Van der Poel, de langverwachte opvolger van Tommy Gustafson
HEERENVEEN (ANP) - Wie is die relatief onbekende Nils van der Poel, de Zweedse schaatser die Patrick Roest op de eerste dag van de WK afstanden in Heerenveen op de 5000 meter verrassend van goud afhield? Voor de echte liefhebbers is de 24-jarige stayer, met een Nederlandse grootvader, niet helemaal een onbeschreven blad. In 2014 versloeg hij Roest al eens op de 5000 meter bij de WK junioren. Maar daarna kon hij zijn grote belofte niet inlossen.
Het leek erop dat Zweden in het langebaanschaatsen nog wat langer moest wachten op een definitieve opvolger van Tomas (Tommy) Gustafson, de man die in de jaren tachtig met drie keer olympisch goud op de lange afstanden furore maakte. Bij de Winterspelen van 2018 kwam Van der Poel niet verder dan de veertiende plek op de 5000 meter. Kort daarna nam hij revanche met een overwinning op de 10.000 meter bij de WK allround in Amsterdam. Niettemin hield de sportfanaat het schaatsen voor gezien, ging in militaire dienst en stapte over op ultrarunning, het lopen van wedstrijden over heel lange afstanden (100 kilometer en meer).
Vorig jaar kwam Van der Poel plotseling terug in beeld in de schaatswereld. Met nieuwe inspiratie en motivatie. Hij sloot zich opnieuw aan bij een trainingsprogramma van de bond, maar gaf daar met zijn eigen coach ook een geheel eigen wending aan. Trainen, trainen, en nog eens trainen was en is zijn devies. Je bent tenslotte liefhebber van extreme duursport, of je bent het niet. "Je kunt alleen de beste worden door het heel vaak te doen", zo luidt één van zijn motto's.
Gevaarlijke klant
Met een baanrecord in december vorig jaar in Inzell op de 10.000 meter (12.46,91) liet Van der Poel voor de eerste keer van zich horen in zijn tweede schaatsleven. Daarna maakte hij indruk bij de EK allround vorige maand in Heerenveen. Hij won de 10.000 meter en eindigde als tweede op de 5000 meter. Roest wist als nieuwe Europees allroundkampioen genoeg: "Nils van der Poel is een heel gevaarlijke klant geworden op de lange afstanden."
Met ook nog een tweede plek op de 5000 meter (6.08,39) bij de tweede wereldbeker, achter de toen nog ongenaakbare Roest (6.05,95), steeg het aanzien van de kleurrijke Zweed eind vorige maand nog wat verder. Volgens zijn eigen inschatting heeft hij dit seizoen aan trainingskilometers op tempo al veertig keer een 10.000 meter gereden. Na zijn indrukwekkende machtsgreep donderdag op de WK behoeft hij verder geen nadere introductie meer: Nils van der Poel, schaatser van beroep, Zweedse hoop in bange dagen en nieuwe kwelgeest van de Nederlandse rijders met olympische ambities op de 5000 en 10.000 meter.
Meer uit Sport
BRUSSEL (ANP) - De Belgische tennisser David Goffin heeft zijn laatste enkelpartij als proftennisser gespeeld. De 35-jarige Goffin verloor donderdag in het ATP-toernooi van Brussel in de tweede ronde in twee sets van de Amerikaan Alex Michelsen: 6-3 6-4.
34 minuten geledenMONACO (ANP) - De Ethiopische atlete Ruti Aga is door de Athletics Integrity Unit (AIU) voor zes jaar geschorst. De winnares van de marathon van Tokio in 2019 is gestraft voor het gebruik van het verboden middel methylprednisolon en het manipuleren van een dopingcontrole, zo meldt de antidopingautoriteit.
37 minuten geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Wielerploeg Red Bull-Bora-hansgrohe ziet door het hoge aantal tijdritkilometers veel kansen voor de Belgische renner Remco Evenepoel in de komende Tour de France. Ook zijn er maar drie aankomsten bergop, wat ook in het voordeel van de nummer 2 van afgelopen editie zou moeten zijn. "Over het geheel genomen is het een parcours dat onze sterke punten benadrukt en ons alle reden geeft om voor de gele trui te gaan", reageerde sportief manager Zak Dempster.
3 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Europese kampioenschappen atletiek vinden in 2030 plaats in het Finse Helsinki. Dat heeft de Europese atletiekfederatie European Athletics donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De starttijden van de Tour de France worden vooralsnog niet gewijzigd, zei koersdirecteur Christian Prudhomme donderdag tijdens de presentatie van het parcours van de Ronde van Frankrijk in Parijs tegen persbureau AFP. Dat idee werd tijdens de afgelopen Tour geopperd toen er drie etappes vanwege de hitte werden aangepast. Volgens Prudhomme is het geen goed idee om op voorhand vroeger te beginnen. "Als we om 10.00 uur zouden starten, zouden de renners drie uur eerder moeten opstaan. En dan gaan we er nog vanuit dat ze allemaal vlak bij de startlocatie verblijven, wat nooit het geval is."
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Tour de France kent komend jaar de ontknoping in de Pyreneeën. De koninginnenrit is de achttiende etappe, waarin het mannenpeloton onder meer de Col du Soulor en de Tourmalet moet beklimmen. In de negende etappe staat al de Grand Colombier op het programma, met daarna nog twee etappes in de Alpen. Dat is donderdag bekendgemaakt tijdens de presentatie in Parijs.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Tour de France Femmes eindigt komend jaar op de slapende vulkaan Puy de Dôme, zo is bekendgemaakt in Parijs. De finish van de negende en laatste etappe ligt op 7 augustus op de klim met veel wielergeschiedenis in het Centraal Massief. De Puy de Dôme keerde in 2023 terug in de Tour voor mannen na een afwezigheid van 35 jaar.
5 uur geleden