Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Veen verlaat Oranje onder 19 als Europees kampioen

Van der Veen verlaat Oranje onder 19 als Europees kampioen

BOEKAREST (ANP) - Peter van der Veen (52) werkte de afgelopen twee jaar naar één doel toe: de Europese titel met Oranje onder 19. Het is gelukt. De 52-jarige bondscoach vertrekt na de 1-0-zege in de finale tegen Spanje met opgeheven hoofd bij de KNVB. Hij begint deze zomer als assistent bij het Duitse VfL Wolfsburg aan een nieuwe uitdaging.

Oranje onder 19 plaatste zich onder Van der Veen voor het eerst sinds 2017 voor het EK. Op weg naar de finale in Boekarest rekende Nederland af met Duitsland (3-0), Noorwegen (2-0), Engeland (4-2) en Roemenië (3-1). Van der Veen begon met dezelfde elf spelers aan de eindstrijd tegen Spanje met wie Oranje onder 19 tegen de Roemenen aantrad.

Het elftal van Van der Veen kende met voetballers als Kees Smit (AZ), Givairo Read (Feyenoord), Don-Angelo Konadu (Ajax) en Tygo Land (PSV) veel meer spelers dan Spanje met ervaring op het hoogste niveau. Bij La Roja onder 19 was Jon Martín met dertien duels voor Real Sociedad de speler met de meeste ervaring in La Liga.

Initiatief

Nederland nam vanaf het begin het initiatief. Zoals Van der Veen had aangekondigd ging Oranje onder 19 uit van de eigen kracht. Met de 19-jarige Kees Smit als de spil van de ploeg op het middenveld ging de ploeg op zoek naar de openingstreffer. Ondanks het goede begin wist Oranje weinig echte kansen af te dwingen. Het stugge Spanje groeide aan het einde van de eerste helft steeds beter in de wedstrijd, maar de negenvoudig Europees kampioen kwam evenmin tot scoren.

Het Spanje van bondscoach Paco Gallardo (45) was vlak na rust twee keer dicht bij een doelpunt, maar schoten van Antoñito Cordero en Dani Muñoz eindigden tegen de paal en de lat. Oranje onder 19 kwam in de 62e minuut gelukkig op 1-0 nadat de Spaanse doelman Raúl Jiménez een voorzet van Read in eigen doel werkte. Nederland ontsnapte in de slotfase, toen de scheidsrechter geen strafschop aan Spanje gaf na een tackle van Smit.

Hoogtepunt

Van der Veen beleefde als speler van Dordrecht '90 een bescheiden carrière in het betaald voetbal. Als trainer had hij bij Sparta en Ajax verschillende jeugdteams onder zijn hoede. Van 2016 tot 2020 was Van der Veen voor het eerst een periode werkzaam bij de KNVB. De geboren Rotterdammer won in 2019 met Oranje onder 17 het EK in Ierland. Van der Veen keerde na avonturen bij SK Lommel, Hull City en Troyes in 2023 terug naar de voetbalbond, waar hij aanvankelijk de onder 18 trainde.

Van der Veen vertrekt op zijn hoogtepunt bij de KNVB nu hij de Europese titel met Oranje onder 19 heeft veroverd.

Meer uit Voetbal

Herstelde Miedema houdt 'best goed gevoel' over aan uitzwaaiduel

LEEUWARDEN (ANP) - Vivianne Miedema houdt een "best wel goed gevoel" over aan de uitzwaaiwedstrijd voor het EK tegen Finland (2-1). De topscorer aller tijden van Oranje speelde na een blessure haar eerste wedstrijd sinds begin april en maakte haar 98e en 99e interlandtreffer. "Ik heb keihard gewerkt om hier überhaupt te staan en het is fijn dat ik mijn doelpuntjes meepak", zei de 28-jarige spits bij ESPN.

4 uur geleden
Captain Read is trots op Europees kampioen Oranje onder 19

BOEKAREST (ANP) - Aanvoerder Givairo Read van Oranje onder 19 is "heel trots" op zijn team. Dat zei de verdediger van Feyenoord na de met 1-0 gewonnen EK-finale in Boekarest tegen Spanje. Read gaf in de 62e minuut een voorzet die door de Spaanse doelman Raúl Jiménez in eigen doel werd gewerkt. Oranje onder 19 werd voor het eerst Europees kampioen.

4 uur geleden
Smit beste speler en topscorer van EK onder 19

BOEKAREST (ANP) - Kees Smit is in Boekarest uitgeroepen tot beste speler van het EK onder 19 in Roemenië. De middenvelder van AZ werd met vier doelpunten samen met de Spanjaard Pablo García ook topscorer van het toernooi. Smit kwam in de met 1-0 gewonnen finale tegen Spanje niet tot scoren.

4 uur geleden
Voetbalsters overtuigen één helft in uitzwaaiwedstrijd voor EK

LEEUWARDEN (ANP) - De voetbalsters van het Nederlands elftal kunnen met een goed gevoel afreizen naar het EK in Zwitserland. De ploeg van bondscoach Andries Jonker won het uitzwaaiduel met Finland in Leeuwarden met 2-1. De in de basis teruggekeerde Vivianne Miedema maakte in de eerste helft beide treffers van Oranje na fouten in de Finse verdediging.

5 uur geleden
Oranje onder 19 wint EK na minimale zege op Spanje

BOEKAREST (ANP) - Oranje onder 19 is in Boekarest voor het eerst Europees kampioen geworden. Het elftal van bondscoach Peter van der Veen versloeg titelverdediger Spanje in de finale met 1-0. Het enige doelpunt van de eindstrijd komt op naam van de Spaanse doelman Raul Jiménez, die een voorzet van Givairo Read in eigen doel werkte.

5 uur geleden
Oranjevrouwen kloppen Finland in uitzwaaiduel voor EK

LEEUWARDEN (ANP) - De voetbalsters van Oranje hebben het uitzwaaiduel met Finland met 2-1 gewonnen. De in de basis teruggekeerde Vivianne Miedema blonk uit in Leeuwarden en maakte haar 98e en 99e interlanddoelpunt. Aan beide treffers ging een fout in de Finse verdediging vooraf.

5 uur geleden
Jonker kiest opnieuw voor verdedigsters Janssen en Buurman

LEEUWARDEN (ANP) - Bondscoach Andries Jonker kiest ook in het uitzwaaiduel met Finland voor Dominique Janssen en Veerle Buurman als centrale verdedigsters. Het betekent dat aanvoerster Sherida Spitse en Caitlin Dijkstra op de bank zitten als het duel om 20.00 uur begint in Leeuwarden.

8 uur geleden