Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Sar: we waren niet trots op die wereldbekerfinale

Van der Sar: we waren niet trots op die wereldbekerfinale

AMSTERDAM (ANP) - Als je Edwin van der Sar naar zijn mooiste herinnering over de wereldbekerfinale van 25 jaar geleden tussen Ajax en het Braziliaanse Gremio vraagt, dan hoeft hij niet lang na te denken. "Dan is dat toch wel die bokaal zelf", antwoordt hij. "Die mooie grote ronde bol op vier stevige pilaren. Iconisch, heel mooi."

Het is zaterdag op de dag van FC Emmen - Ajax exact 25 jaar geleden dat de huidige directeur van Ajax de beroemde trofee in Tokio boven zijn hoofd mocht tillen. In Nederland was het toen dinsdag tegen de klok van enen. Het openbare leven lag even stil, zeker in Amsterdam en omstreken. Leerlingen zaten op school voor een groot televisiescherm en veel fabrieken waren dicht toen aanvoerder Danny Blind en doelman Van der Sar de hoofdrol opeisten in een strafschoppenserie van een eindstrijd zonder treffers.

"Het was mijn eerste grote strafschoppenserie", weet Van der Sar. "Ik stopte een penalty en had het geluk dat ze er nog één op de lat schoten. Danny benutte de beslissende pingel, na een finale waarop geen van onze spelers trots was. Dat lag zeker niet aan Louis van Gaal, want die had ons zoals altijd uitstekend voorbereid. Hij wist alles over iedere Braziliaan. Maar het tijdsverschil heeft ons daar wel opgebroken. We speelden niet echt zoals Cruijff zou willen."

Wereldbeker

Zes dagen voor de wereldbekerfinale vernederde Ajax nog Real Madrid (0-2) in een wedstrijd die zomaar in 0-5 had kunnen eindigen. "En Gremio was al weken voor de finale in Japan om te wennen aan die tijdzone daar. In Zuid-Amerika heeft de Wereldbeker toch meer aanzien", denkt Van der Sar. "Begrijp me niet verkeerd, voor ons was het een ongelooflijk half jaar met de Wereldbeker, Champions League, de Europese Supercup en de landstitel. Maar ik zou die Wereldbeker zo willen inruilen voor die verloren finale van de Champions League in 1996. Als kind wilde je de Champions League winnen. Het liefst met Ajax, maar dat leek lang onmogelijk."

Spelers, trainers, bestuursleden en meegereisde supporters vierden de tweede Wereldbeker uit de clubgeschiedenis uitgebreid in Tokio. "Velen van ons vielen daarom meteen in slaap in het vliegtuig", vertelt Van der Sar. "Ze hadden niet door dat we na zo'n zes uur vliegen niet over Siberië mochten omdat we de juiste papieren misten. We hadden ook niet voldoende kerosine om een andere route te nemen. Dus landden we weer in Tokio. De jongens die toen wakker schrokken, dachten dat ze al op Schiphol waren."

Huldiging

De inmiddels 50-jarige Van der Sar slaapt slecht in vliegtuigen en dat is de reden dat hij de huldiging op het Museumplein voor ruim 100.000 uitzinnige fans niet helemaal helder meer op zijn netvlies heeft staan. De speech van Van Gaal (we zijn niet alleen de beste van Amsterdam, maar ook van Eindhoven, Rotterdam, Nederland, Europa en de hele wereld) zal hij nooit meer vergeten. "Maar verder stond ik wat te hossen met een enorme jetlag. Ik zag laatst pas op een filmpje dat een kleine Daley Blind naast zijn vader op het podium stond."

Blind junior staat zaterdagavond met Ajax op het veld in Emmen. "Ik neem daar met Overmars plaats op de tribune en Winston Bogarde en Reiziger zullen op de bank zitten. We zijn nog steeds druk met Ajax, net als commissaris Danny Blind en Ronald de Boer die jeugdtrainer is en PR-zaken doet. Nee, het is niet zo dat we Patrick, Edgar en Clarence en al die anderen bellen om die Wereldbeker zaterdag nog eens te vieren. Maar het was wel heel bijzonder en alweer een kwart eeuw geleden. Waar blijft de tijd?"

Meer uit Voetbal

Spanje boekt tegen Tsjechië derde zege in Nations League

OVIEDO (ANP) - Spanje heeft ook de derde wedstrijd in de groepsfase van de Nations League gewonnen. In Oviedo versloeg de Europees en wereldkampioen Tsjechië met 3-1.

10 uur geleden
Dallinga loopt kruisbandblessure op in oefenduel 1. FC Köln

KEULEN (ANP) - Thijs Dallinga heeft tijdens een oefenwedstrijd van zijn ploeg 1. FC Köln een kruisbandblessure opgelopen. De aanvaller zal daardoor voor langere tijd niet inzetbaar zijn, meldde zijn Duitse werkgever.

11 uur geleden
Fernandes roemt Ronaldo als symbool van het Portugese voetbal

PORTO (ANP/AFP) - De Portugese international Bruno Fernandes heeft gezegd dat teamgenoot Cristiano Ronaldo voor altijd het grootste symbool van het Portugese nationale team is. De voetballer van Manchester United riep een dag voor de Nations League-wedstrijd tegen Noorwegen op tot eenheid, na tumultueuze dagen na het weglopen van Ronaldo uit de selectie.

12 uur geleden
Engeland verslaat weerloos Kroatië met 7-0 in Nations League

RIJEKA (ANP) - Engeland heeft de tweede overwinning op rij geboekt in de Nations League. De ploeg van bondscoach Thomas Tuchel overklaste Kroatië in eigen huis en won met 7-0. Bij rust bedroeg de marge al vier doelpunten.

13 uur geleden
De Jong maakt rentree op trainingsveld bij Barcelona na blessure

BARCELONA (ANP) - Frenkie de Jong heeft zijn rentree gemaakt op het trainingsveld bij FC Barcelona. De 29-jarige middenvelder deelde zaterdag via Instagram een serie foto's van zichzelf op een veld bij het trainingscomplex van zijn club.

16 uur geleden
Persconferentie Ierland voor duel met Israël abrupt afgebroken

BAČKA TOPOLA (ANP/AFP) - De persconferentie van bondscoach Heimir Hallgrímsson van Ierland in aanloop naar de tweede Nations League-wedstrijd tegen Israël is zaterdag vroegtijdig stilgelegd. Dat gebeurde na een beschuldiging van een Israëlische journalist aan het adres van bondscoach Hallgrímsson.

16 uur geleden
Vele tegendoelpunten zijn steeds meer een thema bij Oranje

ZEIST (ANP) - De vele doelpunten die het Nederlands elftal tegenkrijgt, zijn binnen de selectie steeds meer een thema. Dat vertelde international Denzel Dumfries, een dag voor de ontmoeting met Servië in Eindhoven in de Nations League.

17 uur geleden