Van der Wal wil geen boer verplicht uitkopen
AMSTERDAM (ANP) - Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) wil geen enkele boer verplicht uitkopen, zei ze in het tv-programma WNL op Zondag. Ze gelooft niet in verplicht onteigenen of in het intrekken van vergunningen. "Ik zal het niet inzetten." Het verplicht uitkopen van boeren ligt politiek uiterst gevoelig.
Met haar uitspraak lijkt de demissionair VVD-minister een draai te maken. In de kabinetsplannen om de stikstofuitstoot in onder meer de landbouw fors terug te dringen, werd verplichte onteigening als een, weliswaar laatste, redmiddel gezien. De stikstofplannen leidden tot grimmige boerenprotesten.
In een Kamerdebat in februari zei Van der Wal als eerste stap in te zetten op vrijwillige uitkoop en pas daarna op het "dwingende instrumentarium". Ze ziet meer in normeren en beprijzen, zei ze ook bij WNL op Zondag. "Dat je betaalt voor wat je uitstoot. Dat is voor mij het alternatief voor het verplichtend instrumentarium."
De minister zei zondag dat ze boeren niet verplicht wil uitkopen "omdat het best moeilijk is om de relatie aan te tonen tussen degene die uitstoot en waar het neerslaat in de natuur. En omdat ik het ook vanuit menselijk oogpunt niet wenselijk vind."
'Stok achter de deur'
Toch wil ze de mogelijkheid niet uitsluiten.
"Maar je hebt wel iets nodig. Een soort stok achter de deur." Daarom kijkt ze naar een "heel ander instrument. Dat is normeren en beprijzen." Als partijen buiten de overheid rechtszaken aanspannen en de overheid die verliest, "word je als overheid verplicht een vergunning in te trekken", zei Van der Wal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
18 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
3 dagen geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
3 dagen geleden