Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van Dissel: omikron nu 10 tot 15 procent van de besmettingen

Van Dissel: omikron nu 10 tot 15 procent van de besmettingen

DEN HAAG (ANP) - De omikronvariant van het coronavirus maakt nu 10 tot 15 procent van de besmettingen uit in Nederland. Dat zei Jaap van Dissel van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in de Tweede Kamer.

In Amsterdam veroorzaakt de variant al een iets groter aandeel van de besmettingen, aldus Van Dissel. De voorspelling is dat omikron voor januari dominant is. De deltavariant wordt dan verdrongen. Van Dissel benadrukt dat nog steeds onzeker is of omikron even ziekmakend is als de deltavariant.

Op basis van informatie uit het buitenland valt volgens Van Dissel op dat het aantal ziekenhuisopnames na besmetting met de omikronvariant weliswaar laag is, maar dat de mensen die de variant opliepen ook relatief jong waren. Dat kan het beeld dus vertekenen.

Denemarken

Zo werd in Denemarken afgelopen tijd 1,4 procent van de mensen met een andere variant dan omikron in het ziekenhuis opgenomen en dat getal is ongeveer gelijk aan dat in Nederland. Van de mensen die omikron opliepen werd 0,5 procent opgenomen in het ziekenhuis. Maar de Denen die afgelopen tijd omikron kregen, waren volgens Van Dissel vooral tussen de 20 en de 30 jaar, "en daar verwacht je eigenlijk helemaal geen ziekenhuisopnames van." In Denemarken heeft de omikronvariant zich volgens Van Dissel wijd verspreid door onder meer een feest met een dj uit Zuid-Afrika.

Hetzelfde geldt ongeveer voor gegevens uit het Verenigd Koninkrijk. Daar krijgen momenteel vooral mensen tussen de 20 en 40 jaar de omikronvariant. Zij zijn vanwege hun leeftijd van nature beter beschermd tegen ziekenhuisopname. "Dus als u nu hoort: in Engeland zien we nog niet veel ziekenhuisopnames, dan moet u dat wel zien in het licht van dat we dat ook helemaal niet zouden verwachten. Omdat de groep die het krijgt domweg de jongere groep is."

Voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg Ernst Kuipers meldde in de Tweede Kamer dat de huidige lockdown ongeveer tien tot twaalf dagen extra tijd geeft om zoveel mogelijk mensen een boosterprik te geven. Dat moet dan ook voor een demping van de golf aan ziekenhuisopnames zorgen.

Meer uit Gezond

VS willen meer informatie van Rusland na zorgen over pest

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben Rusland aangespoord meer informatie te delen na de onrust over de dood van een laboratoriummedewerkster. Zij werkte in een instituut waar besmettelijke ziektes werden bestudeerd en over haar doodsoorzaak bestaat onduidelijkheid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zei in IJsland dat zijn land alle ontwikkelingen nauwlettend volgt.

20 uur geleden
België wil 'alcoholpoort' invoeren bij evenementen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De federale regering van België gaat een pilot uitvoeren met een 'alcoholpoort' bij een openbare parkeerplaats. Als dat proefproject slaagt, wil ze die alcoholpoorten invoeren bij een aantal openbare parkeerplaatsen en bij openbare evenementen. Doel is te voorkomen dat bestuurders met te veel alcohol de weg opgaan.

20 uur geleden
Hermans vraagt Europese Commissie tabaksmarkt te 'bevriezen'

DEN HAAG (ANP) - Voorkom dat nieuwe producten met nicotine of stoffen die daarop lijken op de Europese markt komen. Die oproep voor een 'market freeze' doet minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) samen met zeven andere EU-lidstaten aan de Europese Commissie. "Zo voorkomen we dat jongeren verslaafd raken aan de vapes van de toekomst", schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.

23 uur geleden
Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

4 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

5 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

5 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

1 week geleden