
Van Dissel: sneltest veelbelovend, maar lost niet alles op
DEN HAAG (ANP) - Testen die razendsnel aanwezigheid van het coronavirus kunnen opsporen zijn "erg veelbelovend", maar niet een "alles oplossend middel", waarschuwt RIVM-chef Jaap van Dissel woensdag in de Tweede Kamer. De effectiviteit van de test hangt sterk af van de situatie waarin wordt getest, benadrukt hij.
Het RIVM was al positief over eerdere onderzoeken naar de sneltests. Deze 'antigeentests' kunnen binnen een kwartier viruseiwitten aantonen. Nu wordt vooral gebruik gemaakt van PCR-tests, die het genetisch materiaal (DNA) van het coronavirus kunnen opsporen. Maar het wachten op de uitslag van deze tests duurt lang en door problemen met de capaciteit is er vaak ook nog een lange wachttijd, voordat iemand een afspraak kan maken.
Vooral in de teststraat, waar mensen met milde klachten komen, kan de sneltest een uitkomst zijn. Maar "je ziet dat de gevoeligheid van die antigeen test, beduidend lager is dan de PCR-test", aldus Van Dissel.
Nadeel
Er zal altijd een groep mensen zijn die met de sneltest negatief testen, maar eigenlijk wel het coronavirus hebben. Dat is het nadeel van de sneltest, maar negatief geteste mensen zou je dan alsnog met een PCR-test kunnen testen, suggereert Van Dissel. Positief geteste mensen hoeven dan niet op een PCR-test te wachten. De 'negatieve pool' kan dan nog wel een PCR-test ondergaan, die vaak nauwkeuriger is.
Op die manier kan je zuiniger met je testcapaciteit omgaan, aldus de RIVM-directeur. Maar, benadrukt hij, "PCR blijft belangrijk."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Ideële Reclame (SIRE) start een campagne rond de negatieve vooroordelen over vijftigplussers. Want de vooroordelen kunnen bij 'ouderen' leiden tot een slechtere gezondheid en zelfs een korter leven. Maar ze kunnen zelf ook wat doen, zo luidt de boodschap.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Prinses Amalia gaat na het afronden van haar bachelor Politics, Psychology, Law and Economics (PPLE) aan de Universiteit van Amsterdam starten met een bachelor Nederlands Recht, eveneens aan de UvA. Daarnaast gaat ze de komende twee studiejaren een werkstudentprogramma van Defensie volgen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) mag een deel van het tweestatusstelsel voor asielzoekers later invoeren. Dat schrijft minister Mona Keijzer voor Asiel en Migratie (BBB) in een brief aan de Tweede Kamer. Ze komt hiermee met name het CDA tegemoet, dat kritiek had op het moment waarop de wet in werking zou treden. Of de wet wordt aangenomen, is nog onzeker.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en hun drie dochters hebben maandag aan het begin van de avond voor de pers geposeerd in de tuin van Paleis Huis ten Bosch. De familie koos voornamelijk voor schaduwrijke plekken onder de bomen. Ook hondje Mambo was weer bij.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De ontploffing in een elektriciteitskast in een NS-trein bij Castricum werd veroorzaakt door een defect "specifiek type condensator in de installatie van de trein", meldt de NS. Volgens de spoorvervoerder is het voor het eerst dat zoiets is gebeurd en is de kans op herhaling klein. Wel voert de NS bij alle treinen met hetzelfde type condensator uit voorzorg extra inspecties uit. Om hoeveel treinen het gaat, wordt nog geïnventariseerd, aldus een woordvoerder.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagmiddag een 44-jarige man uit Harderwijk aangehouden die ervan wordt verdacht een vrouw te hebben ontvoerd uit een winkel in Amsterdam. De vrouw is in goede gezondheid aangetroffen, meldt de politie. Waar de man is aangehouden, kan een woordvoerder niet zeggen. Ook is niet bekend waar de vrouw is gevonden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zonder aanpassingen zal de postdienst in de toekomst "structureel verlieslatend" zijn. Versobering van de dienst is onvermijdelijk om deze betaalbaar te houden, meldt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek.
12 uur geleden