Van Engelshoven: vrouw heeft recht om veilig over straat te lopen
DEN HAAG (ANP) - Veilig de straat op kunnen is "een basisrecht voor iedereen". Met die woorden heeft minister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap woensdag - op de internationale dag tegen geweld tegen vrouwen - de campagne Orange the World afgetrapt.
Van Engelshoven schoof woensdag online aan bij een webinar vanuit het stadhuis in Arnhem. Volgens haar kan straatintimidatie "levens verwoesten" en moet aan mannen duidelijk gemaakt worden dat "het niet stoer is" om vrouwen bijvoorbeeld na te fluiten.
Ook burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem en minister Sigrid Kaag (Ontwikkelingssamenwerking) spraken zich in filmpjes uit tegen geweld tegen vrouwen. Kaag benadrukte dat door de coronacrisis het geweld is toegenomen en zei dat internationaal moet worden samengewerkt om het probleem aan te pakken. Marcouch gaf aan dat het onderwerp nog te vaak onbespreekbaar blijft. "We moeten helpen de stilte te doorbreken", zei hij.
Melden van geweld
De campagne Orange the World is bedoeld om geweld tegen vrouwen aan te kaarten. Het gaat niet alleen om straatintimidatie of geweld achter de voordeur, maar bijvoorbeeld ook om seksuele intimidatie op het werk en om wangedrag op het internet.
Thema van dit jaar is in Nederland het melden van geweld. De organisatie van Orange the World heeft woensdag een onlinepetitie gelanceerd, waarin de regering wordt opgeroepen om melden van geweld makkelijker en toegankelijker te maken. Die was om 19.00 uur zo'n 3200 keer getekend.
In veel gemeenten zijn gebouwen tot en met 10 december - de internationale dag van de mensenrechten - oranje gekleurd om aandacht te vragen voor de campagne. Zo is onder andere het Stadhuis van Utrecht, de Erasmusbrug in Rotterdam, het filmmuseum Eye in Amsterdam en diverse kerken, gemeentehuizen, bruggen en molens verlicht met de kleur oranje, die symbool staat voor een zonnige toekomst.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een deel van de provincie Utrecht kunnen burgers en bedrijven vanaf juli geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. Aanvragen komen dan op een wachtlijst te staan, tot er weer ruimte is op het stroomnet. Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat van Klimaat en Groene Groei bekendgemaakt na een overleg met betrokken netbeheerders en provincies. Wanneer er wel weer nieuwe aansluitingen mogelijk zijn, is nog niet te zeggen.
5 uur geledenEPE (ANP) - Het lukt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers niet om mensen die het heeft ondergebracht in een hotel in Epe over andere locaties te verspreiden en moet vanaf woensdag aan de gemeente dwangsommen gaan betalen. Het COA zegt dat tot het laatste moment is gewerkt om de noodlocatie in het Fletcher Hotel te sluiten, maar dat het "helaas niet gelukt" is om de mensen elders in het land op te vangen.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - In Roemenië zijn de kunstschatten die vorig jaar waren gestolen in Nederland getoond aan de pers. Het ging dinsdagavond nog om een besloten presentatie. De historische objecten worden de komende anderhalve week aan het publiek getoond in het Nationaal Historisch Museum.
5 uur geledenOTTERLO (ANP) - In het Gelderse Otterlo heeft op dinsdag een grote natuurbrand gewoed, meldt de gemeente. Die brand was op de heide bij de Planken Wambuisweg tussen Ede en Otterlo. Een woordvoerder van de veiligheidsregio zegt rond 17.00 uur dat de brand uit is.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pluimvee van hobbyhouders en commerciële bedrijven mag weer naar buiten, behalve in de Gelderse Vallei. Dat heeft staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) bekendgemaakt. In de Gelderse Vallei zijn veel pluimveebedrijven gevestigd. Het risico op verspreiding van vogelgriep is daar hoger dan in de rest van Nederland. Daarom blijft daar de ophok- en afschermplicht wel gelden.
8 uur geleden