
Van Dissel: sneltest veelbelovend, maar lost niet alles op
DEN HAAG (ANP) - Testen die razendsnel aanwezigheid van het coronavirus kunnen opsporen zijn "erg veelbelovend", maar niet een "alles oplossend middel", waarschuwt RIVM-chef Jaap van Dissel woensdag in de Tweede Kamer. De effectiviteit van de test hangt sterk af van de situatie waarin wordt getest, benadrukt hij.
Het RIVM was al positief over eerdere onderzoeken naar de sneltests. Deze 'antigeentests' kunnen binnen een kwartier viruseiwitten aantonen. Nu wordt vooral gebruik gemaakt van PCR-tests, die het genetisch materiaal (DNA) van het coronavirus kunnen opsporen. Maar het wachten op de uitslag van deze tests duurt lang en door problemen met de capaciteit is er vaak ook nog een lange wachttijd, voordat iemand een afspraak kan maken.
Vooral in de teststraat, waar mensen met milde klachten komen, kan de sneltest een uitkomst zijn. Maar "je ziet dat de gevoeligheid van die antigeen test, beduidend lager is dan de PCR-test", aldus Van Dissel.
Nadeel
Er zal altijd een groep mensen zijn die met de sneltest negatief testen, maar eigenlijk wel het coronavirus hebben. Dat is het nadeel van de sneltest, maar negatief geteste mensen zou je dan alsnog met een PCR-test kunnen testen, suggereert Van Dissel. Positief geteste mensen hoeven dan niet op een PCR-test te wachten. De 'negatieve pool' kan dan nog wel een PCR-test ondergaan, die vaak nauwkeuriger is.
Op die manier kan je zuiniger met je testcapaciteit omgaan, aldus de RIVM-directeur. Maar, benadrukt hij, "PCR blijft belangrijk."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - NSC-minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) is ondanks aanpassingen nog steeds tegen het pensioenplan van zijn eigen partij. Kamerlid Agnes Joseph (NSC) wil de wet aanpassen, zodat deelnemers inspraak krijgen of ze wel of niet overgaan naar het nieuwe stelsel.
3 minuten geledenBASEL (ANP) - Claude heeft na het behalen van de finale op het Eurovisie Songfestival weinig slaap gehad. Tot diep in de nacht was hij nog bezig met zijn optreden. "Ik ging het om vier uur 's nachts nog terugkijken", lachte hij een dag na het bereiken van de finale.
11 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het deze week te openen migratiemuseum Fenix in Rotterdam heeft grote ambities als het aan directeur Anne Kremers ligt. "We vinden het belangrijk dat mensen van over de hele wereld hiervoor naar Rotterdam komen."
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag de rechtbank Amsterdam gevraagd omroep PowNed vrijuit te laten in de strafzaak rond heimelijke opnames van voormalig burgemeester van Maastricht Onno Hoes. Volgens het OM heeft PowNed "een bijdrage geleverd aan het maatschappelijk debat" en "een misstand aan de kaak gesteld".
18 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van acht maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen een 37-jarige vrachtwagenchauffeur voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval langs de A27 bij Almere. De chauffeur reed op 1 maart vorig jaar een 31-jarige man uit Lelystad aan die op de vluchtstrook stond te wachten na een eerder ongeluk.
19 minuten geledenANTALYA/BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten maken bezwaar tegen de komst van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky naar de NAVO-top in Den Haag in juni, zeggen NAVO-bronnen. De vorige NAVO-toppen was Zelensky nog eregast, maar de regering van president Donald Trump zou daar weinig voor voelen.
21 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Op de Bernhardkazerne in Amersfoort is woensdag het contract getekend voor de aanschaf van 46 nieuwe gevechtstanks voor de Nederlandse landmacht. Staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie, BBB) vindt het een "voorbeeldproject" hoe de verwerving van militair materieel in Europa moet gaan.
1 uur geleden