Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Poel, de langverwachte opvolger van Tommy Gustafson

Van der Poel, de langverwachte opvolger van Tommy Gustafson

HEERENVEEN (ANP) - Wie is die relatief onbekende Nils van der Poel, de Zweedse schaatser die Patrick Roest op de eerste dag van de WK afstanden in Heerenveen op de 5000 meter verrassend van goud afhield? Voor de echte liefhebbers is de 24-jarige stayer, met een Nederlandse grootvader, niet helemaal een onbeschreven blad. In 2014 versloeg hij Roest al eens op de 5000 meter bij de WK junioren. Maar daarna kon hij zijn grote belofte niet inlossen.

Het leek erop dat Zweden in het langebaanschaatsen nog wat langer moest wachten op een definitieve opvolger van Tomas (Tommy) Gustafson, de man die in de jaren tachtig met drie keer olympisch goud op de lange afstanden furore maakte. Bij de Winterspelen van 2018 kwam Van der Poel niet verder dan de veertiende plek op de 5000 meter. Kort daarna nam hij revanche met een overwinning op de 10.000 meter bij de WK allround in Amsterdam. Niettemin hield de sportfanaat het schaatsen voor gezien, ging in militaire dienst en stapte over op ultrarunning, het lopen van wedstrijden over heel lange afstanden (100 kilometer en meer).

Vorig jaar kwam Van der Poel plotseling terug in beeld in de schaatswereld. Met nieuwe inspiratie en motivatie. Hij sloot zich opnieuw aan bij een trainingsprogramma van de bond, maar gaf daar met zijn eigen coach ook een geheel eigen wending aan. Trainen, trainen, en nog eens trainen was en is zijn devies. Je bent tenslotte liefhebber van extreme duursport, of je bent het niet. "Je kunt alleen de beste worden door het heel vaak te doen", zo luidt één van zijn motto's.

Gevaarlijke klant

Met een baanrecord in december vorig jaar in Inzell op de 10.000 meter (12.46,91) liet Van der Poel voor de eerste keer van zich horen in zijn tweede schaatsleven. Daarna maakte hij indruk bij de EK allround vorige maand in Heerenveen. Hij won de 10.000 meter en eindigde als tweede op de 5000 meter. Roest wist als nieuwe Europees allroundkampioen genoeg: "Nils van der Poel is een heel gevaarlijke klant geworden op de lange afstanden."

Met ook nog een tweede plek op de 5000 meter (6.08,39) bij de tweede wereldbeker, achter de toen nog ongenaakbare Roest (6.05,95), steeg het aanzien van de kleurrijke Zweed eind vorige maand nog wat verder. Volgens zijn eigen inschatting heeft hij dit seizoen aan trainingskilometers op tempo al veertig keer een 10.000 meter gereden. Na zijn indrukwekkende machtsgreep donderdag op de WK behoeft hij verder geen nadere introductie meer: Nils van der Poel, schaatser van beroep, Zweedse hoop in bange dagen en nieuwe kwelgeest van de Nederlandse rijders met olympische ambities op de 5000 en 10.000 meter.

Meer uit Sport

Nederlandse curlers lopen deelname aan Olympische Spelen mis

KELOWNA (ANP) - De Nederlandse curlingmannen ontbreken in februari bij de Olympische Spelen in Milaan. Het team van skip Wouter Gösgens en Laurens Hoekman, Jaap van Dorp en Tobias van den Hurk eindigde bij het olympisch kwalificatietoernooi in Kelowna in Canada als vijfde en had bij de eerste drie landen moeten eindigen om in aanmerking te komen voor de twee olympische startbewijzen.

8 uur geleden
Nederland met maximaal aantal shorttrackers naar de Spelen

LAUSANNE (ANP) - Nederland mag in februari met het maximale aantal shorttrackers meedoen aan de Olympische Spelen in Milaan. Dat heeft de internationale schaatsbond ISU laten weten.

15 uur geleden
Oranje-handbalsters naar halve finale op WK na zege op Hongarije

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben op het WK in eigen land de halve finale bereikt. In Ahoy in Rotterdam versloeg de ploeg van bondscoach Henrik Signell in de kwartfinale Hongarije onder het toeziend oog van koning Willem-Alexander: 28-23.

17 uur geleden
Evenepoel moet kopmanschap in Tour delen met Lipowitz

PALMA MALLORCA (ANP/RTR) - Remco Evenepoel is niet de enige kopman van Red Bull-BORA-hansgrohe in de Tour de France. De Belg deelt zijn beschermde status met de Duitser Florian Lipowitz.

19 uur geleden
Picnic PostNL krijgt alleen WorldTour-licentie voor 2026

AIGLE (ANP) - Wielerploeg Picnic PostNL heeft bij de toekenning van de licenties voor de WorldTour voor de komende drie jaar alleen een licentie voor het komende seizoen gekregen. De Nederlandse ploeg van Iwan Spekenbrink moet van de licentiecommissie van wielerfederatie UCI aan voorwaarden betreffende financiële criteria voldoen om ook in aanmerking te komen voor de licentie voor 2027 en 2028.

22 uur geleden
FIS laat eerste skiërs uit Rusland en Belarus weer deelnemen

OBERHOFEN AM THUNERSEE (ANP/AFP) - Negen skiërs uit Rusland en Belarus hebben van de internationale skifederatie FIS toestemming gekregen om zich te mogen kwalificeren voor de Olympische Spelen in Milaan en Cortina. De skiërs nemen deel onder neutrale vlag.

22 uur geleden
Judoka Tsjakadoea beëindigt topsportcarrière

MEERKERK (ANP) - Judoka Tornike Tsjakadoea heeft zijn judocarrière beëindigd. De 29-jarige Nederlander van Georgische afkomst meldt op Instagram dat hij met trots terugkijkt op wat hij heeft bereikt.

23 uur geleden