Van Gaal is weer de 'echte baas' van Oranje
ZEIST (ANP) - Louis van Gaal had eigenlijk vorig jaar wel een belletje van de KNVB verwacht. Hij genoot naar eigen zeggen al van zijn pensioen maar voor het Nederlands elftal wilde hij best een uitzondering maken. De voetbalbond vond echter dat Oranje gebaat was bij een ander type coach en koos voor Frank de Boer.
De 112-voudig international werd aangesteld nadat duidelijk was geworden dat Frank Rijkaard geen interesse had en Peter Bosz niet beschikbaar was. De KNVB vroeg tijdens de zoektocht naar een opvolger voor Ronald Koeman ook de mening van de spelersgroep van Oranje. Die wilde vooral op dezelfde voet verder.
Met De Boer als bondscoach wist het Nederlands elftal de onder Koeman ingeslagen weg niet te vervolgen. De trotse finalist van de eerste editie van de Nations League plaatste zich niet voor de tweede eindronde van de nieuwe competitie van de UEFA. Het EK verliep ook teleurstellend, met een kansloze nederlaag in de achtste finales tegen Tsjechië (0-2).
Opvolger
Het Nederlands elftal heeft behoefte aan een 'echte baas', oordeelden directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma en directeur betaald voetbal Eric Gudde toen ze het profiel van de beoogde opvolger van De Boer schetsten. Haast was geboden, want Oranje speelt in september al drie belangrijke duels in de WK-kwalificatie. De KNVB wilde ook zoveel als mogelijk op veilig spelen, na alweer zes bondscoaches in zeven jaar.
Van Gaal is volgens de top van de KNVB de best beschikbare trainer om het Nederlands elftal naar het WK van eind volgend jaar in Qatar te loodsen. Hij heeft bewezen dat hij Oranje na een mislukt EK (2012) aan succes kan helpen. De dominante Van Gaal opereerde bij Ajax, FC Barcelona, Bayern München, AZ en Manchester United ook als 'een echte baas.' Hij schuwde geen harde beslissingen. Zo stuurde hij Robin van Persie weg bij United en ontnam hij Wesley Sneijder de aanvoerdersband bij Oranje. Beide spelers gingen voor Van Gaal door het vuur op het WK in Brazilië .
Derde termijn
Van Gaal nam tijdens de onderhandelingen met de KNVB de regie in handen, zoals je mag verwachten van een 'echte baas.' Hij formeerde een staf met assistenten Danny Blind en Henk Fraser en keeperstrainer Frans Hoek. Zo begint hij aan zijn derde termijn als bondscoach. Onder zijn leiding miste Oranje het WK van 2002 en eindigde het verrassend als derde op de mondiale eindronde van 2014, met een systeem met vijf verdedigers.
Tijdens het afgelopen EK toonde Van Gaal begrip voor zijn vriend De Boer, die het Nederlands elftal ook met vijf verdedigers liet voetballen. Na de Europese eindronde noemde hij de spelers van het Nederlands elftal ook "een veredeld stelletje sterren". Van Gaal is weer terug bij Oranje en staat begin september al voor drie mogelijk cruciale ontmoetingen met Noorwegen, Montenegro en Turkije in de WK-kwalificatie. Hij zal er alles aandoen om niet definitief met pensioen te gaan als bondscoach die Oranje tweemaal niet naar een WK heeft kunnen leiden.
Meer uit Voetbal
PARIJS (ANP/AFP) - Harry Kane heeft met klein verschil de Gouden Bal gewonnen. Hij kreeg slechts 28 punten meer dan Kylian Mbappé. Dat blijkt uit de gedetailleerde puntentelling die het organiserende vakblad France Football vrijdag publiceerde.
29 minuten geledenLE HAVRE (ANP) - Mika Godts heeft opnieuw gescoord voor Paris Saint-Germain. De oud-speler van Ajax deed dat vrijdag in de uitwedstrijd tegen Le Havre, die de club uit Parijs met 5-1 won.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bekerhouder AZ speelt in de tweede ronde van de KNVB-beker een uitwedstrijd tegen het Zeeuwse HSV Hoek. Dat is vrijdag door loting bepaald. Hoek staat na elf speelronden op de vijftiende plaats in de tweede divisie.
5 uur geledenALKMAAR (ANP) - AZ kan zaterdag in de uitwedstrijd tegen Ajax in de Eredivisie nog niet beschikken over Kees Smit. De 20-jarige middenvelder is nog niet hersteld van de blessure die hij ruim drie weken geleden bij Jong Oranje opliep. Smit maakt vermoedelijk donderdag tegen Juventus in de Europa League zijn rentree in de selectie van de Alkmaarders.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - FC Utrecht neemt zondag geen supporters mee naar de uitwedstrijd tegen Telstar. De club heeft dat besloten na de ongeregeldheden van donderdagavond met de eigen aanhang na het bekerduel met Kozakken Boys.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Steven Berghuis keert terug in de selectie van Ajax. Trainer Míchel Sánchez neemt hem op in zijn keurkorps voor het thuisduel van zaterdag met AZ. Berghuis stond de afgelopen zes weken aan de kant met een blessure.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Jeremiah St. Juste mist zaterdag de thuiswedstrijd van Feyenoord tegen Fortuna Sittard. De verdediger heeft een blessure aan een scheenbeen. Hij viel afgelopen zondag geblesseerd uit in het uitduel met PSV.
8 uur geleden