Van Gaal is weer de 'echte baas' van Oranje
ZEIST (ANP) - Louis van Gaal had eigenlijk vorig jaar wel een belletje van de KNVB verwacht. Hij genoot naar eigen zeggen al van zijn pensioen maar voor het Nederlands elftal wilde hij best een uitzondering maken. De voetbalbond vond echter dat Oranje gebaat was bij een ander type coach en koos voor Frank de Boer.
De 112-voudig international werd aangesteld nadat duidelijk was geworden dat Frank Rijkaard geen interesse had en Peter Bosz niet beschikbaar was. De KNVB vroeg tijdens de zoektocht naar een opvolger voor Ronald Koeman ook de mening van de spelersgroep van Oranje. Die wilde vooral op dezelfde voet verder.
Met De Boer als bondscoach wist het Nederlands elftal de onder Koeman ingeslagen weg niet te vervolgen. De trotse finalist van de eerste editie van de Nations League plaatste zich niet voor de tweede eindronde van de nieuwe competitie van de UEFA. Het EK verliep ook teleurstellend, met een kansloze nederlaag in de achtste finales tegen Tsjechië (0-2).
Opvolger
Het Nederlands elftal heeft behoefte aan een 'echte baas', oordeelden directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma en directeur betaald voetbal Eric Gudde toen ze het profiel van de beoogde opvolger van De Boer schetsten. Haast was geboden, want Oranje speelt in september al drie belangrijke duels in de WK-kwalificatie. De KNVB wilde ook zoveel als mogelijk op veilig spelen, na alweer zes bondscoaches in zeven jaar.
Van Gaal is volgens de top van de KNVB de best beschikbare trainer om het Nederlands elftal naar het WK van eind volgend jaar in Qatar te loodsen. Hij heeft bewezen dat hij Oranje na een mislukt EK (2012) aan succes kan helpen. De dominante Van Gaal opereerde bij Ajax, FC Barcelona, Bayern München, AZ en Manchester United ook als 'een echte baas.' Hij schuwde geen harde beslissingen. Zo stuurde hij Robin van Persie weg bij United en ontnam hij Wesley Sneijder de aanvoerdersband bij Oranje. Beide spelers gingen voor Van Gaal door het vuur op het WK in Brazilië .
Derde termijn
Van Gaal nam tijdens de onderhandelingen met de KNVB de regie in handen, zoals je mag verwachten van een 'echte baas.' Hij formeerde een staf met assistenten Danny Blind en Henk Fraser en keeperstrainer Frans Hoek. Zo begint hij aan zijn derde termijn als bondscoach. Onder zijn leiding miste Oranje het WK van 2002 en eindigde het verrassend als derde op de mondiale eindronde van 2014, met een systeem met vijf verdedigers.
Tijdens het afgelopen EK toonde Van Gaal begrip voor zijn vriend De Boer, die het Nederlands elftal ook met vijf verdedigers liet voetballen. Na de Europese eindronde noemde hij de spelers van het Nederlands elftal ook "een veredeld stelletje sterren". Van Gaal is weer terug bij Oranje en staat begin september al voor drie mogelijk cruciale ontmoetingen met Noorwegen, Montenegro en Turkije in de WK-kwalificatie. Hij zal er alles aandoen om niet definitief met pensioen te gaan als bondscoach die Oranje tweemaal niet naar een WK heeft kunnen leiden.
Meer uit Voetbal
MÜNCHEN (ANP/DPA) - Manuel Neuer keert niet terug als international. Dat heeft de onlangs 40-jarige doelman van Bayern München gezegd in aanloop naar de thuiswedstrijd tegen Real Madrid in de kwartfinale van de Champions League.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Union Berlin heeft trainer Steffen Baumgart ontslagen. De leiding van de Duitse voetbalclub nam dat besluit na de nederlaag van 3-1 bij hekkensluiter Heidenheim. Marie-Louise Eta is bij de nummer 11 van de Bundesliga aangesteld als tijdelijke opvolger.
3 uur geledenALMELO (ANP) - Mika Godts denkt niet aan een vertrek bij Ajax. "Ik wil een echte prijs winnen met deze club", zei de 20-jarige aanvaller na een eenvoudige zege op Heracles Almelo. "Er zal deze zomer wel iets gaan veranderen bij ons en ook ik zal horen wat mijn rol wordt. Maar ik hoef niet weg als je me het nu vraagt."
11 uur geledenALMELO (ANP) - Ajax heeft een eenvoudige overwinning geboekt in de strijd om de Europese tickets voor volgend seizoen. De club uit de hoofdstad werd nauwelijks iets in de weg gelegd door Heracles en zegevierde met 3-0 in Almelo. Steven Berghuis scoorde tweemaal en Mika Godts maakte de openingstreffer. Smetje op de zege was de rode kaart voor de ingevallen Takehiro Tomiyasu in de slotfase.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft in de strijd om de play-offs voor Europees voetbal punten verspeeld tegen Go Ahead Eagles. In de eigen Euroborg bleef de ploeg van trainer Dick Lukkien steken op een doelpuntloos gelijkspel: 0-0.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - PSV heeft een feestweek op een goede manier afgesloten. De Eindhovenaren wonnen zes dagen na het binnenhalen van de 27e landstitel en vier dagen na het grote kampioensfeest met 2-0 bij Sparta Rotterdam. Ricardo Pepi en Ismael Saibari maakten de doelpunten op Het Kasteel.
15 uur geledenBARCELONA (ANP) - FC Barcelona is door een zege in de derby tegen Espanyol verder uitgelopen op rivaal Real Madrid. De ploeg van coach Hansi Flick won met 4-1 van de stadgenoot. Frenkie de Jong maakte in de slotfase na ruim zes weken afwezigheid zijn rentree.
15 uur geleden