Van Gaal legt basis voor WK, maar ziet dat er nog veel beter moet
AMSTERDAM (ANP) - Louis van Gaal besloot de eerste periode van het Nederlands elftal ter voorbereiding op het WK in november in Qatar met een goed gevoel. "We hebben een fantastische week achter de rug", zei de bondscoach na het gelijkspel tegen Duitsland (1-1) in de Johan Cruijff ArenA. Het oefenduel met de wereldkampioen van 2014 maakte duidelijk dat er de komende interlandperiodes nog genoeg werk te verzetten is wil Oranje op de eindronde een rol van betekenis spelen.
Van Gaal is er van overtuigd dat het Nederlands elftal ver kan komen, maar dan wel in het systeem dat hij voor ogen heeft. De 70-jarige trainer omschreef het deze week als 1-3-4-1-2. Om aan dat systeem te wennen, nodige de trainer deze interlandperiode liefst 28 spelers uit. "We hebben veel tactisch getraind en veel meetings gehad. Het was een zware week, maar ook een leuke", zei verdediger Daley Blind.
De bondscoach zag tot zijn tevredenheid dat de spelers erin slaagden zich het systeem vrij snel eigen te maken. In de eerste helft tegen Denemarken (4-2) creëerde Oranje zaterdag liefst negen kansen, waarvan er drie een doelpunt opleverden. Na rust zakte Nederland terug. "Het verval is te groot", zag Van Gaal.
Wennen aan nieuwe speelwijze
Tegen het hoger aangeslagen Duitsland werd dinsdag duidelijk dat de weg nog lang is. De ploeg van bondscoach Hansi Flick was in Amsterdam de eerste driekwart van het duel de bovenliggende ploeg. Oranje moest het initiatief steeds aan de tegenstander laten en slaagde er lang niet in dat om te draaien. "We konden niet onder de druk uitkomen", aldus Van Gaal, die er juist ook iets positiefs uithaalde. "Ook al waren we in de eerste helft de onderliggende partij, we hebben eigenlijk niets weggegeven." En, voegde hij eraan toe: "Duitsland is een topland. Zij zijn een kandidaat om het WK te winnen, denk ik."
Van Gaal heeft nu nog twee periodes om Oranje verder te laten wennen aan de nieuwe speelwijze. In juni volgen in korte tijd liefst vier duels in de strijd om de Nations League, twee keer tegen Wales en een keer tegen België en Polen. "Dan is er geen ruimte om te trainen", zei Van Gaal na het duel met de Duitsers. "Dan ligt de focus op besprekingen en de vier wedstrijden."
In september volgen nog eens twee wedstrijden in de Nations League, tegen Polen en België. Afhankelijk van wanneer Oranje de eerste wedstrijd op het WK speelt, heeft Van Gaal dan in november nog ongeveer een week voorbereidingstijd. Het vertrouwen is er bij de bondscoach na de eerste voorbereidingsperiode niet minder groot op geworden. "We hebben deze week zoveel stappen gemaakt", aldus Van Gaal.
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Jurriën Timber mist de thuiswedstrijd van Arsenal tegen Brighton & Hove Albion. De rechtsback is volgens trainer Mikel Arteta geblesseerd. De coach gaf vlak voor het duel geen details over de blessure van de international van het Nederlands elftal.
11 minuten geledenNOTTINGHAM (ANP) - Tijjani Reijnders heeft met een doelpunt bijgedragen aan een uitzege van Manchester City op Nottingham Forest (1-2). De middenvelder opende de score. Vervolgens maakte Omari Hutchinson gelijk en tekende Rayan Cherki voor de winnende treffer.
57 minuten geledenNOTTINGHAM (ANP) - Nottingham Forest wil een tribune van het stadion City Ground vernoemen naar John Robertson. De voormalige buitenspeler overleed afgelopen week op 72-jarige leeftijd. "Ik heb het bestuur geadviseerd om onze held zo te eren", zei clubeigenaar Evangelos Marinakis vlak voor het thuisduel met Manchester City.
2 uur geledenAGADIR (ANP/Belga) - Bondscoach Hugo Broos van Zuid-Afrika is boos over de onduidelijke regels van de arbitrage op de Afrika Cup. De Belg uitte zijn ongenoegen na afloop van de 1-0-nederlaag tegen Egypte in Marokko. "Voor het toernooi werd een meeting georganiseerd met de scheidsrechters. Ze legden ons de reglementen nog eens uit. Het waren wel vijftig regels, allemaal voor overtredingen en rode kaarten. Je ziet de bomen door het bos niet meer en niemand weet meer wat te doen", zei Broos.
5 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Manchester United heeft de thuiswedstrijd tegen Newcastle United met 1-0 gewonnen. Daarmee komt de ploeg voorlopig op de vijfde plaats in de Premier League, met een duel meer gespeeld dan de concurrentie.
17 uur geledenRABAT (ANP) - Marokko is er niet in geslaagd zijn tweede wedstrijd in de groepsfase van de Afrika Cup te winnen. Na winst in het openingsduel met de Comoren (2-0) kwam het gastland tegen Mali niet verder dan 1-1.
17 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Noorse aanvaller Lars Olden Larsen keert niet meer terug bij NEC. De Nijmeegse Eredivisionist heeft overeenstemming bereikt met Tromsø IL over de definitieve overgang van Olden Larsen, die deze zomer al voor een halfjaar werd gehuurd door de Noorse club. Tromsø IL heeft de optie tot koop gelicht, meldt NEC vrijdag.
20 uur geleden