Van der Wal: blijf gewoon aan de slag met stikstofbeleid
DEN HAAG (ANP) - Natuur - en stikstofminister Christianne van der Wal zegt zich weinig aan te trekken van het gedoe rond de stikstofdoelen in het coalitieakkoord. "Hier staat een minister die gewoon aan de slag is en blijft", zei zij donderdag voorafgaand aan de ministerraad. "Ik ben nu bezig met 2025". In dat jaar is het eerste meetmoment voor de stikstofaanpak van het kabinet.
In het coalitieakkoord is afgesproken dat het uiteindelijke doel voor vermindering van de stikstofuitstoot in 2030 moet zijn gehaald. Het CDA liet vorige week weten met dat jaartal niet meer te kunnen leven en op dat punt het coalitieakkoord te willen openbreken. Maar dan moet eerst duidelijk zijn welke kant het opgaat in de nieuwe provinciebesturen, die nu worden gevormd.
Over dit onderwerp debatteerde de top van het kabinet woensdag urenlang met een getergde oppositie in de Tweede Kamer, die duidelijkheid eiste over hoe het nu verder moet. Aan het einde van dat debat, waarbij Van der Wal noch haar landbouwcollega Piet Adema aanwezig was, zegde vrijwel de gehele oppositie het vertrouwen in het kabinet op.
Plannen provincies
Van der Wal reageert een dag later ontspannen op de felle discussies in de Kamer. "Een jaartal is geen doel op zich", zegt zij. "Waar het om gaat is dat we de natuur moeten herstellen om weer vergunningen te kunnen verlenen". Daarbij is het wachten nu op plannen waar de provincies mee gaan komen. Die moeten gewoon 2030 als richtpunt nemen, zegt de VVD-minister. "Het coalitieakkoord staat."
Wel erkent ook zij dat 2030 door het zwaarwegende advies van Johan Remkes, die vorig jaar werd ingevlogen om de ontstane onrust in de landbouwsector te helpen bezweren, een minder harde deadline is geworden. In sommige gebieden is "geen tijd te verliezen", maar er zijn ook plekken waar de stikstofaanpak best wat langer mag duren, "als je de dalende lijn maar te pakken hebt".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
3 dagen geleden