleden