Van der Wal ziet meer EU-landen met zorgen over natuurherstelplan
BRUSSEL (ANP) - Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) ziet bij andere, vooral kleine en dichtbevolkte, EU-landen dezelfde soort zorgen over de natuurherstelplannen van de Europese Commissie als Nederland heeft. "Nederland onderschrijft de Europese ambities", zei ze in Brussel bij een vergadering met haar EU-collega's. "Maar we willen wel een beroep doen op meer flexibiliteit voor de lidstaten." Daar hebben volgens haar meer landen behoefte aan.
"Het is superbelangrijk dat we de natuur herstellen en beschermen. Alleen de manier waarop, de hoe, daar willen we echt meer flexibiliteit", aldus de VVD-bewindsvrouw. "Voor Nederland heb ik specifieke zorgen en die heb ik ook geuit, als het gaat om het verslechteringsverbod buiten de Natura 2000-gebieden."
De commissie stelde in juni een groot aantal maatregelen voor om de natuur gezond te maken en de achteruitgang van de biodiversiteit te keren. Zo moet de afname van populaties van bestuivers als bijen en vogels in 2030 zijn gekeerd. Het doel is om 80 procent van alle leefgebieden, van moerassen tot bossen en de zeebodem, die in slechte staat verkeren te herstellen. Bestaande maatregelen als verwildering, herbebossing en het aanpakken van vervuiling moeten op grote schaal worden uitgebreid. Maatregelen om CO2 te verwijderen en op te slaan hebben prioriteit. Niet alleen binnen de Natura 2000-gebieden maar ook in natuurgebieden daarbuiten gaat een verbod op verslechtering van de natuur gelden, als het aan de commissie ligt.
Klein land
Van der Wal: "Wij zijn een heel klein land. We moeten functies combineren per vierkante meter, en als je per vierkante meter in Nederland een verslechteringsverbod zou hebben, betekent het dat je ook echt iedere vierkante meter in beeld zou moeten hebben en zolang je dat niet hebt zou je er ook geen vergunning kunnen verlenen."
Er mag tot 2030 netto ook geen groen in de stedelijke gebieden verloren gaan en tot 2050 moet er 5 procent meer groen bijkomen. Die ambities voor het vergroenen van de binnensteden onderschrijft Van der Wal ook. "Alleen, als ze dat hier in Brussel gaan bepalen, we hebben ook nog lokale democratie die er over moet gaan."
Ieder land gaat een nationaal plan maken "en daar houden we elkaar ook aan", aldus Van der Wal. De EU-lidstaten zullen nog wel tot de zomer verder moeten overleggen om op één lijn te komen en de onderhandelingen met het Europees Parlement over definitieve wetgeving kunnen beginnen, verwacht Van der Wal.
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
14 uur geleden