Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Dissel: sneltest veelbelovend, maar lost niet alles op

Van Dissel: sneltest veelbelovend, maar lost niet alles op

DEN HAAG (ANP) - Testen die razendsnel aanwezigheid van het coronavirus kunnen opsporen zijn "erg veelbelovend", maar niet een "alles oplossend middel", waarschuwt RIVM-chef Jaap van Dissel woensdag in de Tweede Kamer. De effectiviteit van de test hangt sterk af van de situatie waarin wordt getest, benadrukt hij.

Het RIVM was al positief over eerdere onderzoeken naar de sneltests. Deze 'antigeentests' kunnen binnen een kwartier viruseiwitten aantonen. Nu wordt vooral gebruik gemaakt van PCR-tests, die het genetisch materiaal (DNA) van het coronavirus kunnen opsporen. Maar het wachten op de uitslag van deze tests duurt lang en door problemen met de capaciteit is er vaak ook nog een lange wachttijd, voordat iemand een afspraak kan maken.

Vooral in de teststraat, waar mensen met milde klachten komen, kan de sneltest een uitkomst zijn. Maar "je ziet dat de gevoeligheid van die antigeen test, beduidend lager is dan de PCR-test", aldus Van Dissel.

Nadeel

Er zal altijd een groep mensen zijn die met de sneltest negatief testen, maar eigenlijk wel het coronavirus hebben. Dat is het nadeel van de sneltest, maar negatief geteste mensen zou je dan alsnog met een PCR-test kunnen testen, suggereert Van Dissel. Positief geteste mensen hoeven dan niet op een PCR-test te wachten. De 'negatieve pool' kan dan nog wel een PCR-test ondergaan, die vaak nauwkeuriger is.

Op die manier kan je zuiniger met je testcapaciteit omgaan, aldus de RIVM-directeur. Maar, benadrukt hij, "PCR blijft belangrijk."

Meer uit Binnenland

Politie: weer meer en heftiger geweld tegen agenten vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.

31 minuten geleden
Natuurbrand in Kessel onder controle, aldus veiligheidsregio

KESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.

3 uur geleden
Hulp bij natuurbranden komt uit Duitsland en Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.

6 uur geleden
Geen bijzonderheden gemeld bij herverkiezingen Gorinchem

GORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.

6 uur geleden
Natuurmonumenten maakt zich 'ernstig zorgen' om natuur na branden

AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.

7 uur geleden
Heidebrand Oirschot breidt zich niet meer uit

OIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.

7 uur geleden
Toestand burgemeester Roosendaal licht verbeterd, lang herstel

ROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.

7 uur geleden