Van Dissel: sneltest veelbelovend, maar lost niet alles op
DEN HAAG (ANP) - Testen die razendsnel aanwezigheid van het coronavirus kunnen opsporen zijn "erg veelbelovend", maar niet een "alles oplossend middel", waarschuwt RIVM-chef Jaap van Dissel woensdag in de Tweede Kamer. De effectiviteit van de test hangt sterk af van de situatie waarin wordt getest, benadrukt hij.
Het RIVM was al positief over eerdere onderzoeken naar de sneltests. Deze 'antigeentests' kunnen binnen een kwartier viruseiwitten aantonen. Nu wordt vooral gebruik gemaakt van PCR-tests, die het genetisch materiaal (DNA) van het coronavirus kunnen opsporen. Maar het wachten op de uitslag van deze tests duurt lang en door problemen met de capaciteit is er vaak ook nog een lange wachttijd, voordat iemand een afspraak kan maken.
Vooral in de teststraat, waar mensen met milde klachten komen, kan de sneltest een uitkomst zijn. Maar "je ziet dat de gevoeligheid van die antigeen test, beduidend lager is dan de PCR-test", aldus Van Dissel.
Nadeel
Er zal altijd een groep mensen zijn die met de sneltest negatief testen, maar eigenlijk wel het coronavirus hebben. Dat is het nadeel van de sneltest, maar negatief geteste mensen zou je dan alsnog met een PCR-test kunnen testen, suggereert Van Dissel. Positief geteste mensen hoeven dan niet op een PCR-test te wachten. De 'negatieve pool' kan dan nog wel een PCR-test ondergaan, die vaak nauwkeuriger is.
Op die manier kan je zuiniger met je testcapaciteit omgaan, aldus de RIVM-directeur. Maar, benadrukt hij, "PCR blijft belangrijk."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiƫnten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
5 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
5 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
5 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
8 uur geleden