Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Van der Plas: voer actie tegen stikstofbeleid, maar wel netjes

Van der Plas: voer actie tegen stikstofbeleid, maar wel netjes

NIJKERK (ANP) - Caroline van der Plas van de BoerBurgerBeweging (BBB) hoopt dat de komende tijd veel boeren de straat op zullen gaan om te protesteren tegen de stikstofplannen van het kabinet. Tegelijk hoopt ze ook dat de boeren het "netjes houden". Tijdens een partijbijeenkomst had ze opnieuw kritiek op de activisten die een dag eerder bij minister voor Natuur en Stikstof Christianne van der Wal op de stoep stonden.

"Ik heb 100 procent begrip voor de emoties die heersen. Sterker nog: ik heb er een partij voor opgericht. Maar er zijn boeren die boos op me zijn dat ik afstand nam van die actie", zei Van der Plas tegen zo'n driehonderd aanwezigen in een zaal in Nijkerk. "Persoonlijk vind ik niet dat je bij iemand op de stoep moet staan."

"Ik denk diep in je hart dat je iets anders vindt, maar dat maakt niet uit", zei activist Henk Oonk op de woorden van de partijleider. Hij zei komende twee weken acties te verwachten "die nog nooit iemand meegemaakt heeft". Oonk trok, net als de meeste insprekers, zowel de onderbouwing als de uitvoering van het stikstofbeleid in twijfel.

Te weinig oog voor andere mogelijkheden

Van der Plas wilde niet alleen begrip tonen voor de boeren, maar hoopt ook op begrip van mensen die er anders over denken, zei ze na afloop van de bijeenkomst. Bijvoorbeeld als het gaat om het feit dat de actie bij de minister intimiderend overkwam. "Als ik het zo even op Twitter zeg, vragen mensen: sta je nog wel achter ons? Natuurlijk wel", aldus de BBB-voorvrouw. Daarom wilde ze nog eens uitleggen waarom ze moeite met de actie had. "Dan kun je altijd nog zeggen: agree to disagree."

"Boeren willen wel reduceren, maar wel op een faire manier", aldus Van der Plas. Ze vindt dat het kabinet te weinig oog heeft voor andere mogelijkheden om uitstoot van stikstof terug te brengen zonder dat boeren hoeven te stoppen met hun bedrijf. "Met innovaties bijvoorbeeld, wat door het kabinet helemaal wordt tegengehouden, kunnen ze heel veel. Daar komt ook het onrechtgevoel vandaan."

Hoewel de aanwezigen het soms niet helemaal eens waren met de teksten van Van der Plas, was de sfeer in de zaal amicaal. Toch werd bij de borrel na afloop ook uitgebreid de actieagenda voor de komende periode besproken. Zowel in de vorm van kleinere protesten als tijdens de grote actie op 22 juni op het Malieveld in Den Haag. Dat zal volgens Van der Plas in ieder geval een "dagje druk" worden. "Dat is heel vervelend voor iedereen, maar het is nog vervelender als je bedrijf op het spel staat."

Meer uit Binnenland

Hennis-Plasschaert stopt als VN-gezant voor Libanon

NEW YORK (ANP) - Jeanine Hennis-Plasschaert stopt als gezant voor Libanon, maakten de Verenigde Naties vrijdagavond bekend. Ze krijgt een nieuwe functie: ondersecretaris-generaal voor Veiligheid en Beveiliging bij het VN-departement voor Veiligheid en Beveiliging (UNDSS). Zij volgt de Canadees Gilles Michaud op.

2 uur geleden
Van den Brink noemt geweldsoproep Markuszower onbegrijpelijk

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."

4 uur geleden
Burgemeester Wijdemeren biedt inwoners Loosdrecht excuses aan

LOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren biedt de inwoners van Loosdrecht excuses aan dat hij hen heeft "overvallen" met het besluit om een asielnoodopvang in te richten in het gemeentehuis.

5 uur geleden
Omgevingsdienst werkt aan intrekking vergunningen fabrieken Tata

IJMUIDEN (ANP) - De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied werkt aan een intrekking van de vergunningen voor de kooksgasfabrieken van Tata Steel in IJmuiden vanwege structurele overschrijdingen van milieunormen, waaronder een te hoge uitstoot van schadelijke stoffen. Volgens de Omgevingsdienst wordt nu een zogeheten ontwerp-intrekkingsbesluit voorbereid voor de vergunningen van Kooksgasfabriek 1 (KGF1) en Kooksgasfabriek 2 (KGF2).

6 uur geleden
Jetten spreekt hulpverleners en COA over azc-geweld

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten sprak vrijdag hulpverleners van brandweer en politie, medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en vrijwilligers uit de vluchtelingenopvang naar aanleiding van de recente geweldplegingen rondom opvanglocaties voor asielzoekers. Dat meldt hij op X nadat deze week op meerdere locaties demonstraties uitmondden in rellen, geweld en brandstichting.

9 uur geleden
Inspectie: één melding van twee instanties over zaak Stadskanaal

UTRECHT (ANP) - Bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is afgelopen woensdag één melding binnengekomen van twee instanties over de mishandelingszaak in Stadskanaal. Volgens een woordvoerder van de IGJ kwam deze melding van Jeugdbescherming Noord en Veilig Thuis Groningen.

9 uur geleden
Deel opvarenden Hondius gaat in quarantaine in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven worden 23 portakabins klaargemaakt om de buitenlandse opvarenden van cruiseschip Hondius op te vangen. Of ze daar daadwerkelijk de verplichte quarantaineperiode van zes weken blijven, is nog onduidelijk. Maar met die optie wordt wel rekening gehouden, meldt de GGD Rotterdam-Rijnmond, die de bemanning en het medische personeel gaat testen bij aankomst.

9 uur geleden