Van der Staaij: ethische zaken vergroten afstand SGP en kabinet
NIEUWEGEIN (ANP) - Progressieve medisch-ethische voorstellen, zoals het plan om de bedenktijd bij abortus te schrappen, vergroten de afstand tussen de SGP en het kabinet, zei partijleider Kees van der Staaij op het SGP-congres in Nieuwegein. Hij houdt Rutte-IV ook "voluit medeverantwoordelijk" voor soortgelijke voorstellen die uit de Tweede Kamer komen, omdat het kabinet ze in de eindfase moet ondertekenen.
De streng christelijke SGP is vaak juist een belangrijke steunpilaar voor het kabinet, dat bovendien geen meerderheid heeft in de Eerste Kamer. Maar zijn partij zal "alle voorstellen van het kabinet oprecht op hun eigen merites beoordelen", belooft Van der Staaij.
"De wittebroodsweken van het begin dit jaar aangetreden kabinet Rutte-IV vervullen ons op medisch-ethisch gebied met grote zorg", zei de SGP-leider tegen zijn partijgenoten op het congres. Maar er zijn "niet alleen donkere wolken zichtbaar": volgens Van der Staaij heeft de anti-abortusbeweging de wind in de zeilen in andere landen. "Ook hier zie je dat jongeren onbevangener naar dit onderwerp kijken en vraagtekens plaatsen bij de abortuspraktijk van nu."
"Fanatieke stuiptrekking"
Hij hoopt achteraf te kunnen zeggen "dat de verruimingen van nu een laatste fanatieke stuiptrekking was van een doorgedraaid autonomie-denken". Van der Staaij keert zich sowieso tegen "de steeds verdergaande drang om alles vanuit Den Haag aan te sturen". Steeds vaker wordt iets een crisis genoemd, zegt de SGP-voorman, waarna de centrale overheid de macht naar zich toetrekt en "steeds drastischer maatregelen" neemt.
Die trend vraagt om een "kritisch tegengeluid", aldus Van der Staaij.
Meer uit Binnenland
HAAKSBERGEN (ANP) - Een meerderheid van de Haaksbergse gemeenteraad heeft er vertrouwen in dat het asielreferendum in de Twentse gemeente rechtmatig is verlopen en stemt in met een lijst criteria die gaat gelden bij de locatiekeuze voor asielopvang.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - In Roermond is afgelopen vrijdag een gedetineerde ontsnapt aan zijn begeleiders na een ziekenhuisbezoek. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Justitiƫle Inrichtingen (DJI) na berichtgeving door het AD. De man is nog voortvluchtig.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
5 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
8 uur geleden