Van Gaal is weer de 'echte baas' van Oranje
ZEIST (ANP) - Louis van Gaal had eigenlijk vorig jaar wel een belletje van de KNVB verwacht. Hij genoot naar eigen zeggen al van zijn pensioen maar voor het Nederlands elftal wilde hij best een uitzondering maken. De voetbalbond vond echter dat Oranje gebaat was bij een ander type coach en koos voor Frank de Boer.
De 112-voudig international werd aangesteld nadat duidelijk was geworden dat Frank Rijkaard geen interesse had en Peter Bosz niet beschikbaar was. De KNVB vroeg tijdens de zoektocht naar een opvolger voor Ronald Koeman ook de mening van de spelersgroep van Oranje. Die wilde vooral op dezelfde voet verder.
Met De Boer als bondscoach wist het Nederlands elftal de onder Koeman ingeslagen weg niet te vervolgen. De trotse finalist van de eerste editie van de Nations League plaatste zich niet voor de tweede eindronde van de nieuwe competitie van de UEFA. Het EK verliep ook teleurstellend, met een kansloze nederlaag in de achtste finales tegen Tsjechië (0-2).
Opvolger
Het Nederlands elftal heeft behoefte aan een 'echte baas', oordeelden directeur topvoetbal Nico-Jan Hoogma en directeur betaald voetbal Eric Gudde toen ze het profiel van de beoogde opvolger van De Boer schetsten. Haast was geboden, want Oranje speelt in september al drie belangrijke duels in de WK-kwalificatie. De KNVB wilde ook zoveel als mogelijk op veilig spelen, na alweer zes bondscoaches in zeven jaar.
Van Gaal is volgens de top van de KNVB de best beschikbare trainer om het Nederlands elftal naar het WK van eind volgend jaar in Qatar te loodsen. Hij heeft bewezen dat hij Oranje na een mislukt EK (2012) aan succes kan helpen. De dominante Van Gaal opereerde bij Ajax, FC Barcelona, Bayern München, AZ en Manchester United ook als 'een echte baas.' Hij schuwde geen harde beslissingen. Zo stuurde hij Robin van Persie weg bij United en ontnam hij Wesley Sneijder de aanvoerdersband bij Oranje. Beide spelers gingen voor Van Gaal door het vuur op het WK in Brazilië .
Derde termijn
Van Gaal nam tijdens de onderhandelingen met de KNVB de regie in handen, zoals je mag verwachten van een 'echte baas.' Hij formeerde een staf met assistenten Danny Blind en Henk Fraser en keeperstrainer Frans Hoek. Zo begint hij aan zijn derde termijn als bondscoach. Onder zijn leiding miste Oranje het WK van 2002 en eindigde het verrassend als derde op de mondiale eindronde van 2014, met een systeem met vijf verdedigers.
Tijdens het afgelopen EK toonde Van Gaal begrip voor zijn vriend De Boer, die het Nederlands elftal ook met vijf verdedigers liet voetballen. Na de Europese eindronde noemde hij de spelers van het Nederlands elftal ook "een veredeld stelletje sterren". Van Gaal is weer terug bij Oranje en staat begin september al voor drie mogelijk cruciale ontmoetingen met Noorwegen, Montenegro en Turkije in de WK-kwalificatie. Hij zal er alles aandoen om niet definitief met pensioen te gaan als bondscoach die Oranje tweemaal niet naar een WK heeft kunnen leiden.
Meer uit Voetbal
LEEUWARDEN (ANP) - Het Eredivisieseizoen is vrijdagavond begonnen in het uitverkochte Kooi Stadion van SC Cambuur in Leeuwarden. Het gepromoveerde Cambuur ontvangt Excelsior in het twee jaar geleden geopende stadion.
1 uur geledenZEIST (ANP) - Het is nog onduidelijk of de kwalificatiewedstrijden van Oranje voor het WK voetbal voor vrouwen van 2027 in oktober doorgaan nu de UEFA een boycot heeft afgekondigd van FIFA-competities. Voor het elftal van bondscoach Arjan Veurink staat op 9 en 13 oktober een dubbele ontmoeting met Hongarije op het programma. Volgens de KNVB onderzoekt de UEFA de komende tijd of de duels door zullen gaan.
4 uur geledenAUCKLAND (ANP/RTR) - De Engelse voetbalster Lucy Bronze (34) steunt een jaar voor het WK voetbal in Brazilië een boycot van Europese speelsters van FIFA-competities. Daarmee schaart de speelster van Chelsea zich achter het verzet van de UEFA tegen FIFA-voorzitter Gianni Infantino. "Ik denk dat Europese speelsters zullen vasthouden aan hun overtuigingen. En aan wat het beste is voor onze sport. Als dat betekent dat we sommige competities moeten boycotten, dan moet dat gebeuren", aldus Bronze in aanloop van een oefenduel met Chelsea in Nieuw-Zeeland tegen Auckland.
6 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse voetbalbond (NFF) wil dat Gianni Infantino terugtreedt als voorzitter van wereldvoetbalbond FIFA. Dat heeft voorzitter Lise Klaveness, al jaren een van de felste critici van de FIFA-baas, gezegd na een bijeenkomst van de verschillende partijen uit het Noorse voetbal.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - PSV-trainer Peter Bosz wil nog niet over Kodai Sano praten omdat de transfer volgens hem nog niet afgehandeld is. "Het is nog niet helemaal rond. Zolang hij niet mijn speler is, praat ik niet over hem", zei Peter Bosz in aanloop naar de eerste wedstrijd van PSV zaterdag thuis tegen Fortuna Sittard.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Mark van Bommel beschouwt het als "een eer" dat hij de nieuwe bondscoach van België is. Dat heeft de oud-international van Oranje gezegd bij zijn presentatie bij de Belgische voetbalbond. "Ik ben heel erg blij dat ik hier zit. Deze uitdaging past bij mij", zei de 49-jarige Van Bommel. "Dit is een baan die iedereen wil. Ik heb er ook niet over getwijfeld."
9 uur geledenMEXICO-STAD/BUENOS AIRES (ANP/RTR) - De voetbalbonden van Argentinië en Mexico hebben hun steun voor FIFA-baas Gianni Infantino uitgesproken. De voorzitter ligt nog altijd onder vuur ondanks het intrekken van het omstreden commercialiseringsplan en de woensdag gemaakte excuses.
12 uur geleden