Van Gaal leidt Oranje over eerste horde en richt vizier nu op WK
ROTTERDAM (ANP) - Louis van Gaal heeft de eerste horde genomen met het Nederlands elftal. De nationale ploeg mag eind volgend jaar voor het eerst sinds 2014 weer naar een WK, na een zege van 2-0 op Noorwegen. Vanaf de volgende interlandperiode in maart gaat de 70-jarige bondscoach zijn grote droom najagen. Want de wereldtitel is nog steeds zijn grote ambitie.
Natuurlijk zijn er betere landenploegen dan het huidige Oranje. Maar wie had gedacht dat Van Gaal op het WK van 2014 als derde zou eindigen met het Nederlands elftal? "Zeker in de achterhoede en op het middenveld heb ik nu veel meer kwaliteit", vindt de bondscoach, die er voorin nog wel een aanvaller van het kaliber Arjen Robben bij zou willen hebben.
Van Gaal verkeerde in tijdnood toen hij begin september met Oranje aan een inhaalrace begon. De opvolger van de vertrokken Frank de Boer had slechts twee dagen om zijn ploeg voor te bereiden voor het uitduel met Noorwegen, dat in 1-1 eindigde. Vervolgens greep Oranje de macht met overwinningen op Montenegro (4-0), Turkije (6-1), Letland (0-1), Gibraltar (6-0). Oranje verzuimde zich zaterdag in Montenegro al te plaatsen (2-2).
Discipline
Van Gaal was na het gelijke spel kwetsbaar. Hij had plotseling het uiterlijk van een oude man. De bondscoach brak zondag ook nog een heup na een valpartij met zijn fiets. Maar hij wilde er koste wat kost bij zijn tegen de Noren, ook omdat zijn spelers dat wilden. Een betere pijnstiller als de zege op Noorwegen (2-0) had hij zich niet kunnen wensen.
Van Gaal moest eerst in het brein van zijn spelers komen. "Dat is al aardig gelukt", vindt hij. "Belangrijk is dat ze mij accepteren. Ik heb een visie en vraag om discipline. Maar deze groep wil zó graag. Ze zijn zo gretig. Dit is denk ik de leukste groep waar ik ooit mee heb gewerkt."
Veel oefening
Van Gaal liet Oranje de afgelopen maanden aanvallen in een klassiek systeem met een centrumspits en vleugelaanvallers. Veel internationals vertelden de bondscoach dat ze zich lekker voelen bij die speelwijze. Maar Van Gaal weet bijna zeker dat het Nederlands elftal op het WK in Qatar de meeste kans heeft als het met vijf verdedigers gaat spelen. Zeker zolang hij meer goede verdedigers dan vleugelaanvallers heeft.
"Maar die speelwijze vraagt om veel oefening", aldus Van Gaal. "In de aanloop naar het WK van 2014 heb ik daar zes weken op getraind. Nu zijn we volgend jaar november misschien een weekje bijeen voor het WK. Maar volgend jaar maart is er een interlandperiode en vervolgens spelen we in juni en september in de Nations League. Rond die duels kunnen we ook op een ander systeem oefenen. Ik denk dat we beide systemen moeten beheersen. Op het WK van 2014 begonnen we vaak met vijf verdedigers, maar eindigden we ook regelmatig met drie aanvallers als de situatie daar om vroeg."
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Trainer José Mourinho van Benfica ziet het Champions League-duel met Ajax van dinsdag als "essentieel voor beide teams". Ajax en Benfica zijn de enige clubs in het belangrijkste Europese toernooi die alle vier duels hebben verloren. "Ajax is geen team voor nul punten na vier wedstrijden, net als wij", zei Mourinho een dag voor het duel in Amsterdam.
3 uur geledenTURIJN (ANP) - Jeugdinternational Jayden Addai heeft Como op weg geholpen naar een ruime 5-1-uitzege op Torino. De 20-jarige aanvaller maakte de eerste twee doelpunten van het elftal van trainer Cesc Fàbregas.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax is met Jordi Cruijff in gesprek over de functie van technisch directeur. De club onderzoekt of de zoon van de overleden clublegende Johan Cruijff interesse heeft om Alex Kroes op te volgen.
7 uur geledenZEIST (ANP) - Bondscoach Arjan Veurink heeft in de voorbereiding op de oefenwedstrijd tegen Portugal drie speelsters geblesseerd zien afhaken. Jill Roord, Janou Levels en Lotte Keukelaar zijn wegens blessures niet meer bij de selectie. Veurink heeft Nina Nijstad, Danique Tolhoek en Kayleigh van Dooren als vervangsters opgeroepen. "November is altijd een uitdagende maand. Voor mij als coach staat de gezondheid van speelsters op één", aldus Veurink in Zeist.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax wil de thuiswedstrijd tegen Benfica in de Champions League benutten om vertrouwen te winnen. "En dat lukt als we winnen", zei interim-trainer Fred Grim op een persconferentie. "Daar gaan we dus voor. We willen van die hatelijke nul af."
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lucas Rosa kan dinsdagavond met Ajax tegen Benfica uitkomen in de Champions League. "Hij heeft goed getraind", zei interim-trainer Fred Grim. "Hij kan weer spelen."
10 uur geledenBELO HORIZONTE (ANP) - Memphis Depay kan voorlopig niet in actie komen voor zijn club Corinthians. De topscorer aller tijden van Oranje ontbrak in de nacht van zondag op maandag (Nederlandse tijd) bij de verloren wedstrijd van Corinthians tegen Cruzeiro (0-3) vanwege een knieblessure en heeft mogelijk zijn laatste wedstrijd van het jaar al gespeeld.
15 uur geleden