Van der Staaij: kans pakken om politieke cultuur te verbeteren
DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Kees van der Staaij denkt dat dit een goed moment is om de bestuurscultuur te vernieuwen. Veel partijen willen de geklapte verkenning aangrijpen om die cultuuromslag te maken. "Ik geloof dat er wel momentum is, dat er wel kansen liggen om verbeteringen te krijgen", zegt Van der Staaij, die het langstzittende Tweede Kamerlid is.
Ook het voorstel van informateur Herman Tjeenk Willink om een regeerakkoord op hoofdlijnen te maken, waaraan ook oppositiepartijen hun bijdrage leveren, kan op enthousiasme van Van der Staaij rekenen. "Ik vind het wel een poging waard", zegt hij na zijn bezoek aan de informateur. Tjeenk Willink spreekt deze week opnieuw met alle fractievoorzitters. In een notitie die hij uitbracht, stelde de PvdA-coryfee voor om een dunner coalitieakkoord te schrijven, en hier meer partijen bij te betrekken.
Volgens de SGP-leider is het goed "om te kijken hoe je een grootste gemene deler kan krijgen van onderwerpen waarop niet alleen coalitiepartijen meespreken maar ook oppositiepartijen invloed kunnen uitoefenen". Daar ziet Van der Staaij wel wat in, omdat je dan als oppositiepartij niet alleen "af zit te wachten waar het kabinet mee komt, en dan alleen maar wat punten en komma's kan veranderen."
Zoeken naar een middenweg
Wel zullen er altijd onderwerpen zijn waarover partijen te veel van mening verschillen. Dat zijn onderwerpen "waarop je ook graag duidelijkheid wil voordat je in een kabinet stapt". Het is volgens hem zoeken naar een middenweg om te kijken wat je vooraf vastlegt in een regeerakkoord.
De taak om voor een nieuwe politieke cultuur te zorgen, wordt volgens Van der Staaij "tot nu toe te veel aan de individuele politieke partijen overgelaten. Wij moeten zelf als Kamer aan de slag om te kijken: hoe kunnen wij onze medewetgevende, onze controlerende en onze volksvertegenwoordigende rol versterken. Ik vind dat we krachten moeten bundelen om te kijken hoe we de Kamer als instituut meer uit de verf laten komen." Hij noemt als voorbeeld twee coronawetten, waarvan de Kamer recent weigerde ze in een ijltempo te behandelen.
Verder benadrukt Van der Staaij dat hij verwacht dat de informateur straks in zijn eindverslag opheldering geeft over het vertrouwen. "De vraag aan de informateur was om te onderzoeken of dat vertrouwen er nog is."
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Geert Dales (BVNL) heeft zondag bij de politie aangifte gedaan tegen BIJ1-lijsttrekker Tofik Dibi wegens smaad en laster. Dibi zei onlangs tegen het ANP dat Dales hem "gedoxt" had op X. "En dat is niet waar", volgens Dales.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marjolein Moorman (GroenLinks-PvdA) wil geen fractievoorzitter worden van haar partij, nadat Frans Timmermans vanwege de tegenvallende verkiezingsuitslag was opgestapt. Dat zegt zij in haar podcast De Binnenkamer, die ze samen met haar echtgenoot maakt.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De SP heeft van alle politieke partijen het meest begrijpelijke en toegankelijke verkiezingsprogramma voor mensen met een verstandelijke beperking. Daarom krijgt de partij van Jimmy Dijk de eerste Duidelijke Taal Prijs. De prijs voor de duidelijkste website gaat naar D66. De prijzen werden zaterdagochtend uitgereikt in het KRO-NCRV-programma De Taalstaat op NPO Radio 1.
1 dag geledenVENRAY (ANP) - Net als in 2023 is de PVV de grootste partij geworden in Venray, de laatste gemeente die de verkiezingsuitslag nog bekend moest maken. De partij van Geert Wilders leverde 7,8 procentpunt in ten opzichte van vorige keer en eindigde op 20,1 procent. Grote winnaar, ook in de Limburgse gemeente, was D66. Die partij steeg van 5,6 procent van de stemmen in 2023 naar 15,7 procent nu. Na het tellen van de stemmen van alle Nederlandse gemeenten staat D66 nog altijd bovenaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Kiesraad meldt dat bij hen bekend is dat er ongeldige stemmen zijn geconstateerd in de gemeenten Stein en Westerwolde. "In het algemeen geldt dat dergelijke bijzonderheden terechtkomen in het proces-verbaal van het gemeentelijk stembureau", schrijft de Kiesraad op X. "De komende week onderzoekt de Kiesraad de processen-verbaal uit de gemeenten."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66 heeft de verkiezingen gewonnen. De partij kan niet meer worden ingehaald door de PVV. Dat blijkt uit een analyse van de ANP Verkiezingsdienst, op basis van de uitslagen van de gemeenten. De kans is volgens de Verkiezingsdienst aanwezig dat de partij van lijsttrekker Rob Jetten ook een restzetel krijgt en daarmee op zetels groter wordt dan de partij van Geert Wilders.
2 dagen geledenVENRAY (ANP) - In Venray zijn medewerkers van de Limburgse gemeente vrijdagochtend nog druk bezig met het tellen van de stemmen. Bij het tellen is gebleken dat de stemmen van een van de grotere stembureaus herteld moeten worden. "Dat gaat naar verwachting twee tot drie uur duren", zegt een woordvoerder van de gemeente.
2 dagen geleden