Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Wal schuwt dwang niet, 'maar eerst samenwerken'

Van der Wal schuwt dwang niet, 'maar eerst samenwerken'

DEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Christianne van der Wal deinst er niet voor terug uiteindelijk dwingende maatregelen te nemen tegen de stikstofuitstoot, maar benadrukt eerst te willen samenwerken. Donderdag was het al dan niet dwingen van boeren om te stoppen een belangrijk thema tijdens een debat.

Het knetterde vooral in de coalitie, mede door een interview dat D66-Kamerlid Tjeerd de Groot gaf in Trouw. Daarin zei hij dat niet per januari, maar al per november dwang mogelijk moet zijn voor de zogeheten piekbelasters. CDA'er Derk Boswijk verweet De Groot te polariseren en boeren "continu met oneliners" te bestoken. VVD-Kamerlid Thom van Campen vermoedde dat De Groot de zaak op scherp zet vanwege de aanstaande Provinciale Statenverkiezingen van maart en vond dat "de grijsgedraaide D66-plaat sleets aan het worden is". Pieter Grinwis (ChristenUnie) sloot zich hier bij aan.

VVD en CDA kregen op hun beurt kritiek vanuit de Kamer dat provinciale fracties van die partijen in hun verkiezingscampagnes zeggen niet mee te willen werken aan de stikstofaanpak en gedwongen uitkoop uitsluiten. Volgens de NOS blijkt uit het Kieskompas dat vijf VVD-fracties en acht CDA-afdelingen dat standpunt innemen. Andere partijen vermoeden een campagnestunt, die na de verkiezingen niet wordt waargemaakt.

In gesprek blijven

Stikstof is een van de belangrijkste thema's voor de verkiezingen in maart. De provincies spelen een grote rol in het dossier, aangezien zij samen met boeren invulling moeten geven aan de regels. Zelf wil Van der Wal vooral in gesprek blijven met "de partners" in de gemeenten en provincies. "En dan niet als een juf met opgeven vingertje, maar vooral vragen waar zij tegenaan lopen, waar zij hulp nodig hebben en wat de dilemma's zijn."

In april kunnen boeren duidelijkheid krijgen van welke regelingen zij gebruik kunnen maken. Dan gaat het bijvoorbeeld om het gebruik van innovaties waardoor er minder stikstof de lucht in gaat, om verplaatsen van het bedrijf of om vrijwillige uitkoop. Boeren kunnen online hun gegevens invullen, waarna "een menukaart" van regelingen wordt gepresenteerd. Dan kunnen ze kiezen of ze zich bijvoorbeeld willen laten uitkopen. De minister wil eerst zoveel mogelijk inzetten op vrijwillige maatregelen. "We gaan niet gelijk een kies trekken, maar willen eerst gaatjes vullen. Daar willen we eerst alles aan doen."

Van der Wal waarschuwt wel dat de regelingen dan bekend zijn, maar nog niet allemaal geopend. Ook moet Brussel eerst groen licht geven. Als dit later wordt dan april, dan overweegt Van der Wal boeren meer de tijd te geven voordat dwingende maatregelen in beeld komen. Vooralsnog wil het kabinet vanaf januari bedrijven dwingen te stoppen. De VVD had haar hier om gevraagd.

Meer uit Politiek

Klaver kort in Rotterdam, waar GL-PvdA Leefbaar wil verslaan

ROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver was dinsdagochtend kort in Rotterdam, waar zijn partij in peilingen dicht achter Leefbaar Rotterdam lijkt te staan. "Het is nek aan nek", zei Klaver tegen het ANP. "Voor het eerst in een hele lange tijd kan een progressieve partij hier weer de grootste worden."

51 minuten geleden
Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

18 uur geleden
Van Veldhoven: EU kijkt naar voor- en nadelen prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."

18 uur geleden
Jetten heeft geen concreet voorstel voor missie Hormuz gezien

BERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.

18 uur geleden
Berendsen: geen militaire missie in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

18 uur geleden
Letschert spreekt met studentenrabbijn over veiligheidszorgen

LEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.

19 uur geleden
Zorgen bij Heerma over toenemende intimidatie in lokale politiek

LEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."

19 uur geleden