Van Gaal is weer de 'echte baas' van Oranje
ZEIST (ANP) - Louis van Gaal had eigenlijk vorig jaar wel een belletje van de KNVB verwacht. Hij genoot naar eigen zeggen al van zijn pensioen maar voor het Nederlands elftal wilde hij best een uitzondering maken. De voetbalbond vond echter dat Oranje gebaat was bij een ander type coach en koos voor Frank de Boer.
De 112-voudig international werd aangesteld nadat duidelijk was geworden dat Frank Rijkaard geen interesse had en Peter Bosz niet beschikbaar was. De KNVB vroeg tijdens de zoektocht naar een opvolger voor Ronald Koeman ook de mening van de spelersgroep van Oranje. Die wilde vooral op dezelfde voet verder.
Met De Boer als bondscoach wist het Nederlands elftal de onder Koeman ingeslagen weg niet te vervolgen. De trotse finalist van de eerste editie van de Nations League plaatste zich niet voor de tweede eindronde van de nieuwe competitie van de UEFA. Het EK verliep ook teleurstellend, met een kansloze nederlaag in de achtste finales tegen Tsjechië (0-2).
Opvolger
Het Nederlands elftal heeft behoefte aan een 'echte baas', oordeelden directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma en directeur betaald voetbal Eric Gudde toen ze het profiel van de beoogde opvolger van De Boer schetsten. Haast was geboden, want Oranje speelt in september al drie belangrijke duels in de WK-kwalificatie. De KNVB wilde ook zoveel als mogelijk op veilig spelen, na alweer zes bondscoaches in zeven jaar.
Van Gaal is volgens de top van de KNVB de best beschikbare trainer om het Nederlands elftal naar het WK van eind volgend jaar in Qatar te loodsen. Hij heeft bewezen dat hij Oranje na een mislukt EK (2012) aan succes kan helpen. De dominante Van Gaal opereerde bij Ajax, FC Barcelona, Bayern München, AZ en Manchester United ook als 'een echte baas.' Hij schuwde geen harde beslissingen. Zo stuurde hij Robin van Persie weg bij United en ontnam hij Wesley Sneijder de aanvoerdersband bij Oranje. Beide spelers gingen voor Van Gaal door het vuur op het WK in Brazilië .
Derde termijn
Van Gaal nam tijdens de onderhandelingen met de KNVB de regie in handen, zoals je mag verwachten van een 'echte baas.' Hij formeerde een staf met assistenten Danny Blind en Henk Fraser en keeperstrainer Frans Hoek. Zo begint hij aan zijn derde termijn als bondscoach. Onder zijn leiding miste Oranje het WK van 2002 en eindigde het verrassend als derde op de mondiale eindronde van 2014, met een systeem met vijf verdedigers.
Tijdens het afgelopen EK toonde Van Gaal begrip voor zijn vriend De Boer, die het Nederlands elftal ook met vijf verdedigers liet voetballen. Na de Europese eindronde noemde hij de spelers van het Nederlands elftal ook "een veredeld stelletje sterren". Van Gaal is weer terug bij Oranje en staat begin september al voor drie mogelijk cruciale ontmoetingen met Noorwegen, Montenegro en Turkije in de WK-kwalificatie. Hij zal er alles aandoen om niet definitief met pensioen te gaan als bondscoach die Oranje tweemaal niet naar een WK heeft kunnen leiden.
Meer uit Voetbal
WILLEMSTAD (ANP) - Fred Rutten gaat als bondscoach van de voetballers van Curaçao op dezelfde weg verder die zijn voorganger Dick Advocaat was ingeslagen. "Advocaat is een heel kundig man. Het zou heel raar zijn als ik de boel opeens heel anders zou aanpakken dan Dick", stelde Rutten vrijdag tijdens een persconferentie van de Curaçaose voetbalbond.
4 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - FC Bayern München stevent af op de landstitel in de Bundesliga. Het elftal van coach Vincent Kompany won vrijdagavond met 4-1 van Borussia Mönchengladbach. Bayern München staat 14 punten voor op nummer 2 Borussia Dortmund, dat nog wel een wedstrijd minder heeft gespeeld.
9 minuten geledenALMELO (ANP) - De Eredivisiewedstrijd tussen Heracles Almelo en FC Utrecht is geëindigd in 0-0. De thuisploeg van trainer en technisch directeur Ernest Faber, die deze week Vincent Heilmann aan zijn staf toevoegde als assistent, blijft hekkensluiter in de Eredivisie met nu 3 punten achter Telstar. Utrecht blijft achtste.
42 minuten geledenZEIST (ANP) - Arjan Veurink kan in het WK-kwalificatieduel zaterdag met Ierland in Utrecht weer beschikken over Daniëlle van de Donk. De 34-jarige middenveldster keert terug na een lange afwezigheid, waarin ze twijfelde over haar toekomst bij Oranje. Het is de tweede kwalificatiewedstrijd van Oranje in aanloop naar het WK voetbal van 2027 in Brazilië. Nederland speelde dinsdag met 2-2 gelijk in Polen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De WK-wedstrijden in Mexico zullen worden beveiligd door 100.000 politieagenten, militairen en andere beveiligers. Dat heeft de Mexicaanse overheid vrijdag bekendgemaakt. Woensdag vond er een overleg plaats tussen het Mexicaanse veiligheidskabinet en wereldvoetbalbond FIFA.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP) - Middenvelder Jesse Lingard (33) wordt ploeggenoot van Memphis Depay bij de Braziliaanse club Corinthians. De voormalig Engels international en speler van Manchester United komt transfervrij over naar de club uit São Paulo, nadat zijn contract op 1 januari was afgelopen bij FC Seoul uit Zuid-Korea. Lingard heeft een contract getekend tot en met december 2026.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Trainer Robin van Persie heeft met de spelersgroep van Feyenoord gesproken over de mentaliteit van de spelers in de wedstrijd tegen FC Twente, die afgelopen zondag met 2-0 werd verloren. Dat zei de trainer van de nummer 2 van de Eredivisie op een persconferentie in aanloop naar het uitduel met NAC Breda van zondag.
7 uur geleden