Van Gaal hamert op teambelang in aanloop van duel met Noren
ZEIST (ANP) - Louis van Gaal heeft alles uit de kast gehaald om de spelers van het Nederlands elftal duidelijk te maken dat niet de beste spelers maar de beste ploegen prijzen winnen. Met die boodschap stuurt hij Oranje woensdagavond het veld in voor het belangrijke uitduel met Noorwegen in de WK-kwalificatie.
Van Gaal nodigde maandagmiddag zijn 25 internationals en gehele staf direct na aankomst in het spelershotel in Zeist uit voor een groepsgesprek. "Ik sprak daar over teamwork", zei hij dinsdag op zijn afsluitende persconferentie voor het duel in Oslo. "Ik vind dat het beste team wint. Niet de verzameling individuele kwaliteiten. Die spirit heb ik proberen op te roepen door mijn visie en mijn regime te verkondigen."
Van Gaal begeleidde zijn speech met een filmpje over de revalidatie van Virgil van Dijk en Memphis Depay. Hij liet ook beelden zien van de Nederlandse estafetteploeg die zilver won op de Spelen. "Die tweede loper liep bijna een seconde harder dan dat hij individueel loopt", zei de bondscoach. "Ik weet wel dat er een vliegende start was en zo. Maar hij was ook lid van een team waarin hij geloofde."
Teambuilding
"Na de bespreking heb ik dus twee dagen om mijn spelers aan te spreken", vervolgde Van Gaal. "Om er voor te zorgen dat die teambuilding er vanzelf komt. Dat is de manier om in hun brein te komen. Daarna zijn we gaan trainen, om ook uit voeren wat we tegen de Noren willen. Ik vond het tot nu toe een genot om te zien. Ook omdat ze zelf hebben gezegd wat ze willen."
De stand in poule G van de WK-kwalificatie laat zien dat Oranje zich niet veel misstappen meer kan permitteren. De achterstand op Turkije bedraagt 1 punt. Noorwegen en Montenegro staan in punten gelijk. Alleen de groepswinnaar plaatst zich rechtstreeks voor het WK van eind volgend jaar in Qatar.
Belangrijk duel
Van Gaal herkent het belang van het duel met de Noren en wil zijn collega Stale Solbakken niet wijzer maken dan hij al is. Daarom maakt hij pas vlak voor de aftrap bekend met welke spelers hij aan aftrap verschijnt en of daar vier of vijf verdedigers bijstaan. "Maar mijn spelers weten de opstelling. Zij hebben duidelijkheid", zei hij.
De kans is groot dat Oranje met vier verdedigers start tegen de Noren. Dat heeft namelijk de voorkeur van de meeste internationals. Daarbij vergt een speelwijze met vijf verdedigers veel tijd om te oefenen. En die is er nu niet. Cody Gakpo, de man in vorm bij PSV, kan zo maar eens zijn debuut maken voor de nationale ploeg en misschien Justin Bijlow en Tyrell Malacia ook wel. "De hiërarchie van deze selectie is wel bepaald", zei de bondscoach die vasthoudt aan zijn eerste, tweede en derde aanvoerder. "Maar jonge spelers kunnen dat wel een beetje opschudden."
Meer uit Voetbal
BREDA (ANP) - NAC Breda heeft zich versterkt met de ervaren aanvaller André Ayew. De 120-voudig international van Ghana zat sinds afgelopen zomer zonder club, na zijn vertrek bij de Franse Ligue 1-club Le Havre. De 36-jarige Ayew heeft in Breda getekend tot het einde van het seizoen. NAC kan dat contract met een jaar verlengen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Streamingdienst DAZN moet het Belgische profvoetbal blijven uitzenden en betalen. Dat heeft het Brusselse arbitragehof besloten, nadat de rechtenhouder vorige maand het contract had opgezegd omdat deze er niet in slaagde de rechten door te verkopen. De organisator van de Belgische voetbalcompetitie Pro League verzette zich daartegen en heeft gelijk gekregen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Trainer Mikel Arteta ziet dat koploper Arsenal op de goede weg is voor een eerste kampioenschap in 22 jaar. "2025 was op persoonlijk en professioneel vlak geweldig. In 2026 weten we wat we willen. We zullen er elke dag keihard voor moeten werken, maar ik denk dat we op de goede weg zijn", zei de Spaanse coach na de 4-1-zege op nummer 3 Aston Villa.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal heeft de topper in de Premier League tegen Aston Villa met ruime cijfers gewonnen. De koploper uit Londen versloeg de nummer 3 met 4-1. Daarmee kwam een einde aan een lange zegereeks van Aston Villa, dat de laatste elf officiële duels won en daarmee het clubrecord van 1914 evenaarde.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - Justin Kluivert heeft in de Engelse voetbalcompetitie met Bournemouth een punt gepakt bij Chelsea. Het duel in Londen eindigde in 2-2.
15 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - De voetballers van Tunesië hebben op de Afrika Cup de achtste finales bereikt. Het elftal van trainer Sami Trabelsi speelde in Rabat de laatste groepswedstrijd met 1-1 gelijk tegen Tanzania.
17 uur geledenBARCELONA (ANP/RTR) - Espanyol verbiedt supporters van FC Barcelona zaterdag in het stadion het shirt van hun club te dragen. Dat is een van de maatregelen die de Spaanse club neemt om de derby tussen de twee clubs rustig te laten verlopen.
17 uur geleden